تولید ارزان گرافن با بهره گیری از فناوری با کمترین اثرات زیست محیطی

نیوزتل: با همکاری چند شرکت استرالیایی و فرانسوی، کارخانه ای درحال راه اندازی است تا با بهره گیری از فناوری پیرولیز متان، هیدروژن و گرافن تولید نماید.

به گزارش نیوزتل به نقل از مهر، شرکت استرالیایی پیور هیدروژن (Pure Hydrogen) که در بریزبن مستقر است، برای تولید “هیدروژن فیروزه ای” و گرافن، تجهیزات مورد نیاز خودرا تحویل می گیرد. هیدروژن فیروزه ای به فرآیندی گفته می شود که طی آن از پیرولیز متان هیدروژن و کربن جامد تولید می شود.
پیور هیدروژن تأیید کرده است که تجهیزات کلیدی را از شریک خود جهت راه اندازی یک کارخانه بمنظور تولید تجاری “هیدروژن فیروزه ای” در بریزبن دریافت کرده است.
پیور هیدروژن ۴۰ درصد از سهام شرکت Turquoise، تولیدکننده این تجهیزات را دارد و مقرر است با همکاری یک شرکت فرانسوی به نام پلنسیس (Plenesys) این خط تولید راه اندازی شود.
پلنسیس فرآیندی به نام Hyplasma را برای پیرولیز متان توسعه داده است، که گاز متان را به هیدروژن فیروزه ای و محصولات کربن جامد تبدیل می کند، که این کربن جامد می تواند به گرافن تبدیل گردد.
مطابق بیانیه شرکت پیور هیدروژن، این رویکرد از نظر مصرف انرژی بسیار کارا بوده، بدون نیاز به آب و بدون انتشار مستقیم CO یا CO۲ است.
این شرکت برنامه ریزی کرده تا در سه ماهه اول ۲۰۲۴ با ساخت و ساز و راه اندازی کارخانه فعالیت خودرا در این راه ادامه دهد.
سام تاوبرت مدیر عامل Turquoise، تامین کننده تجهیزات این کارخانه می گوید: پس از راه اندازی کارخانه، یک برنامه آزمایشی فشرده شش ماهه، با تمرکز بر بهینه سازی تولید هیدروژن و بررسی پتانسیل کامل قابلیت های تولید گرافن خواهیم داشت.
وی اظهار داشت: این فناوری با تامین تولید هیدروژن و گرافن کم انتشار، به کوشش های جهانی کاهش انتشار دی اکسیدکربن، بسیار کمک خواهدنمود. منتظر سال ۲۰۲۴ هستیم، باتوجه به یک مرحله آزمایشی، ما فرصت های تجاری بی شماری را پیش بینی می نماییم که موجب تقویت این فناوری پیشگامانه می شود.

منبع: