دبیر ستاد فناوری های مواد و ساخت پیشرفته: تولید ۲۰ ماده اولیه دارویی معدنی در کشور تا ۲ سال آینده

به گزارش نیوزتل، دبیر ستاد فناوری های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی ریاست جمهوری اظهار داشت: در حوزه معدن، برنامه محوری ما تولید ۲۰ ماده اولیه دارویی معدنی است و در این حوزه مقرر شده فراخوان هایی داده شود.

به گزارش نیوزتل به نقل از مهر، صادق صادق زاده در نشست خبری که امروز در محل معاونت علمی ریاست جمهوری برگزار شد، ضمن اشاره به این که ستاد فناوری های مواد و ساخت پیشرفته ۴ حیطه عملیاتی در حوزه های مواد معدنی، مواد پتروشیمی، مواد نوظهور و ساخت پیشرفته دارد، اظهار نمود: ساخت پیشرفته در ارتباط با روش های ساختنی است که به طور عمده در آن از فراوری های مواد استفاده می شود.
سند توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته درحال نهایی شدن است
دبیر ستاد فناوری های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی ریاست جمهوری ضمن اشاره به این که سند توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته از سال ها قبل مطرح بود اما به علل مختلف به سر انجام نرسید، اظهار نمود: در ۵-۶ ماه اخیر با تمرکز بر روی این سند، هم اکنون به نقطه نهایی سند نزدیک شده ایم و فکر می کنم تا ۲ ماه آینده در شورایعالی انقلاب فرهنگی به تصویب برسد. این سند مسیر توسعه فناوری در این عرصه را مشخص خواهد نمود که ۲ محور دارد؛ محور نخست کاهش خام فروشی و محور دوم افزایش یا ارتقا کیفیت زندگی مردم.
صادق زاده به ذکر آماری در رابطه با خام فروشی ایران که پیش از این توسط مرکز پژوهش های مجلس اعلام شده بود، اشاره نمود و اظهار داشت: در سال ۱۴۰۱، ۱۲۲ میلیون تن کالا یا مواد خام به ارزش ۵۳ میلیارد دلار صادر کرده ایم و ۳۷ میلیون تن کالا به ارزش ۶۰ میلیارد دلار وارد کرده ایم. این آمار نشان داده است کشورهایی که مواد خام را از ایران دریافت کرده اند، پس از فرآوری ۳۰ درصد آنرا از آن کشورها وارد می نماییم. عمده موضوعی که سبب می شود این حجم مواد خام را صادر نماییم اما به مقدار کمتری کالا وارد نماییم، اینست که فناوری تبدیل این مواد را در کشور نداریم.
توسعه ساخت ۲۰ ماده اولیه دارویی معدنی در کشور
وی از دو پروژه این ستاد در حوزه توسعه مواد اولیه دارویی معدنی و همینطور توسعه باتری های لیتیومی اطلاع داد و اظهار داشت: در حوزه معدن، برنامه محوری ما هدفگذاری برای توسعه ۲۰ ماده اولیه دارویی معدنی است و در این حوزه مقرر شده فراخوان هایی داده شود و ما بهترین ها را انتخاب خواهیم کرد تا در نهایت بتوانیم طی یکی دو سال آینده در حوزه مواد اولیه دارویی معدنی گامهای مؤثری برداریم.
به دنبال تولید باتری های لیتیومی در مقیاس صنعتی هستیم
صادق زاده اضافه کرد: در پروژه دوم به دنبال تولید باتری های لیتیومی در مقیاس صنعتی هستیم که هم اکنون استقرار تجهیزات آن بوسیله ی یک مجموعه دولتی در حال انجام می باشد و امیدواریم تا یکی دو سال آینده این هدفگذاری محقق شود.
دبیر ستاد فناوری های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی ریاست جمهوری بیان نمود: در کشور ادعا می شود که ۹۰ درصد از داروهای مصرفی در داخل تولید می شود که البته بخش عمده ای از مواد اولیه آنها وارداتی است که در صورت بیشتر شدن فشارهای تحریم ها، قیمت این اقلام در کشور افزایش خواهد یافت.
وی با بیان این که بر مبنای آمارها حجم ارزبری مواد اولیه دارویی ۲۰۰ میلیون دلار است، خاطرنشان کرد: مواد اولیه دارویی بر سه دسته مواد اولیه معدنی، پتروشیمی و آلی تقسیم می شود، اظهار داشت: برپایه پروژه ستاد ما مقرر است بر توسعه مواد اولیه دارویی معدنی تمرکز داشته باشیم چون که فرآیند رسیدن به این نوع ماده راحتتر است.
همکاری با دانشگاه فنی و حرفه ای جهت تربیت تکنسین ها و صنعتگران ماهر بومی
دبیر ستاد توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی ریاست جمهوری ضمن اشاره به انعقاد تفاهمنامه ای با دانشگاه فنی و حرفه ای در حوزه تربیت تکنسین های ماهر اظهار داشت: برپایه این طرح که مقرر است، طی هفته آینده رونمایی شود، دانشگاه فنی و حرفه ای صنعتگران ماهر را به صورت بومی برای رشته های خاص تربیت می کند؛ هم اکنون ما چالش هایی در حوزه مواد در شهرستان های مختلف کشور داریم و این مشکل در تهران کمتر است.
وی با بیان این مطلب که این دانشگاه دارای ۱۸۰ شعبه در کشور است و می تواند بازوی قوی ما برای تربیت صنعتگران ماهر بومی برای هر منطقه باشد، تصریح کرد: در این طرح ما از فارغ التحصیلان آن برای توسعه کسب و کارها در هر منطقه حمایت می نماییم و از این طریق مسائل هر منطقه در حوزه مواد و ساخت پیشرفته رفع خواهد شد.
«مرکز ملی ساخت افزایشی» در کشور راه اندازی می شود
صادق زاده از طریق اندازی «مرکز ملی ساخت افزایشی» اطلاع داد و اظهار داشت: می خواهیم با راه اندازی این مرکز مقدمات استفاده از این تکنولوژی ها و حوزه کاربرد ساخت پیشرفته را ترویج نماییم و در همین زمینه با چند مجموعه بزرگ صنعتی درحال مذاکره هستیم. ساخت افزایشی بعنوان پرینت سه بعدی شناخته می شود که یک رویکرد دگرگون کننده برای تولید قطعات صنعتی و معمولی است که امکان ایجاد قطعات و سیستم های سبک تر و مستحکم تر را فراهم می آورد.
وی اظهار داشت: ساخت افزایشی مواد را برای ایجاد یک قطعه، به مرور بر روی یکدیگر اضافه می کند و شکل می دهد. هم اکنون پرینترهای ۶ بعدی در دنیا مطرح شده و این حوزه در صنایع کاربردهای زیادی دارد و ما از الان باید به فکر توسعه این فناوری در کشور باشیم. دبیر ستاد توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی ریاست جمهوری در ادامه با اشاره به اینکه از ۹ هزار شرکت دانش بنیان بیشتر از ۴ هزار شرکت دانش بنیان به حوزه مواد ارتباط پیدا می کند، اظهار داشت: طی فراخوان های دو ماه اخیر ۵۰ طرح به دست ما رسیده که ارزشی بالغ بر سه هزار میلیاردریال دارد؛ همینطور طرح های واصله تبصره ۱۸ بالغ بر ۶۰ طرح به ارزش حدود ۱۰ هزار میلیاردریال بوده که برای این طرح ها دو هزار میلیاردریال تایید شده است. اجرای پروژه ردیابی ژنوم مواد با هوش مصنوعی صادق زاده اظهار داشت: در ستاد دو کارویژه داریم که یکی از آنها ژنوم مواد است که درحال ردیابی آن با هوش مصنوعی هستیم. دو میلیون ماده جدید در این حوزه وجود دارد که هنوز بشر به آن دست نیافته است؛ از آنجاییکه میتوان مواد را با ژنوم های مواد مختلف در نظر بگیریم یافتن آن اهمیت دارد. با عنایت به اهمیت موضوع، فراخوان هایی انتشار یافته و امید آن می رود که تا یک سال آینده به نتیجه برسد. وی به بخش حمایتی ستاد از طرح های تکاملی اشاره نمود و اظهار داشت: یکی از طرح ها، المپیک مواد است که امیدواریم تا اوایل سال جدید بازیگران گوناگونی در این المپیک داشته باشیم. مقرر است مسابقه ای هر دو سال یکبار به واسطه این طرح برگزار گردد.

منبع: