رییس انجمن تجارت الکترونیک در گفت وگو با نیوزتل: مسؤلان وجود مشکل در اینترنت را بپذیرند

به گزارش نیوزتل، رئیس انجمن تجارت الکترونیک با اشاره به اینکه مسؤلان وجود مشکل در اینترنت را بپذیرند، اظهار داشت: مبحث اندازه گیری دقیق کیفیت اینترنت باید جدی گرفته شود.

نیما قاضی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد اختلال های اینترنت و مشکلات کیفیت اینترنت شامل سرعت و پایداری در ایران اظهار داشت: انجمن تجارت الکترونیک مدتی است که وضعیت اینترنت را به صورت تخصصی مانیتور و پایش می کند و در این خصوص چند ماه پیش هم گزارشی منتشر کردیم. بزودی هم گزارشی از یافته های جدید پایش شرایط اینترنت در کشور منتشر می شود.
وی ضمن اشاره به این که سرعت اینترنت با یک شاخص ساده اندازه گیری نمی گردد، اضافه کرد: اینترنت یک شبکه بسیار پیچیده است و متوسط سرعت باید با دقت اندازه گیری شود که این اقدامی است که انجمن مدتی است آنرا انجام می دهد.
این فعال حوزه فناوری اطلاعات به اقدام وزارت ارتباطات برای نشان دادن سرعت اینترنت اشاره و خاطرنشان کرد: انتقادی که داریم اینست که بعنوان مثال وزارت ارتباطات برای نشان دادن سرعت تنها به اپلیکیشن سرعت سنج اکتفا می کند تا از این طریق وضعیت سرعت را به کاربران نشان دهد اما باید توجه داشت وقتی مشکل را درست شناسایی نکنیم نمی توانیم چاره درستی هم برای آن عرضه نماییم. ازاین رو نخستین مسئله اینست که کیفیت اینترنت را به دقت در ایران اندازه گیری نماییم. در گزارش قبلی که ما این کار را انجام دادیم از سه بعد مختلف آنرا مورد بررسی قرار دادیم. نتیجه آن بود که از ۱۰۰ کشور اول دنیا از نظر GDP، متأسفانه در مجموع سه موضوعی که اندازه گیری شد، در رتبه های پایین بودیم.
وی در ادامه ضمن اشاره به ضرورت اندازه گیری دقیق کیفیت اینترنت اظهار داشت: متأسفانه اندازه گیری و پایش های ما نشان داده است که وضع اینترنت در ایران خوب نیست.
قاضی در ادامه به اثرات وضع بد اینترنت در کشور اشاره و خاطرنشان کرد: رشد تجارت الکترونیک در کشور کند شده است که یکی از عوامل آن مشکل اینترنت است چون که بسیاری از سرویسهای جدید دنیا، سرویس هایی اند که مبتنی بر محتوا هستند و احتیاج به اینترنت دارند، همینطور کار کردن در شرکتهای تجارت الکترونیک سخت شده است و نیروهایی که در این شرکت ها کار می کنند احتیاج به دسترسی به بهترین تکنولوژی های دنیا را دارند. معمولا این تکنولوژی های روز دنیا به صورت آنلاین در سایت های معتبر بین المللی عرضه می شود که تعداد زیادی از این سایت ها یا فیلتر هستند یا اختلال دارند و این سبب می شود که در دسترسی ما به این سایت ها مشکل پیش بیاید. بعضاً کارهایی مانند سرور جدید گذاشتن برای سایت جدید که برای اغلب کشورها کار چند دقیقه ای است، در ایران چندین روز با روش های مختلف باید درگیر آن بود.
قاضی به راهکار بهبود وضعیت اینترنت اشاره نمود و اظهار داشت: ضروری است مسئولین مختلف از وزارت ارتباطات، شرکت ارتباطات زیر ساخت و مجلس شورای اسلامی مبحث اندازه گیری کیفیت اینترنت را جدی بگیرند و برای آن پاسخگو باشند. همینطور عمده شبکه اینترنت از لایه زیرساخت تا لایه اپراتورهای سرویس دهنده عموماً یا صد در صد دولتی هستند. ازاین رو اول دولت باید پاسخگو باشد.
رئیس انجمن تجارت الکترونیک در مورد پاسخ های وزارت ارتباطات و زیر ساخت در مورد علل اختلالات اخیر اینترنت اظهار داشت: برای اینترنت اقدامات خوب و مثبتی انجام شده است و انتظار داریم این فرآیند ادامه پیدا کند. همینطور مسؤلان اصل مبحث اختلال و مشکل در اینترنت را بپذیرند.
وی تصریح کرد: بعد از آنکه نخستین گزارش انجمن تجارت الکترونیک در مورد کیفیت اینترنت انتشار یافت، شاخص هایی که در برنامه پایش انجمن بود بهبود پیدا کرد همچون این که پکت لاست بالا، retransmit و قطع و وصل در مقاصد بین المللی (که حتی وایت فهرست نبودند) از بین رفت و حتی محدودیت پروتکل HTTP/3 در اپراتورها برداشته شد به صورت مثال سهم پروتکل HTTP/3 در یکی از اپراتورهای تلفن همراه از ۰ درصد به نزدیک ۲۰ درصد افزایش پیدا کرد و اختلالات دانلود و آپلود روی کلادفلر از بین رفت. از مسؤلان هم قدردانی به عمل آمد اما متأسفانه در قدم بعدی بعضی از مسؤلان اعلام کردند که وضع اینترنت از اول خوب بوده و هیچ چیزی بهبود پیدا نکرده است.
رئیس انجمن تجارت الکترونیک اضافه کرد: شبکه اکسس و انتقال (اپراتور اینترنت)، سیاست فیلترینگ (کمیته تشخیص مصادیق / دادستانی / …)، شبکه هسته و ارتباط بین الملل (شرکت زیرساخت)، سرویس دهنده محتوای بین الملل (تحریم) همه در کیفیت اینترنت سهیم هستند.
قاضی در ادامه در مورد تفاوت گزارش قبلی انجمن تجارت الکترونیک با گزارش جدیدی که تا روزهای آینده منتشر خواهد شد هم اظهار داشت: گزارش جدید که مقرر است در مورد اختلال های اینترنت منتشر شود موارد قبلی را پوشش می دهد و موارد جدیدتر و تست های بیشتری هم به آن اضافه می شود. در این گزارش همینطور نگاهی قوی به استفاده مردم از اینترنت داریم و این که چطور این سایت ها در دسترس قرار می گیرد.