مدیر عامل شرکت ملی مس خبر داد؛ قرارداد ۱۵۰۰ میلیاردی با دانش بنیان ها برای بومی سازی در صنعت مس

به گزارش نیوزتل، مدیر عامل شرکت ملی مس ایران اظهار داشت: هدفگذاری ما این است که تا انتهای سال ۱۴۰۲،  هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان قرارداد ساخت داخل و بومی سازی در همکاری با دانش بنیان ها داشته باشیم.

به گزارش نیوزتل به نقل از مهر، دکتر امیر خرمی شاد در مراسم امضای توافقنامه معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری با شرکت فولاد مبارکه و شرکت ملی صنایع مس ایران که امروز با حضور وزیر صمت و معاون علمی رئیس جمهور در خانه فناوری و نوآوری ایران انجام شد با اشاره به این که در موافقتنامه امروز، ۵ معدن مس هوشمندسازی می شود، اظهار داشت: وقتی هوشمندسازی به انجام می رسد و کار انسان به ماشین داده می شود برخی مشاغل سنتی از بین می روند و ما نیاز به تقویت نیروی کار متخصص داریم.
مدیر عامل شرکت ملی مس ایران اضافه کرد: در شرکت مس یکی از برنامه های ما این است که در مذاکره با هر شرکت خارجی، بابت خرید تجهیزات حتما پیوست ساخت داخل داشته باشیم.
هدفگذاری برای بومی سازی هزار و ۵۰۰ میلیاردی در صنعت مس
وی ضمن اشاره به این که در سال ۱۴۰۲ در شش ماهه اول ۵ هزار میلیارد تومان ساخت داخل داشتیم که ۶۰۰ میلیارد تومان آن در قرارداد با شرکت های دانش بنیان بوده است، اشاره کرد: هدفگذاری ما این است که تا انتهای سال ۱۴۰۲، هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان ساخت داخل و بومی سازی در همکاری با دانش بنیان ها داشته باشیم.
در ادامه این مراسم، محمد یاسر طیب نیا مدیر عامل فولاد مبارکه اصفهان اظهار داشت: فولاد در دهه ۹۰ با مشکل تحریم مواجه گردید و در آن زمان دانش بهره برداری، در سطحی نبود که بتواند ارزش افزوده پایداری را برای ما تضمین کند و کارخانه در تامین قطعات با مشکل مواجه گردید و ادر حال حاضر در نقطه ای ایستاده ایم که علاوه بر دانش بهره برداری، دانش بومی سازی نیز نهادینه شده است.
بالای ۹۰ درصد تجهیزات و قطعات فولاد ساخت داخل است
مدیر عامل فولاد مبارکه اصفهان با بیان این که هم اکنون بالای ۹۰ درصد تجهیزات، قطعات، مواد اولیه و مواد مصرفی بومی سازی شده است، اضافه کرد: خوشبختانه هم اکنون مراحل ساخت، دانش مهندسی و نقشه ها نهادینه شده است.
وی اضافه کرد: ابزار ما در دهه ۹۰ «مشتری خط پذیر» بود و در حقیقت ریسک و آزمون و خطا کردیم تا دانش بنیان ها بیابند و در داخل تولید کنند اما امروز در دهه چهارمِ بهره برداری به اینجا رسیدیم که این ابزار هم نمی تواند ارزش افزوده فوق تصور ما را به ارمغان بیاورد؛ چون عموماً نهضت بومی سازی نگاهش به گذشته است و ما بدنبال نگاه رو به آینده هستیم.
طیب نیا بیان کرد: امروز درست است که فولاد در نقطه پرافتخار ایستاده و میانگین بهره برداری ما ۱۰۰ درصد است اما نکته مهم اینجاست که هنوز توانایی توسعه تکنولوژی و خلق ارزش افزوده بوسیله فناوری و نوآوری را نداریم که امروز بدنبال این هستیم که آنرا محقق نماییم.
مدیر عامل فولاد مبارکه اصفهان با بیان این مطلب که با رقبای خیلی جدی در حوزه بین الملل رو به رو هستیم که رو به آینده حرکت می کنند، اشاره کرد: هدف ما توسعه تکنولوژی بوسیله نوآوری و دانش است که این امر نیاز به زیرساخت دارد که چنین زیرساختی هنوز در کشور وجود ندارد اما توان فولاد مبارکه این امکان را می دهد که پرقدرت وارد شویم و در همین راستا طی یک سال و نیم گذشته قدمهای جدی در این جهت برداشته شده است.
برای توسعه تکنولوژی، «نوآوری باز» را انتخاب کردیم
طیب نیا درباره ی راهکارهای فولاد برای ایجاد زیرساخت های توسعه تکنولوژی توضیح داد و اظهار داشت: برای ایجاد زیرساخت، نهادسازی و فرایندساری ۲ راه حل داشتیم؛ یک این که برای توسعه و خلق تکنولوژی گروههای مهندسی چند صد نفره تشکیل دهیم و مالک آن خودمان باشیم و دومین راه حل این بود که به «نوآوری باز» روی بیاوریم و از ظرفیت نخبگی کشور استفاده نمائیم و با سرمایه گذاری خطرپذیر شرکت های دانش بنیان ها را به کار بگیریم که در نهایت راه دوم را انتخاب کردیم.
مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان اضافه کرد: در فاز اول این برنامه، در گروه ها و شرکت های فناوری که توان تکنولوژی خوبی دارند سرمایه گزاری نموده و آنها را بصورت مجزا و تک تک توانمند می نماییم و در مقابل شرکتها به ما خدمات موردی عرضه کنند و فاز دوم این گام که از ماه های آتی آغاز می شود، طبقه بندی و یکپارچه کردن شرکت های فناور است.
سرمایه گذاری فولاد مبارکه در ۲۸ شرکت دانش بنیان / از تولید قطعات تا توسعه محصول
وی با بیان این مطلب که این حرکتی که شروع کردیم، یک حرکت راهبردی، پشتوانه دار و بر طبق مطالعات در دنیا بوده است، افزود: تا حالا از بین ۲۰۰ شرکت دانش بنیان که در کمیته سرمایه گذاری خطرپذیر بررسی شده اند، تا به امروز در ۲۸ شرکت دانش بنیان سرمایه گزاری نموده ایم.
وی موضوع همکاری با شرکت های دانش بنیان را در عرصه آب، انرژی و اقتصاد چرخشی، معادن کم عیار، تامین پایدار تجهیزات، قطعات و مواد مصرفی و همین طور توسعه محصول عنوان نمود.

منبع: