مهر بررسی کرد؛ مروری بر اختلال های اینترنت در ۵ ماه اخیر

نیوزتل: روزشمار اختلالات اینترنت طی ۵ ماه گذشته نشان میدهد که کاربران اینترنت در ایران هر ماه با یک یا چند مشکل در اینترنت ثابت و همراه مواجه بوده اند.

به گزارش نیوزتل به نقل از مهر، بررسی مروری اختلالات اخیر اینترنت در کشور طی بازه زمانی ۵ ماه اخیر حاکی از اینست که از خردادماه تا کنون کاربران در برهه های مختلف با اختلال در اینترنت مواجه بودند که هر کدام از این مشکلات ارتباطی علل خویش را داشته است و مسؤلان وزارت ارتباطات هم در واکنش به این اتفاقات پاسخ هایی عرضه کرده اند.
دامنه این اختلالات از کندی در اینترنت ثابت تا قطعی لینک های بین الملل و آتشسوزی گسترده است.
خردادماه؛ کندی در اینترنت ثابت
در خردادماه سالجاری کاربران با اختلال در اینترنت ثابت مواجه بودند به صورتی که با IP ایران هنگام رفتن به بیشتر سایت های ایرانی با کندی اینترنت مواجه می شدند.
همچنین در اواخر خرداد ماه یکی از اپراتورها با قطعی و اپراتوری دیگر با کندی روبرو بود.
تیرماه؛ قطع لینک های اینترنت بین الملل
در تیرماه سالجاری هم بعضی کاربران با اختلال اینترنتی نسبتاً گسترده ای روبرو شدند، همینطور یکی از شرکتهای عرضه دهنده اینترنت اختلال های زیادی را در شبکه اینترنت کشور به وجود آورد.
به دنبال کاهش قابل توجه سرعت اینترنت، روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این زمان با انتشار اطلاعیه ای اعلام نمود: برخی لینک های اینترنت بین الملل که ورودی شان از ارمنستان بوده در خاک کشور گرجستان قطع شده است. در اطلاعیه کوتاه رگولاتوری تاکید شد که پهنای باند مورد نیاز در دیگر مسیرها تأمین شده است.
علیرغم اعلام رگولاتوری در خصوص پایداری شبکه اینترنت و این که در کوتاه ترین زمان، پهنای باند مورد نیاز توسط شرکت ارتباطات زیرساخت از دیگر مسیرهای ورودی تأمین شد اما بر مبنای داده های رادار یک شرکت فعال در حوزه فناوری ابری اختلالی که در اینترنت مشاهده شده بود در برخی از دیتاسنترها همچنان ادامه داشت.
عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در رابطه با این اختلال اظهار داشته بود: با این که ۲.۵ ترابیت از ظرفیت کشور قطع شد؛ ولی فورا جایگزین شد چون ما ۳ برابر نیاز کشور اینترنت تأمین کرده ایم. این در شرایطی است که سال ۱۴۰۰ زمانیکه ۴۳۰ گیگ از ارتباط در خلیج فارس قطع شد، تا چند روز اختلال داشتیم.
آتش سوزی حوضچه مخابراتی و قطع اینترنت سیار
اما اختلال در تیرماه تنها به قطعی لینک بین الملل محدود نبود. ۱۱ تیر آتشسوزی حوضچه مخابراتی سبب قطع اینترنت سیار در بعضی شهر های جنوب استان تهران شد.
از سوی دیگر در این ماه اختلالی در دسترسی کاربران به سرویس گوگل پیش آمد که شرکت ارتباطات زیرساخت محدودیت جدید گوگل برای کاربران ایرانی را عامل آن اعلام نمود.
۱۲ مرداد ماه؛ اختلال در مرکز IXP تهران
کاربران در ۱۲ مرداد هم از اختلال در دسترسی به اینترنت ثابت خبر دادند این اختلال به حدی بود که طی ساعاتی حتی دسترسی به سایت ها و سرویسهای داخلی با مشکل مواجه گردید. شرکت ارتباطات زیرساخت تنها بعد از رفع این اختلال دلیل آنرا اختلال در مرکز IXP تهران عنوان نمود.
قطع برق و دیتاسنترهای پایتخت و اختلال در شبکه اینترنت
از سوی دیگر مردادماه همزمان با قطع برق در مناطقی از تهران برخی دیتاسنترهای پایتخت با قطعی مواجه گشتند و سرویس دهی آنها مختل شد. برخی دیتاسنترها به دلیل بالا رفتن حرارت در این مراکز و رسیدن دما به نزدیک ۵۰ درجه با خاموشی سرور مواجه گشتند.
مشکلات در شبکه اینترنت طی این ماه ها پای عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را به مجلس کشاند. وی با دفاع از عملکرد خود طی این مدت، عنوان نمود که در دو سال قبل ورودی های اینترنت متنوع شده و بیشتر از دو برابر نیاز کشور، ظرفیت تأمین شده است.
وی اضافه کرد: در لایه زیرساخت هم با استفاده از تجهیزات صددرصد ایرانی بیشتر از ۵۰ درصد رشد داشتیم که تا آخر سال به دو برابر می رسد و میزان قطعی ها و لینک های اشباع کاسته شده و ترافیک داخلی تقویت شد، همینطور برای ترافیک داخلی بیشتر از سه برابر نقاط تبادل ترافیک افزایش پیدا کرده است.
کمیسیون صنایع از وضعیت اینترنت انتقاد کرد
با این حال در اواخر مرداد ماه کمیسیون صنایع مجلس از وضعیت اینترنت انتقاد نمود و بدین ترتیب روح الله عباسپور، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس گزارش این کمیسیون در مورد بررسی کیفیت اینترنت و شاخصهای در رابطه با آنرا قرائت کرد و اظهار داشت: همچون نقصهای مشهودی که میتوان به آن اشاره نمود، کیفیت دسترسی شهروندان به اینترنت در بعضی از شاخصهای آن بعنوان بستر اصلی توسعه دولت الکترونیک و بالطبع اقتصاد دیجیتال است که بعضاً باعث نارضایتی مردم و خسارات های اقتصادی در حوزه کسب و کارها شده است.
عباسپور در جمع بندی گزارش کمیسیون صنایع اظهار داشت: یکی از مهم ترین پارامترهای مؤثر در ایجاد مشکلات فنی در تسهیل دسترسی کاربران به اینترنت افزایش ترافیک شبکه از راه استفاده از روش ها و نرم افزارهای معروف به فیلترشکن است که اغلب در چارچوب باج افزار با تشکیل صدمه های امنیتی در شبکه به جمع آوری اطلاعات مشترکین اقدام می کنند. باوجود آنکه بعضی از گزارش ها از افزایش آمار استفاده کنندگان از فیلترشکن حکایت دارد، اما گزارش دقیقی برای شفاف سازی آمار موجود، ارقام قابل ملاحظه هزینه های فیلترشکن و تحمیل آن بر سبد هزینه های خانوارها و در نهایت عرضه راهبردهای مؤثر برای کاهش استفاده از فیلترشکن ها توسط مشترکین، از جانب وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، عرضه نشده است.
در ادامه این جلسه برخی نمایندگان در انتقاد از عملکرد وزارت ارتباطات و وضعیت اینترنت کشور، بخش مختلف گزارش کمیسیون صنایع را مورد توجه قرار دادند.
همچنین طی این ماه ها انجمن تجارت الکترونیک در گزارشی کیفیت اینترنت ایران را در وضعیت «بحرانی» دانست و بر مبنای اطلاعاتی که منتشر نمود اینترنت ایران را بعد از میانمار دومین اینترنت پراختلال و بعد از چین، دومین اینترنت محدود دنیا دانست. این گزارش همینطور تاکید کرد که اینترنت ایران جزو ۵ اینترنت کند جهان است.
شرکت ارتباطات زیرساخت بعداً با دعوت از این انجمن کوشش کرد ضمن بررسی گزارش مذکور به ابهامات موجود در این حوزه پاسخ دهد و با عرضه شواهدی از کیفیت اینترنت دفاع کند.
محمد جعفرپور، رئیس زیرساخت در بخشی از نقدهای خود نسبت به گزارش مذکور اظهار داشت: «برخی از نکات در این گزارش بررسی نشده است. اگر ما بخواهیم ۱۰۰ سایت برتر را بررسی نماییم باید نکاتی را در نظر داشته باشیم. در میان این سایت ها سایت های تحریمی وجود دارد و دستور فیلترینگ هم روی بعضی از آنها اعمال می شود که البته فیلترینگ هم در اختیار وزیر ارتباطات نیست. در واقع باید این حقیقت را در نظر گرفت که مابین ۱۰۰ سایت برتر که در نظر گرفته شد، ۵۰ عدد از آنها در حالت تحریم یا فیلتر قرار دارند که این حقیقت را در کشور نمی توان نادیده گرفت.»
سریال اختلالات و بروزرسانی تجهیزات
سریال اختلال اینترنت در شهریور ماه هم ادامه داشت به صورتی که نت بلاکس در صبح ۲۰ شهریورماه با انتشار نموداری در توییتر از اختلال سراسری اینترنت در کل ایران اطلاع داد و اعلام نمود که از ساعت یک بامداد، ‎اختلال در دسترسی به اینترنت در ایران ثبت شده و این سایت با انتشار نموداری از وضعیت شبکه اینترنت در کشور، اعلام نمود افت اتصال به اینترنت به سطح ۷۱ درصد حد معمول خود رسیده است.
در واکنش به این مورد شرکت ارتباطات زیرساخت، عملیات اجرایی ارتقا و توسعه شبکه ارتباطات زیرساخت را علت این اختلال اعلام نمود و اظهار داشت: به منظور ارتقا و توسعه ظرفیت شبکه ارتباطات زیرساخت و بر مبنای نیازسنجی و طراحی های انجام شده قبلی، تجهیزات مورد نیاز تأمین شده و مراحل جایگزینی و ارتقا تجهیزات شروع شده است. بدین منظور بر مبنای فرایند رایج و مصوب، تغییرات در ساعات کم ترافیک شبانه روز (اکثراً صبح )، در چارچوب down time فنی صورت می گیرد.
عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم در ۲۲ شهریور ماه در حاشیه جلسه هیأت دولت این مورد را تأیید کرد و اظهار داشت: درحال توسعه شبکه مادر مخابراتی کشور یا core هستیم. ظرف ۶ ماه آینده ۵۰ درصد به ظرفیت لایه IP شبکه اضافه می نماییم و بدین منظور تجهیزات جدید به شبکه اضافه خواهد شد.
نت بلاکس در ۴ مهر ماه بار دیگر از افت کیفیت اینترنت در کشور گزارش داد اما وزیر ارتباطات در همان روز بار دیگر توسعه در هسته شبکه کشور و نصب تجهیزات جدید را دلیل احتمالی مشکل ارتباطی در ساعتهای اولین صبح اعلام نمود و اظهار داشت: برخی لینک های ارتباطی شرکت زیرساخت به مدت محدود قطع می شود که به طور عمده کاربران اثر آنرا احساس نمی کنند اما در سامانه های نظارتی ثبت می شود.
همچنین به دنبال مشکلات شبکه در آن روزها زیرساخت مبادرت به انتشار جداول اختلال احتمالی اینترنت در کشور کرد که با انتقادات زیادی از جانب کاربردان در فضای مجازی همراه شد.
آبان ماه؛ قطع فیبر نوری در خاک گرجستان
قطعی لینک های بین الملل در آبان ماه هم منجر به ایجاد مشکل ارتباطی برای کاربران شد. این دفعه قطعی فیبرنوری در خاک گرجستان بعضی از لینک های بین الملل ورودی از خاک ارمنستان و ترکیه را گرفتار مشکل کرد.
آخرین اختلالی که در ایام اخیر با آن روبرو شدیم به ۲۷ آبان ماه برمی گردد که در اثر آن نزدیک به یک ساعت شبکه اینترنت بر روی اپراتورهای همراه و ثابت با اختلال مواجه گردید.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به مهر مشکل این اختلال اخیر را فنی اعلام نمود و اظهار داشت: گمانه زنی هایی در رابطه با اختلال اخیر اینترنت می شود که حمله سایبری شده است؛ به هیچ وجه هیچ حمله ای اتفاق نیفتاده و یک مشکل فنی بود.
دستور رئیس جمهور روی زمین ماند…
به گزارش نیوزتل به نقل از مهر، همه اینها در حالیست که در میانه اختلالات پرتکرار ماههای اخیر، رئیس جمهور در جلسه تیرماه شورایعالی فضای مجازی دستور بررسی این مورد را صادر کرد.
ابراهیم رییسی در این نشست با تکیه بر اقدامات خوب صورت گرفته برای توسعه شبکه ملی اطلاعات و سکوهای ایرانی و توسعه زیرساخت های ارتباطی به برخی گلایه های مردمی در سفرهای استانی در ارتباط با کندی اینترنت اشاره و کارگروهی متشکل از مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را مأمور کرد تا مبحث را بررسی و حداکثر تا یک ماه آینده نتیجه بررسی و راهکارهای رفع دغدغه های مردم را ارائه نماید.
اگر چه بعد از این دستور، مهلت تعیین شده برای رسیدگی به این مشکل مردمی از جانب رئیس جمهور به مدت یک ماه دیگر تمدید گردید اما از آن موقع تا کنون متولیان امر نتیجه این بررسی را برای عموم اعلام نکرده اند و با گذشت ۴ ماه از دستور رئیس جمهور همچنان خبری از نتیجه گزارش اختلال ها و کندی اینترنت نیست.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در آخرین اظهارات خود در اینباره اظهار داشت: پیگیری اینترنت از سمت وزارت ارتباطات همچنان دنبال می شود و دبیر شورایعالی فضای مجازی هم در این خصوص می گوید ما تکالیف خویش را برای رسیدگی به کندی اینترنت انجام می دهیم.
این پاسخ ها در حالیست که طبق دستور رئیس جمهور لازم بود نتیجه این گزارش ها به مردم اعلام گردد.