عکس مدارگرد ناسا از محل برخورد ماموریت روسیه به ماه

نیوزتل: عکس جدیدی که «مدارگرد شناسایی ماه» به زمین فرستاده است، محل احتمالی برخورد ماموریت «لونا-۲۵» را نشان میدهد.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از ناسا، «مدارگرد شناسایی ماه»(LRO) ناسا از دهانه جدیدی روی سطح ماه تصویربرداری کرده که احتمالاً محل برخورد ماموریت «لونا-۲۵»(Luna ۲۵) روسیه است.
ماموریت لونا-۲۵ روسیه، نخستین تلاش این کشور برای فرود آوردن یک فضاپیما روی ماه از زمان شوروی سابق بود اما بعد از آنکه ارتباطش با زمین قطع شد، به سطح ماه برخورد کرد. آخرین فرودگر ماه روسیه، لونا-۲۴ بود که در روز ۱۸ اوت سال ۱۹۷۶ روی سطح ماه فرود آمد.
کاوشگر لونا-۲۵ در روز ۱۰ اوت از پایگاه فضایی وستوچنی در استان آمور روسیه به فضا پرتاب شد. این کاوشگر حامل هشت ابزار علمی مختلف بود که قرار بود از آنها برای شکار یخ آب و انجام تحقیقات مختلف در منطقه ی عجیب و غریب قطب جنوب ماه که تا به امروز میزبان هیچ فرودگر یا ماه نوردی نبوده است، استفاده گردد.
لونا-۲۵ در طول فرود خود، به یک ناهنجاری مبتلا شد و در ۱۹ اوت با سطح ماه برخورد کرد.
بیشتر بخوانید:
کاوشگر روسیه بعد از برخورد با سطح ماه منفجر شد
«آژانس فضایی روسیه»(Roscosmos)، تخمینی از نقطه برخورد را در ۲۱ اوت منتشر نمود. گروه ماموریت مدارگرد شناسایی ماه در ۲۲ اوت توانستند دستوراتی را برای آن بفرستند در خصوص اینکه از این منطقه تصویربرداری و داده ها را ارسال نماید. ثبت و ارسال تصاویر در ۲۴ اوت ساعت ۲: ۱۵ پس از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی شروع شد و حدود چهار ساعت بعد، در ساعت ۶: ۱۲ پس از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی تکمیل شد. گروه ماموریت، به مقایسه تصاویر ثبت شده قبل از زمان برخورد و بعد از آن پرداختند و یک دهانه کوچک جدید را پیدا کردند.
تازه ترین تصویر قبل از برخورد با این منطقه، در ژوئن ۲۰۲۲ گرفته شده بود. بنابراین، مشخص شد که دهانه بعد از آن تاریخ شکل گرفته است. از آنجائیکه این دهانه جدید نزدیک به نقطه برخورد تخمینی لونا-۲۵ است، گروه به این نتیجه رسیدند که احتمالاً در اثر برخورد ماموریت شکل گرفته و اثر یک ضربه طبیعی نیست. دهانه جدید حدود ۱۰ متر قطر دارد.

منبع: