دستاورد یک شرکت دانش بنیان؛ پهپادهای آشیانه دار تحت شبکه به کمک صنایع و معادن می آیند

نیوزتل: پهپادهای آشیانه دار تحت شبکه، تولید شده در یک شرکت دانش بنیان توانسته اند با تصویربرداری برخط از معادن، گام موثری در رشد و توسعه معادن بردارد.

به گزارش نیوزتل به نقل از پارک فناوری پردیس، پهپادهای آشیانه دار تحت شبکه همچون پهپادهای غیرنظامی است که برای فیلمبرداری مورد استفاده قرار می گیرد. این فناوری پیشرو که در اصطلاح سکوی DIB نامیده می شود، چندسالی است که مورد توجه قرار گرفته است و کشورهای مختلفی دراین زمینه ورود کرده اند.
یکی از شرکت های مستقر در مرکز رشد پارک فناوری پردیس همچون شرکت هایی است که تولید پهپادهای آشیانه دار تحت شبکه را در دستور کار خود قرار داده است. سجاد کریمی مدیرعامل این شرکت با اشاره به اهمیت استفاده از پهپادها در تصویربرداری اظهار داشت: پهپادهایی که توسط سایر شرکتها تولید می شوند به حضور کاربر یا همان خلبان متخصص در محل نیاز دارند که محدودیت هایی به وجود می آورد اما مجموعه رایمون توانسته است با طراحی یک سیستم متشکل از یک پرنده (پهپاد)، آشیانه و نرم افزار تحت شبکه، عملاً خلبان و اپراتور را از سیستم پهپاد حذف کند.
وی اضافه کرد: در برنامه طراحی شده توسط این شرکت، بجای این که خلبان در مکان استقرار پهپاد حضور داشته باشد تنها با زدن یک دکمه دستور پرواز این پهپاد به مکان مشخص شده صادر و اطلاعات لازم بوسیله نرم افزار تحت شبکه دریافت می شود.
کریمی درباره ی کاربردهای این سیستم هم اظهار داشت: بطور کلی پهپاد به نقاطی که دسترسی آن برای انسان دشوار و یا خطر جانی دارد به آسانی دسترسی پیدا می کند و مزیت سیستم پهپادهای آشیانه دار تحت شبکه در این است که با حذف اپراتور می تواند در معادن، در امور مربوط به نقشه کشی و امور حفاظت و نگهبانی مورد استفاده قرار گیرد.
مدیرعامل این شرکت از همکاری با چندین مجموعه معدنی همچون فولاد مبارکه و همین طور همکاری با سازمان جغرافیایی کشور آگاهی داد و اضافه کرد: در مدت کوتاه تأسیس این شرکت، بیش از ۵۰ هزار هکتار توسط پهپادهای آشیانه دار تحت شبکه این شرکت نقشه برداری شده است.
وی هم چنین از گرفتن مجوز طراحی و تولید پهپاد از سازمان هواپیمایی کشوری آگاهی داد و اظهار داشت: در آینده نزدیک و با جذب سرمایه های لازم، تجاری سازی گسترده پهپادهای آشیانه دار تحت شبکه توسط مجموعه در دستور کار قرار دارد.