از سوی معاونت علمی صورت می گیرد؛ حمایت ۱۳۴ میلیاردی از طرحهای توسعه محصول در حوزه تجهیزات پزشکی

به گزارش نیوزتل، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری می خواهد از طرحهای توسعه محصول در حوزه تجهیزات پزشکی به میزان ۱۳۳٫۹ میلیارد تومان حمایت کند.

به گزارش نیوزتل به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، نشست امضای قرارداد هفت شرکت منتخب رویداد رویانو و معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری، با حضور روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری، سید محمد موسوی معاون صنایع ماشین آلات و تجهیزات وزارت صمت، شقایق حق جوی معاون توسعه فناوری معاونت علمی و تعدادی از مدیران شرکت های برجسته و پیشران تجهیزات پزشکی با هدف توسعه محصولات راهبردی و پیشرفته حوزه تجهیزات پزشکی اجرا شد.
روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری، این برنامه را گامی رو به جلو و اثربخش در راستای توسعه تجهیزات فناورانه پزشکی به کمک شرکت های پیشران و توانمند فعال در این زمینه دانست و اضافه کرد: این برنامه با پیگیری معاونت علمی و همراهی خوب شرکت های پیشران حوزه تجهیزات پزشکی به گونه ای روش مند، منسجم و دقیق دنبال می شود و جای خرسندی است که بخش های اثرگذار در زیست بوم توسعه فناوری تجهیزات پزشکی همچون وزارت صمت، وزارت بهداشت و سایر بخش های مرتبط، در قالب این برنامه، به گونه ای هماهنگ و هم افزا در کنار یکدیگر هستند. از شرکت های دانش بنیانی که در این شرایط سخت، مسیر توسعه فناوری و پشتیبانی از ایجاد شرکت های نوپا برای قرار گرفتن کشورشان در مدار پیشرفت را انتخاب کردند، قدردانی می کنم.
دهقانی، با تأکید بر اینکه ظرفیت شرکت های دانش بنیان و فناور که در توسعه محصولات پیشرفته پزشکی فعالیت دارند، فراتر از این برنامه است، اضافه کرد: برنامه رویانو می تواند در قالب فراخوان های شش ماهه ادامه پیدا کند چونکه شرکت های دیگری نیز هستند که وقتی این عزم و آمادگی معاونت علمی در پشتیبانی از ایجاد شرکت های فناور نوپا را ببینند، برای حرکت در راه توسعه فناوری تشویق شده و پای کار می آیند. این برنامه را می توان در سایر حوزه های فناوری و به کمک شرکت های توانمند آن حوزه ها ادامه داد. معاونت علمی برای مساعدت با ایجاد شرکت های نوپا و توسعه محصولات فناورانه، تمامی ظرفیت ها و امکانات خودرا از تامین مالی تا حمایت های نرم افزاری به کار خواهد بست.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری با اشاره به حمایت ویژه از توسعه محصولات و شرکت های فناور جدید حوزه تجهیزات پزشکی اضافه کرد: تامین مالی حوزه تجهیزات پزشکی، در اولویت پیگیری ها و اقدامات حمایتی معاونت علمی قرار دارد. برنامه ریزی صورت خواهد گرفت تا شرکت هایی که سه چهارم از پروسه توسعه فناوری و ساخت محصولاتشان را با موفقیت به عاقبت رسانده اند جایزه فناورانه دریافت نمایند.
وی با اشاره به اینکه شرکت های منتخب رویانو از حیث سطح فناوری هم توانمندی های خوبی دارند، افزود: از توسعه محصولات جدید و قدمهای بعدی آنها در قالب جایزه فناوری نکست هم حمایت صورت می گیرد.
رویانو با هدف ایجاد شرکت های رویشی فناور نوپا در عرصه سلامت پا گرفت
شقایق حق جوی جوانمرد، معاون توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی نیز در این جلسه عنوان کرد: رویانو با هدف ایجاد شرکت های رویشی فناور نوپا در عرصه سلامت همزمان با یکم شهریورماه روز پزشک متولد شده است.
وی افزود: رویانو یا رویش جدید پشتیبانی از اسپین آف شرکت های پیشران و توانمندی است که به خوبی رشد کرده اند و می خواهند شرکت های جدیدی را با هدف خلق محصولات فناورانه و نو شکل دهند. جرقه این برنامه، از نمایشگاه ایران هلث زده شد و با وجود شرکت های بزرگ و پیشران تجهیزات پزشکی که از توانمندی اسپین آف برخوردار بودند، معاونت علمی در قالب این برنامه و طی فراخوانی، از شرکت های مادر دعوت کرد تا زمینه را برای توسعه محصولات فناورانه و پیشرفته، به کمک شرکت های فناور و نوپا فراهم آورند.
وی اضافه کرد: بعد از اعلام فراخوان از طرف معاونت علمی و اطلاع رسانی به فعالان این زیست بوم،، ۷۰ شرکت پیشران این حوزه آمادگی خودرا اعلام نمودند. نشست هایی با بالاترین بازیگران تجهیزات پزشکی برگزار و ۳۵ طرح به فاصله یک ماه دریافت شد که توسط کمیته ای متخصص ذیل پروسه داوری قرار گرفتند.
حق جوی جوانمرد با اشاره به حمایت های شرکت مادر از شرکت تازه، عنوان کرد: همچون این حمایت ها می توان به پشتیبانی فناورانه برای کمک مستقیم به تشکیل شرکت اسپین آف و سرمایه گذاری منصفانه در شرکت تازه اشاره نمود. شرکت مادر با هدف ایجاد گردش مالی، اولین مشتری شرکت اسپین آف می شود. همین طور ایجاد و توسعه فضا و زیرساخت های مورد نیاز برای فعالیت و فراهم کردن خدماتی مانند خدمات حقوقی، مالی، فناوری و غیره از دیگر حمایت های شرکت مادر از شرکت اسپین آف شده محسوب می شود.
معاون توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی بیان کرد: معیارهای ارزیابی شامل بلوغ شرکت ها، بررسی تراز مالی و فناورانه شرکت ها، وجود بازار مستقل برای محصول و تضمین فروش و ایجاد شرکت جدید بود. بعد از بررسی های کمیته فنی و جلسات گوناگون با شرکت های مادر، هفت شرکت و طرح های توسعه محصولشان برای حمایت انتخاب شدند.
حق جوی درباره ی حمایت های مالی معاونت علمی از این طرح ها اظهار داشت: ۱۳۳.۹ میلیارد تومان حمایت معاونت علمی از این طرح ها است و ارزش کل محصولات درحال توسعه، ۱۳۸ میلیارد تومان برآورد شده است. در قالب رویانو، هر محصول بین ۲۰ تا ۳۰ میلیارد تومان برای توسعه حمایت می شود.
وی با اشاره به مشارکت دستگاه های اثرگذار در تولید تجهیزات اظهار داشت: وزارت صمت به عنوان نهاد حامی و مجوزدهنده و وزارت بهداشت که مقرر است در تایید محصولات دانش بنیان تصمیم گیر باشد در پروسه داوری ها نقش دارد.

منبع: