جلبک ها ناجی بیماران کبدی و دیابتی می شوند

نیوزتل: یک پژوهشگر ایرانی در رساله دکتری خود درباره ی تأثیر جلبک ها در کنترل دیابت و تنظیم قند خون و کبد چرب تحقیق کرد.

به گزارش نیوزتل به نقل از صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور(INSF)، چاقی و بروز بیماریهای مختلف در بدن همیشه رابطه مستقیمی با هم داشته اند و پژوهشگران و متخصصان مختلفی تمرکز اصلی خودرا بر بررسی علل چاقی و کاهش عوارض ناشی از آن گذاشته اند. صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور نیز به نوبه خود از طرح ها و تحقیقات در رابطه با این مساله حمایت می کند.
درون پوشانی فوکوزانتین با بهره گیری از نانوامولسیون بر پایه فوکوئیدان و بررسی اثر ضد چاقی آن» عنوان طرحی است که نجمه اولیایی در قالب پسادکتری با راهنمایی نادر تنیده به انجام رسانده و صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور نیز از این طرح حمایت کرده است.
اولیایی درباره ی ایجاد ایده این طرح اظهار داشت: من برای رساله دکتری نیز روی موضوع جلبک ها مطالعات و بررسی هایی داشتم و در رساله دکتری بر تأثیر جلبک ها در کنترل دیابت تحقیق کردم. با توجه به این که در حوزه صنایع غذایی فعال هستم، این ایده در ذهن من شکل گرفت که از جلبک به عنوان یک ماده غذایی استفاده نمائیم.
وی افزود: به این منظور ترکیبات مورد نیاز را استخراج کردم تا بتوان از جلبک در تهیه محصولات غذایی، دسرها و حتی محصولات دارویی استفاده نمود.
این محقق و پژوهشگر افزود: برای این طرح، توانستم تا بررسی روی مدل حیوانی را نیز انجام دهم. در پسا دکتری نیز موضع ارتباط کاهش چاقی با بهره گیری از ترکیبات جلبک را بررسی کردم و متوجه شدم جلبک و مواد کپسوله سازی شده از آن، برای داروسازی، تنظیم قند خون و کبد چرب مفید می باشد.
وی درباره ی علت انتخاب این طرح اظهار داشت: چاقی و اضافه وزن با افزایش مرگ و میر و عوارض بیماریهای قلبی عروقی هم راه است. از طرفی، عدم فعالیت بدنی و داشتن تحرک و البته چاقی از عوامل مؤثر در ایجاد بیماریهای شایع مانند دیابت نوع ۲، بیماری قلب و عروق، فشار خون، ازدیاد چربی خون و سرطان کولون و مری است.
اولیایی افزود: در سالهای اخیر برای بهبود رژیم تغذیه و تولید محصولات سلامت محور، استفاده از ترکیبات زیست فعال جدید از منابع دریایی خصوصاً جلبک ها در محصولات غذایی مطرح گردیده است. چونکه جلبک ها منابع تجدیدپذیری در سرتاسر جهان هستند که توجه زیادی به استفاده از ترکیبات حاصل از آنها در صنایع مختلف غذایی، دارویی، بهداشتی و سوخت شده است.
وی اشاره کرد: همین طور جلبک ها یکی از غنی ترین منابع ترکیبات آنتی-اکسیدانی و آنتی میکروبی، محسوب می شوند که استفاده از آنها در محصولات غذایی به افزایش ایمنی و کیفیت غذا کمک می نماید. یکی از این ترکیبات با ارزش فوکوزانتین است، که یکی از کارتنوئیدهای اصلی در کلروپلاست جلبک های قهوه ای است و حدود ۱۰% از کل کارتنوئیدها را در طبیعت تشکیل می دهد. به همین دلیل، تمرکز تحقیق روی این ترکیبات قرار گرفت.
این محقق و پژوهشگر افزود: مطابق با بررسی های انجام شده، فوکوزانتین و فوکوئیدان به عنوان ترکیبات طبیعی، پتانسیل بالایی در درمان چاقی دارند.
وی درباره ی چالش های موجود در انجام این طرح نیز توضیح داد: از چالش های موجود در انجام این طرح، موضوع هزینه های بالای آزمایش بر مدل حیوانی بود. همین طور هزینه های پاتولوژی بررسی کبدی و دسترسی و تهیه تجهیزاتی نظیر بافت ها و لام ها با مشکلاتی همراه بود چونکه در استفاده از لام ها، اولویت با بیماران است.
اولیایی در آخر اشاره کرد: علاوه بر مشکلات یاد شده، همه گیری کرونا نیز موجب تعطیلی لابراتوار ها می شد و با وجود همه این موانع اهتمام کردیم، تحقیق را بموقع و با موفقیت به انتها برسانیم.

منبع: