نیوزتل: یک دستگاه پیچ و تاب دار قادر می باشد فعالیت مغز را از داخل کانال گوش کنترل کند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، رابط های مغز و رایانه(BCI) که برای اهداف مفید مختلفی ساخته می شوند، به طور معمول از الکترودهای کاشته شده در پوست سر یا حتی کاشته شده در مغز استفاده می نمایند. با این وجود، یک رابط مغز و کامپیوتر جدید و کم تهاجمی می تواند بسادگی در مجرای گوش بیمار در صورت لزوم قرار گیرد.
این دستگاه آزمایشی که توسط گروهی از دانشمندان دانشگاه شینهوا(Tsinghua) در چین تولید شده است، اسپیرال ای(SpiralE) نام گرفته است.
اسپیرال ای با تنها ۵۰ میلی متر طول و ۳ میلی متر عرض، به شکل یک نوار مستطیلی چند لایه نازک است که از دو لایه پلیمر حافظه دار، یک لایه تحریک پذیر الکتروگرمایی و یک لایه EEG(الکتروانسفالوگرام) تشکیل شده است.
این نوار در ابتدا به خوبی پیچانده می شود و سپس به آسانی در مجرای گوش بیمار قرار می گیرد.
هنگامی که این دستگاه در جای خود قرار گرفت، در معرض یک میدان الکتریکی خارجی قرار می گیرد و پروسه گرمایش در لایه تحریک پذیر الکتروگرمایی آن شروع می شود. سپس گرمای تولید شده موجب می شود که پلیمرهای حافظه دار نوار اهتمام کنند به حالت صاف و بدون پیچ خوردگی برگردند.
در نتیجه، نوار آغاز به باز شدن می کند، اما در ساختاری با پیچ خوردگی کمتر در دیواره های داخلی مجرای گوش نگه داشته می شود. بنابراین، لایه الکترود EEG آن بر روی پوست کانال گوش فشرده می شود، جایی که می تواند سیگنال های الکتریکی مغز را به آسانی بخواند.
پلیمرهای حافظه دار(SMPs) مواد هوشمند پلیمری هستند که هرگاه یک محرک خارجی مانند تغییر دما به آنها القا شود، توانایی بازگشت از حالت تغییر شکل یافته(شکل موقت) به شکل اصلی و اولیه(دائمی) خودرا دارند.
نکته مهم این است که از آنجا که SpiralE متناسب با شکل منحصر به فرد کانال گوش هر شخص توسعه می یابد، همیشه یک تناسب سفارشی را ارائه می دهد و به عنوان یک مزیت اضافی، چون اساساً یک مارپیچ توخالی است که امواج صوتی را مسدود نمی کند، بر اساس گزارش ها بر شنوایی بیمار تأثیری نخواهد گذاشت.
همین طور برداشتن آن فقط با کشیدن یا پیچاندن آرام آن به سمت بیرون قابل انجام است.
استفاده از این دستگاه در آزمایش های آزمایشگاهی برای دوره های طولانی، راحت گزارش شده است و ثابت شده که تا ۹۵ درصد در تشخیص فعالیت مغز داوطلبان دقیق است.
دانشمندان امیدوارند که در نهایت از این دستگاه در کاربردهایی مانند تشخیص صرع یا خواب آلودگی یا نظارت بر الگوهای خواب بیماران استفاده گردد.
این پژوهش توسط ژوهنگ وانگ(Zhouheng Wang) رهبری شده و بتازگی در مجله Nature Communications انتشار یافته است.