دانشمندان هشدار می دهند؛ زمین در بحرانی ترین زمان به سر می برد!

نیوزتل: اصفهان جیمز هنسن، دانشمند سرشناس آمریکایی هشدار داد که جهان درحال نزدیک شدن به یک «مرز آب و هوایی جدید» است و در چنین وضعیتی، زمین به دمایی بالاتر از هر زمان در طول میلیونها سال قبل می رسد.

به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از روزنامه گاردین، جیمز هنسن، دانشمند شناخته شده در علوم آب و هوای ناسا که در سال ۱۹۸۸ در کنگره ایالت متحده آمریکا، گرمایش جهانی را پیش بینی کرده بود، حالا می گوید که جهان درحال نزدیک شدن به یک «مرز آب و هوایی جدید» است.

هنسن، که از بیانیه وی در سال ۱۹۸۸ در مجلس سنای ایالات متحده به عنوان نخستین افشاگری جنجالی در مورد گرمایش جهانی یاد می شود، حالا در اطلاعیه ای به همراه دو دانشمند دیگر هشدار می دهد که جهان درحال حرکت به سمت یک «مرز آب و هوایی جدید» است. در این وضعیت جدید پیش بینی شده، زمین به دمایی بالاتر از هر زمان در طول میلیونها سال قبل می رسد و رسیدن به چنین گرمای بی سابقه ای، اثراتی مانند طوفان هایی شدید، موج های گرما و خشکسالی را به همراه دارد.

او می گوید: قبل تر، از زمان صنعتی شدن، این هشدار داده شده بود که بواسطه صنعتی شدن، دمای زمین ۱.۲ درجه سانتیگراد گرم تر می شود و این افزایش دما، ۲۰ درصد، گرمای شدید تابستانی را سبب می شود. حالا، شاهد این هستیم که این گرما و افزایش دما در خیلی از نقاط نیمکره شمالی احساس می شود.

این دانشمند ۸۲ ساله، معتقد است: «این ابرطوفان ها پدیده نوظهوری هستند که در نتیجه فعالیت انسان رخ می دهند. در حقیقت، ما آگاهانه به سمت این واقعیت جدید حرکت می نماییم، چونکه هشدارها داده شده بود و ما می دانستیم که چنین وقایعی ممکنست یک روزی از راه برسند.»
جیمز هنسن، دانشمند سرشناس آمریکایی در علوم آب و هوا

منبع: