کشف مولکول های آلی در خاک مریخ توسط استقامت

به گزارش نیوزتل، مریخ نورد استقامت(Perseverance) انواع مختلفی از مولکول های آلی را در دهانه برخوردی ˮجزروˮ در سیاره سرخ کشف کرده است که امکان دارد نشانی از میکروب های باستانی در آنها وجود داشته باشد.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، مریخ نورد استقامت(Perseverance) ناسا از فوریه ۲۰۲۱ سیاره سرخ را می کاود و یکی از اهداف اصلی آن کاوش برای نشانه هایی از وجود حیات باستانی در تاریخ مریخ است.
این مریخ نورد درحال بررسی ساختار سطح شناسی کف دهانه جزرو(Jezero) با بهره گیری از ابزارهای تخصصی بمنظور کشف ترکیبات آلی است که یک شاخص قابل توجه از حیات بالقوه هستند.
حالا طبق یک مطالعه جدید، این مریخ نورد که به اندازه یک خودرو است، نشانه هایی از مولکول های آلی را در سنگ های دهانه “جزرو” مریخ کشف کرده است.
ترکیبات آلی، مولکول هایی هستند که از کربن و هیدروژن تشکیل شده اند. آنها همین طور می توانند شامل عناصر اضافی مانند اکسیژن، نیتروژن، فسفر و گوگرد باشند.
بگفته اخترزیست شناسان، این سرنخ جالب بسیار مهم می باشد، برای اینکه در زمین، کربن به طور معمول با فرآیندهای بیولوژیکی مرتبط می باشد. با وجود این، در مریخ، فرآیندهای غیر بیولوژیکی مختلف نیز می توانستند نشانه های کربنی ایجاد کنند. با این وجود، پتانسیل حیات در مریخ نادیده گرفته نشده است.
دانشمندان حدس می زنند که یک رودخانه در اصل میلیاردها سال قبل از دهانه جزرو می گذشته است و بررسی های علمی حاکی از آنست که در این حوضه دریاچه باستانی احتمال کشف نشانه هایی از قابلیت سکونت در گذشته وجود دارد.
این مریخ نورد برای این مطالعه در دو شکل از سنگ های درون دهانه موسوم به Máaz و Sétah حفاری کرد.
ابزار «اسکن محیط های قابل سکونت با رامان و لومینسانس برای مواد آلی و شیمیایی »(SHERLOC) روی این مریخ نورد، نمونه ها را بررسی کرد. تخصص این ابزار در تشخیص مواد شیمیایی آلی در سطح مریخ است.
شایان ذکر است، این یافته ها حضور ترکیبات آلی را در هر ۱۰ مکان انتخاب شده در سازندهای سنگی Máaz و Sétah آشکار کرد. اعتقاد بر این است که این ترکیبات حداقل برای ۲.۳ تا ۲.۶ میلیارد سال باقی مانده اند.
سوناندا شارما نویسنده اصلی این مطالعه و دانشمند سیاره شناس در موسسه فناوری کالیفرنیا می گوید: نتایج به این احتمال اشاره می کنند که بلوک های سازنده حیات برای مدت طولانی در سطح مریخ، در بیش از یک مکان وجود داشته اند.
پژوهشگران می گویند بنظر می رسد این مولکول های آلی با مواد معدنی در رابطه با آب مرتبط هستند.
فراوانی مولکول های آلی
تحقیقات بیشتر شواهدی از انواع مختلفی از ترکیبات آلی در سنگ های مختلف تحلیل و بررسی شده کشف کرد. این بدان مدلول است که مولکول ها به احتمال زیاد بوسیله مکانیسم های مختلف تشکیل شده اند.
در طول میلیاردها سال، ممکنست انواع مختلفی از کارهای غیر بیولوژیکی وجود داشته باشد که جرقه ای از واکنش ها را برانگیخته که منجر به سنتز مولکول های آلی مانند کربن شده است. یا در یک احتمال بعید، میکروب های باستانی نیز می توانند در تشکیل مولکول های آلی نقش داشته باشند.
پژوهشگران تاکید نمودند که قادر به شناسایی مولکول های آلی خاصی نیستند که نیاز به آزمایش نمونه های سنگ فیزیکی در یک محیط آزمایشگاهی دارد.
این مطالعه همین طور نشان میدهد که ممکنست مواد آلی در مریخ شایع باشد. قبل از این، مریخ نورد «کنجکاوی» وجود مولکول های کربن را در نمونه های سنگی جمع آوری شده از دهانه گیل(Gale) در مریخ کشف کرده بود.
نتایج این مطالعه در مجله Nature انتشار یافته است.

منبع: