معاون علمی رئیس جمهور عنوان کرد: تشکیل صندوق تأمین مالی برای طرح های توسعه ای و دانشی رصدخانه ملی

به گزارش نیوزتل، معاون علمی رئیس جمهوری از حمایت های زیرساختی، کارگزاری و بازارسازی، با نقش آفرینی بخش خصوصی در کنار رصدخانه ملی ایران و پژوهشگاه دانش های بنیادی برای تشکیل یک صندوق تأمین مالی اطلاع داد.

به گزارش نیوزتل به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، طرح های توسعه ای و دانشی رصدخانه ملی ایران با حضور رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی و معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری عنوان شد و مورد بررسی قرار گرفت.
روح الله دهقانی فیروزآبادی در این جلسه که با حضور جواد لاریجانی رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی، تعدادی از اعضای هیئت علمی این پژوهشگاه و فعالان رصدخانه ملی ایران برگزار شد، اظهار داشت: دانشمندان، متخصصان و دست اندرکاران زیادی در پروژه راه اندازی رصدخانه ملی ایران فعالیت داشتند و زحمات و تلاش هایشان برای کشور و پیشرفت دانش مأجور است. بطور قطع زحمات فرزندان نخبه و دانشمند این سرزمین، برای امروز و آینده راهگشا و پرارزش خواهد بود.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری، ضمن اشاره به اینکه حرکت در راه پیشرفت مستلزم شناخت روندهای جهانی در عین تعریف مدلی بومی و استاندارد مبتنی بر نیاز داخلی است افزود: زمان طولانی که برای اجرا و نهایی شدن این پروژه صرف شد، تا حدی از ظرفیت اثربخشی جهانی آن کاست و به واسطه تحولات چشم گیر جهانی در همین بازه، مقداری زمان از دست دادیم.
وی اضافه کرد: البته صاحب یک تجربه، دانش و فناوری بومی هستیم که تمامی ظرفیتهای توسعه آنرا در اختیار داریم.
دهقانی با تکیه بر اینکه باید بخش خصوصی را به عرصه اجرا و عرضه پروژهای دانش محور وارد کرد تا سرعت توسعه پیشرفت ها را افزایش یابد، اضافه کرد: اگر می خواهیم فرزندان کشور در راه فناوری گام بگذارند و از ظرفیتهای نهادهای دانش پایه این رصدخانه استفاده کنند، باید در رویکردمان نسبت به مدلهای اجرایی و نحوه بهره برداری، تغییر جدی صورت دهیم. در رابطه با همین رصدخانه هم اگر بخش خصوصی را وارد اجرای این رصدخانه می کردیم، با شناخت خوبی که از نیازهای این پروژه دارد می توانست این پروژه را به خوبی اطلاع رسانی کند، نظام گردش مالی و توسعه ای را صورت دهد و به بهره برداری برساند. اجرایی شدن یک پروژه به صورتی که حائز ارزش افزوده باشد و بتواند توسعه را در پروژه صورت بدهد مستلزم اینست که بخش خصوصی وارد عرصه اجرا و بهره برداری شود.
وی تمرکز روی یک یا چند محور دارای مزیت و توانمندی را نسبت به سرمایه گذاری و دستاوردهای اندک از چندین پروژه مختلف، ارجح دانست و اضافه کرد: باید توانمندی و ظرفیت را روی پروژه های خاص نگه داریم و به صورت عمیق و متمرکز جلو برویم.
دهقانی بیان نمود: معاونت علمی با حمایت های زیرساختی، کارگزاری و بازارسازی، با نقش آفرینی بخش خصوصی در کنار رصدخانه ملی ایران و پژوهشگاه دانش های بنیادی می تواند یک صندوق تأمین مالی شکل دهد و این پروژه دانش محور را به ارزش آفرینی برساند. این پروژه حتما جذابیت های بسیار زیادی برای تمامی مردم خواهد داشت لازم است که بخش خصوصی کار ترویج، تبلیغ و تأمین مالی را صورت دهد.
جواد لاریجانی رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی هم ضمن اشاره به این که نخستین اولویت و هدف این پروژه انجام کار علمی توسط محققین و منجمین بود و کار دوم این پروژه همکاری و فعالیت با سایر تیم ها و منجمین علاقه مند به رصد در ایران بود، اظهار داشت: این امر برای کشورهای جهان اسلام در ایران فراهم گشته است و می توانند با منجمین برتر در ایران همکاری ها و فعالیتهای پژوهشی و فناورانه را ادامه دهند.
لاریجانی اضافه کرد: همینطور امکان استقرار تلسکوپ های میهمان و سایر تلسکوپ ها در این رصدخانه وجود دارد و در چارچوب همکاریهای آینده امکان این توسعه وجود دارد.
وی اظهار داشت: تلاش ما برای ساخت ابزارگان نیازمند تحقیق توسعه و کشف ایده های جدید است.
لاریجانی به مکان یابی این پروژه اشاره نمود و اظهار داشت: معیار seeing یکی از معیارهای انتخاب این محل برای رصدخانه بود. اغتشاشاتی که در لایه های جو وجود دارد، سبب می شود تصویری که به پایین می رسد گرفتار اعوجاج و لرزش باشد. این لرزش در میزان seeing این سایت متناسب با استانداردهای جهانی بود.
پارامتر ابرناکی مبتنی بر اینکه چند روز از سال را میتوان رصد داشت به صورتی که مناطق کم ابر و کم بارش انتخابهای بهتری برای استقرار هستند هم در انتخاب این مکان اثرگذار بود.
پارامتر نوری سومین معیار برای انتخاب نقطه مطلوب بود که این نقطه در کاشان به علت دوری از مناطق شهری دارای نورهای مزاحم، حائز آن بود.
در این پروژه دانش های مختلفی از اپتیک، نجوم مکانیک و نرم افزار دخیل هستند که ضمن همگرایی دانش ها و فناوری هایی که می توانند از این پروژه بیرون برود، سرریز به صنایع صورت گرفته و می تواند بعنوان یک تجربه اجرایی در سایر نقاط تکرار شود.
گفتنی است، رصدخانه ملی ایران با هدف پاسخ گفتن به حایز اهمیت ترین پرسش های بنیادی در حوزه دانش نجوم، کهکشان، اخترفیزیک و توسعه فناوری های این حوزه، طراحی و راه اندازی شده است.
مکان یابی این پروژه از سال ۸۱ شروع شد و در نهایت سال ۸۸ این نقطه (در قله گرگش در ارتفاع ۳۶۰۰ متری در نواحی مرکزی ایران و از قله های رشته کوه کرکس) با کسب امتیاز بیش تر بعنوان محل راه اندازی رصدخانه ملی ایران انتخاب گردید.
با حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری از سال ۹۵ قراردادهای ساخت منعقد گردید و فرایند طراحی و راه اندازی بخش های مختلف ادامه یافت.
در سال ۹۹ گنبد رصدخانه کامل شد. سال ۱۴۰۰ آزمایش ها صورت گرفت و سال ۱۴۰۱ آیینه لایه نشانی شده به محل انتقال پیدا کرد و استقرار یافت. در مهر ۱۴۰۱ تصاویری از نورگیری صورت گرفت که نشان دهنده موفقیت این پروژه بود.
همچنین سامانه لایه نشانی در یک ماه آینده مستقر خواهد شد تا ضمن تأمین نیاز سالانه به لایه نشانی آیینه تلسکوپ، به سایر آیینه ها هم خدمات لایه نشانی عرضه نماید.
در این سامانه طراحی بگونه ای صورت گرفته است که نور دریافتی در قطر ۳.۴ متر در یک ابعاد چند سانتی متری متمرکز و امکان تصویر برداری و طیف سنجی را محقق کند.
بازدید از دستاوردهای فناورانه بافق
همچنین معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری بامداد امروز در شهر بافق استان یزد حضور خواهد یافت تا ضمن افتتاح و بازدید از دستاوردهای فناورانه و نوآورانه، با فعالان فناور و نوآور بافقی دیدار و گفتگو کند.
در آغاز این سفر، مرکز نوآوری و کارآفرینی شرکت سنگ آهن مرکزی ایران تحت عنوان بافقی نو، افتتاح می گردد.
گفت و گو با تیم های نوآور و فعال در حوزه کارآفرینی بافق و بازدید از دستاوردهایشان از دیگر برنامه های دهقانی در این سفر است. همینطور حضور در کارخانه نوآوری درخشان یزد و افتتاح صندوق CVC شرکت سنگ آهن مرکزی ایران از دیگر برنامه های معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری در مسافرت به بافق خواهد بود.
علاوه بر بازدید دهقانی از نمایشگاه شرکتهای دانش بنیان در رابطه با شرکت سنگ آهن مرکزی، چند قرارداد سرمایه گذاری و صندوق CVC کارخانه نوآوری درخشان یزد منعقد خواهد شد.
همچنین انعقاد چند تفاهمنامه از دیگر برنامه های حضور دهقانی است.
افتتاح مرکز نوآوری شرکت سنگ آهن ایران در دانشگاه یزد و بازدید از شرکتهای دانش بنیان و فناور در رابطه با حوزه نوآوری شرکت سنگ آهن و حضور در شورای نوآوری و فناوری استان در دستور کار سفر یک روزه کاروان علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان به بافق یزد قرار دارد.

منبع: