ویروس هایی که می توانند ما را تا ۱۰۰ سالگی سالم نگه دارند

نیوزتل: پژوهشگران دانشگاه کپنهاگ معتقدند، ویروس های باکتری خوار روده می توانند به ما کمک کنند تا ۱۰۰ سالگی سالم بمانیم.

به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، به همه ما گفته شده است که برای طولانی تر شدن عمر باید بطور منظم ورزش کنیم؛ رژیم غذایی سالم داشته باشیم؛ به اندازه کافی بخوابیم؛ وزن مطلوب خودرا حفظ کنیم؛ سیگار نکشیم و استرس را مدیریت نماییم.

با وجود این، چرا برخی افراد بطور طبیعی به سن ۱۰۰ سالگی می رسند و در عین حال سالم هستند؟ یک پژوهش جدید ممکنست پاسخی برای این پرسش داشته باشد. این پژوهش نشان میدهد که نتیجه به آن چه در روده ما وجود دارد، مربوط می شود.

در طول سال ها، تحقیقات نشان داده اند که میکروبیوم روده، میلیاردها باکتری و سایر ریزارگانیسم های مفید و مضری که در مجرای روده ما زندگی می کنند، با خلق و خو، حافظه، وزن بدن و بیماری ارتباط دارند.

اگرچه این تحقیقات در مورد چگونگی تأثیر باکتری های روده بر سلامتی به ما گفته اند، اما ویروس هایی که میکروبیوم را می سازند، کمتر مورد بررسی قرار می گیرند.

پژوهشگران دانشگاه کپنهاگ (University of Copenhagen) دانمارک، ویروس روده ۱۷۶ فرد ژاپنی ۱۰۰ ساله سالم را مورد بررسی قرار دادند تا ببینند آیا می توانند بفهمند چه باکتریوفاژهایی، این افراد را قادر می سازد تا سلامت خودرا در سن بالا حفظ کنند.

سایمون راسموسن (Simon Rasmussen)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: روده ما حاوی میلیاردها ویروس می باشد که درون و بیرون باکتری ها زندگی می کنند و نمی توانند برای سلول های انسان اهمیتی قایل نشوند. آنها سلول های باکتریایی را آلوده می کنند و از آنجائیکه صدها نوع متفاوت باکتری در روده ما وجود دارد، ویروس های باکتریایی زیادی نیز وجود دارند.

پژوهشگران با بهره گیری از الگوریتمی که طراحی کردند، به نقشه برداری از باکتری های روده و باکتریوفاژهای افراد ۱۰۰ ساله پرداختند. آنها دریافتند که این افراد در مقایسه با بزرگسالان بالای ۱۸ سال و افراد بالای ۶۰ سال، دارای ویروس روده متنوع تر و غنی تر و همین طور باکتری های متنوعی هستند.

یواخیم یوهانسن (Joachim Johansen)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: در باکتری ها و ویروس های روده ۱۰۰ ساله ها، تنوع بیولوژیکی زیادی را پیدا کردیم. تنوع میکروبی بالا بطور معمول با میکروبیوم سالم روده هم راه است و ما انتظار داریم افراد دارای میکروبیوم روده سالم، بهتر در مقابل بیماریهای در رابطه با پیری محافظت شوند.

این پژوهش نشان میدهد که ویروس های آلوده کننده باکتری ممکنست باکتری هایی را که با آنها تعامل دارند، تقویت نمایند و بر سلامتی تأثیر بگذارند.

یوهانسن افزود: آموخته ایم که اگر یک ویروس با یک باکتری ملاقات داشته باشد، ممکنست در حقیقت باکتری را تقویت کند. ویروس هایی که در افراد ۱۰۰ ساله سالم یافتیم، حاوی ژن های اضافی بودند که می توانند باکتری ها را تقویت نمایند. متوجه شدیم که آنها می توانند پروسه تبدیل مولکول های ویژه ای را در روده ها تقویت نمایند که ممکنست برای تثبیت فلور میکروبی روده و مقابله با التهاب سودمند باشد.

پژوهشگران می گویند که یافته های آنها ممکنست به ما کمک کنند تا بفهمیم چه باکتری ها و ویروس های ویژه ای را باید برای صیانت از بدن در مقابل بیماری بهینه نماییم.

راسموسن اظهار داشت: اگر باکتری ها و ویروس هایی را کشف نماییم که تأثیر مثبتی بر فلور روده انسان دارند، گام بعدی این است که بفهمیم آیا فقط تعدادی از آنها در اختیار ما هستند یا همه آنها را داریم. اگر ما بتوانیم این باکتری ها و ویروس ها را به افرادی که آنها را ندارند منتقل نماییم، افراد بیشتری می توانند از مزایای آنها بهره مند شوند.

به گفته پژوهشگران، این نکته که میکروبیوم را می توان بطور فعال تغییر داد، بسیار اهمیت دارد. راسموسن اضافه کرد: باکتری های روده، یک بخش طبیعی از بدن و محیط طبیعی ما هستند و نکته مهم این است که ما در حقیقت می توانیم ترکیب باکتری های روده را تغییر دهیم. ما نمی توانیم ژن ها را حداقل برای مدت طولانی تغییر دهیم. اگر بدانیم چرا ویروس ها و باکتری های روده با هم سازگاری خوبی دارند، تغییر دادن چیزی که واقعا بر سلامت ما تأثیر می گذارد، بسیار آسان تر خواهد بود.

نتایج این پژوهش در مجله Nature Microbiology به چاپ رسید.

منبع: