پرورش برنج اصلاح شده ژنتیکی در خاک مریخ

نیوزتل: یافته های یک پژوهش جدید نشان می دهند که گیاه شناسان آینده مریخ می توانند برنج را روی سیاره سرخ کشت کنند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از فوربس، مریخ در فاصله ۴۸۰ میلیون کیلومتری از زمین قرار گرفته است و حداقل هفت ماه از آن فاصله دارد. بدتر از آن اینست که چنین سفری را فقط میتوان هر دو یا چند سال یک مرتبه و زمانی که دو سیاره در نزدیک ترین حالت خود قرار دارند انجام داد. بنابراین، اولین انسان هایی که در مریخ زندگی خواهند کرد باید غذای خویش را پرورش دهند.
خاک سیاره سرخ حاوی نمک های پرکلرات است که برای گیاهان، سمی در نظر گرفته می شود. با این حال، یک پژوهش جدید نشان داده است که برنج اصلاح شده ژنتیکی می تواند در رگولیت مریخ رشد کند. این پژوهش جدید نشان داده است که برنج اصلاح شده ژنتیکی روزی می تواند اولین ساکنان مریخ را تغذیه کند.
دانشمندان «دانشگاه آرکانزاس»(UArk) در این پژوهش توانستند خاک مریخ را شبیه سازی کنند. آنها برای این کار از خاک غنی از بازالت استفاده کردند که توسط دانشمندان ناسا و «آزمایشگاه پیش رانش جت»(JPL) از «بیابان موهاوی»(Mojave Desert) استخراج شده بود.
سه نوع برنج در خاک کشت شد که یک گونه وحشی و دو گونه ویرایش شده ژنتیکی را در بر داشت. گونه دوم با شرایط خشکسالی، کمبود قند و شوری سازگارتر بود. همچنین، دانشمندان همان سه گونه برنج را در خاک گلدان و تلفیقی از این دو رشد دادند.
این گروه پژوهشی دریافتند که برنج اصلاح شده ژنتیکی در خاک شبیه سازی شده مریخ به خوبی رشد می کند اما در صورتیکه یک چهارم آن خاک گلدان باشد. آنها همینطور دریافتند که سه گرم پرکلرات در هر کیلوگرم خاک، اندازه ای است که هر گونه برنج می تواند در آن رشد کند.
«آبیلاش راماچاندران»(Abhilash Ramachandran)، پژوهشگر «مرکز علوم فضایی و سیاره ای آرکانزاس»(SPAC) و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما می توانیم قبل از ارسال دانه ها به مریخ، از زمین بعنوان یک آنالوگ زمین سیاره سرخ استفاده نماییم.
مرحله بعدی آزمایش، با یک شبیه ساز جدید خاک مریخ و سایر گونه های برنج صورت خواهد گرفت. بعد از آن، دانشمندان قصد دارند یک اتاق شبیه سازی مریخ بسازند که دما و جو سیاره سرخ را تقلید می کند.
این پژوهش در پنجاه و چهارمین «نشست علوم قمری و سیاره ای»(LPSC) عرضه شد.