راهکار پژوهشگران آلمانی برای مقابله با عوارض شیمی درمانی

نیوزتل: پژوهشگران دانشگاه رور-بوخوم آلمان راهکار جدیدی برای حل مشکل عوارض جانبی ناشی از شیمی درمانی پیدا کردند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از آی او، شیمی درمانی عوارض جانبی جدی مانند ریزش مو و کاهش وزن، خستگی، حالت تهوع و استفراغ بوجود می آورد. کمپلکس های پلاتین از رایج ترین داروهای مورد استفاده برای مقابله با سرطان هستند. آنها داروهای مناسبی هستند، اما با عوارض جانبی بسیار شدیدی همراه هستند. حالا پژوهشگران دانشگاه رور-بوخوم آلمان چاره ای جزئی برای آن یافته است. پژوهشگران دانشگاه رور-بوخوم آلمان از عامل جدیدی خبر دادند که در بافت تومور انباشته می شود و توسط امواج فراصوت در آنجا فعال می شود و این مشکلات را ایجاد نمی کند.
دکتر «یوهانس کارگز» نویسنده اصلی مطالعه اظهار داشت: اثر تخریب سلولی این کمپلکس ها تنها در جایی آشکار می شود که واقعاً می خواهید. پژوهشگران در مطالعات قبلی بر روش های فعال سازی نوری تکیه می کردند که تنها می توانستند چند میلی متر به عمق بافت نفوذ کنند، اما ما حالا یک روش درمانی با فعال سازی فراصوت به وجود آورده ایم که چندین سانتی متر به عمق بدن نفوذ می کند. این روش می تواند درمان با عوارض جانبی کمی حتی برای تومورهای بزرگ و عمیق داشته باشد.
در بافت سالم بی ضرر است کمپلکس های پلاتین (II) سیس پلاتین، اگزالی پلاتین و کربوپلاتین از رایج ترین داروهای سرطانی هستند که مورد استفاده قرار می گیرند اما موفقیت بالینی آنها با عوارض جانبی شدید مانند تهوع، استفراغ، لطمه کلیه و سرکوب مغز استخوان هم راه است. برای غلبه بر این محدودیت ها، کوشش های تحقیقاتی عمده ای در توسعه پیش داروهای پیچیده پلاتین(IV) در دهه های گذشته انجام شده است. یوهانس کارگز توضیح داد: این پیش داروها پایدار و غیرفعال هستند، بدین سبب کاملاً بی ضرر هستند. در بافت سالم، مقرر است به همین شکل باقی بمانند. با این وجود، در بافت سرطانی، آنها باید به سرعت به کمپلکس های پلاتین(II) فعال درمانی تبدیل شوند.
نارسایی مغز استخوان یا سرکوب مغز استخوان(Bone marrow suppression) حالتی است که همهٔ سلول های خونی مانند گویچه سرخ، گویچه سفید و پلاکت گرفتار کاهش تولید می شوند. بنابراین ما در بیماران همزمان کم خونی، ضعف ایمنی و اختلال انعقاد خون داریم.
انرژی برای کاهش کمپلکس های فلزی مورد نیاز است. مطالعات قبلی فعال شدن با نور فرابنفش، آبی یا قرمز را گزارش کردند. یوهانس کارگز اضافه کرد: مشکل این است که نور تنها می تواند کمتر از یک سانتی متر به عمق بدن نفوذ کند و بدین سبب به خیلی از تومورها نمی رسد. برای غلبه بر این محدودیت، پژوهشگران این مطالعه برای نخستین بار پیش داروهای کمپلکس پلاتین(IV) را با حساس کننده های صوتی ترکیب کرد که می توانند بطور انتخابی با تابش امواج فراصوت فعال شوند.
نانوذرات در تومور انباشته می شوند برای ایجاد یک کمپلکس موثر درمانی، پژوهشگران پیش داروهای کمپلکس پلاتین(IV) و حساس کننده های صوتی را با هم در هموگلوبین کپسوله کردند تا نانوذرات را تشکیل دهند. یوهانس کارگز اظهار داشت: ما توانستیم مشاهده نماییم که نانوذرات بطور انتخابی در تومور روده موش بعد از تزریق به جریان خون جمع می شوند و از درمان هدفمند پشتیبانی می کنند. بعد از تابش امواج فراصوت، پیش داروی پلاتین(IV) در محل تومور فعال شد و موجب آزاد شدن سیس پلاتین شد که برای سلول ها سمی است و تقریباً بطور کامل تومور را از بین می برد. سیس پلاتین برای درمان سرطان ها مانند خیلی از انواع سارکوماها و کارسینوماها بکار می رود.
پیش دارو(به انگلیسی: Prodrug) یک دارویی است که ابتدا به شکل غیرفعال(یا با فعالیتی کمتر از حالت کاملاً فعال) به بدن وارد می شود، و سپس به وسیله فرایندهای سوخت وساز طبیعی بدن به شکل فعال خودش درمی آید.
مزایای امواج فراصوت این نتایج می تواند راه را برای توسعه مهارتها و عوامل جدید برای درمان تومورهای بسیار بزرگ یا عمیق هموار کند. امواج فراصوت می تواند عمیق تر از نور مادون قرمز نزدیک به بافت نفوذ کند. علاوه بر این، درمان های امواج فراصوت به طور معمول کمتر تهاجمی و آسان جهت استفاده در نظر گرفته می شوند. یوهانس کارگز تاکید کرد: مطالعه ما هنوز پژوهش پایه است. این که چگونه و چه زمانی درمان های مبتنی بر این می توانند در عمل بالینی ارائه شوند، هنوز قابل پیش بینی نیست.