نیوزتل: مقامات ناسا از نشت مایع خنک کننده در فضاپیمای رباتیک «پراگرس ۸۲» روسیه خبر دادند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، برای بار دوم در دو ماه گذشته، یک فضاپیمای روسی که به «ایستگاه فضایی بین المللی»(ISS) متصل شده، گرفتار نشت مایع خنک کننده شده است. پیش تر فضاپیمای سایوز ام اس-۲۲ در ماه دسامبر گرفتار نشتی مایع خنک کننده شده بود.
«سازمان فضایی فدرال روسیه»(Roscosmos) روز ۱۱ فوریه اعلام نمود که کنترل کنندگان ماموریت در مسکو متوجه کاهش فشار در فضاپیمای رباتیک «پراگرس ۸۲»(Progress ۸۲) شده اند.
مقامات ناسا نیز گفتند که در سیستم خنک کننده فضاپیمای پراگرس، کاهش فشار رخ داده است. آنها روز شنبه در یک پست نوشتند: دلیل از میان رفتن مایع خنک کننده در فضاپیمای پراگرس ۸۲ درحال بررسی است. دریچه های بین پراگرس ۸۲ و ایستگاه باز هستند و وجود دما و فشار در ایستگاه طبیعی است. از آنجائیکه خدمه ایستگاه فضایی از نشت مایع خنک کننده آگاه شده بودند، در خطر نیستند و به عملیات عادی خود در ایستگاه ادامه می دهند.
پراگرس ۸۲ در ۲۸ اکتبر ۲۰۲۲ به ایستگاه فضایی بین المللی رسید و قرار بود در ۱۷ فوریه حرکت نماید. معین نیست که آیا فضاپیما همچنان در آن تاریخ حرکت خواهدنمود یا اینکه کنترل کننده های ماموریت قصد دارند آنرا بیش از آنچه در ابتدا برنامه ریزی شده بود، برای ادامه بررسی نشت نگه دارند. فضاپیماهای پراگرس طوری طراحی شده اند که بعد از پایان ماموریت خود، در جو زمین بسوزند. بنابراین، مهندسان نمی توانند آنها را روی زمین بررسی نمایند.
به طور تصادفی، کاهش فشار در همان روزی مشاهده شد که یک فضاپیمای روسی دیگر به نام «پراگرس ۸۳» به لابراتوار مداری رسید. پراگرس ۸۳ با موفقیت در اوایل بامداد روز شنبه متصل شد؛ بدون این که متاثر از دردسرهای پراگرس ۸۲ باشد.
نشتی پراگرس ۸۲ بعد از حادثه مشابه مربوط به فضاپیمای «سایوز ام اس-۲۲»(MS-۲۲ Soyuz) روسیه رخ داد که سه فضانورد را در ماه سپتامبر به ایستگاه فضایی بین المللی برد و قرار بود آنها را باردیگر در ماه مارس به خانه بازگرداند.
تمام مایع خنک کننده سایوز ام اس-۲۲ در ۱۴ دسامبر نشت کرد. این رویدادی شگرف بود که کنترل کنندگان ماموریت در نهایت آنرا ناشی از یک حمله ریزشهاب سنگ دانستند. این فضاپیما حالا برای حمل فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی به جز در مواقع اضطراری مناسب نمی باشد. بنابراین، سازمان فضایی فدرال روسیه می خواهد در اواخر ماه جاری میلادی، سایوز دیگری را بجای آن پرتاب کند.
سایوز جایگزین که «ام اس-۲۳»(MS-۲۳) نام دارد، بدون سرنشین پرتاب خواهد شد تا خدمه ام اس-۲۲ شامل «دیمیتری پتلین»(Dmitri Petelin) و «سرگئی پروکوپیف»(Sergey Prokopyev)، فضانوردان روسی و «فرانک روبیو»(Frank Rubio)، فضانورد ناسا را احتمالاً در اواخر سپتامبر به زمین بازگرداند.

منبع: