وزیر ارتباطات چهارصدمین سایت ۵G ایرانسل را افتتاح کرد

نیوزتل: فاز نخست پروژه توسعه فراگیر ۵G در ایران، بامداد امروز با حضور وزیر ارتباطات در ساختمان مرکزی ایرانسل تکمیل شد و چهارصدمین سایت نسل پنج ایرانسل، در شهر کرمانشاه به بهره برداری رسید.
به گزارش روابط خبرگزاری مهر به نقل از عمومی ایرانسل، در این مراسم، همین طور پروژه توسعه مرکز سوئیچ شمال شرق ایرانسل در مشهد مقدس، فاز نخست پروژه توسعه خطوط فیبرنوری، تامین دسترسی ۳۵۳ روستا به اینترنت پرسرعت در قالب طرح USO، فاز جدید توسعه شبکه همراه و ثابت (TD-LTE) ایرانسل و نسخه جدید سوپراپلیکیشن ایرانسل من، توسط وزیر ارتباطات به بهره برداری رسید. آیین بهره برداری از پروژه های ایرانسل به مناسبت دهه فجر و چهل و چهارمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، بامداد روز پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱، با حضور دکتر عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، مهندس مجتبی توانگر عضو کمیسیون اقتصادی و رییس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی، دکتر سید محمد امین آقامیری معاون وزیر و رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری)، دکتر امیر محمدزاده لاجوردی معاون وزیر، رییس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، مهندس ایرج روحی مشاور وزیر در توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات در مناطق روستایی و مجری طرح خدمات عمومی اجباری، مهندس علی اصغر انصاری معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و مجری و دبیر شورای راهبری توسعه شبکه ملی اطلاعات، مهندس رضا باقری اصل معاون امور دولت، مجلس و استانهای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر بیژن عباسی آرند مدیرعامل ایرانسل و تعدادی از اصحاب رسانه، در سالن همایش های ساختمان مرکزی ایرانسل اجرا شد. دکتر زارع پور و هیأت همراه، ایرانسل را به عنوان نخستین مقصد برای افتتاح پروژه های ارتباطی در دهه فجر انتخاب نموده بودند. در این مراسم، همین طور مهندس محمدرضا عباس زاده مدیرکل سرمایه گذاری و اشتغال استانداری خراسان رضوی، مهندس علی دلگیر مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان رضوی، مهندس محمد شمسایی مدیرکل تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منطقه شمال شرق، مهندس حمیدرضا رضایی نیا مدیر ارتباطات زیرساخت خراسان رضوی، دکتر ابوالفضل محمدی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمانشاه، مهندس شهریار بهنیا مدیر ارتباطات زیرساخت کرمانشاه و مهندس مجتبی صارمی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمانشاه، بصورت آنلاین حضور داشتند. در ابتدای این مراسم، مدیرعامل ایرانسل طی سخنانی، با تبریک فرارسیدن ایام الله دهه فجر و آرزوی توفیق بیش از پیش برای مردم عزیز و مسؤولان خدمتگزار، با اشاره به آخرین اقدامات انجام شده در مجموعه ایرانسل و پروژه های آماده افتتاح، اظهار داشت: ایرانسل از بدو شکل گیری تاکنون، نزدیک به ۱۰میلیارد دلار در زمینه توسعه شبکه ملی اطلاعات و زیرساخت های مربوط به آن سرمایه گزاری نموده است. وی ماحصل تشکیل ایرانسل را پایداری یک شبکه اپراتوری با ۶۲میلیون مشترک فعال و۴۳ میلیون مشترک اینترنت همراه عنوان نمود و درباره ی وضعیت پوشش و توسعه نسل های مختلف در این شبکه اظهار داشت: بیش از ۹۱درصد جمعیت کشور تحت پوشش نسل ۲ و ۳ ایرانسل قرار دارد و باتوجه به فعال بودن بیش از ۱۶هزار سایت نسل چهارم با فناوری روز، ۸۲ درصد جمعیت شهرها، روستاها و جاده های اصلی و بخش قابل توجهی از جاده های فرعی کشور، تحت پوشش شبکه ۴G ایرانسل قرار دارد.

عباسی آرند افزود: ۱۶۰ شهر کشور تحت پوشش فناوری TD-LTE ایرانسل قرار دارند که ماحصل آن، ۷۶۰هزار مشترک ثابت است. امروز نیز قسمتی از پروژه های مربوط به توسعه ۳G و ۴G در روستاها و شهرها را افتتاح خواهیم کرد. وی با اشاره به سرمایه گذاری ایرانسل روی نسل پنجم شبکه تلفن همراه در سالهای اخیر، اظهار داشت: در امتداد اتمام فاز نخست پروژه توسعه فراگیر ۵G در کشور، امروز و با دستور وزیر ارتباطات، چهارصدمین سایت ۵G ایرانسل افتتاح می گردد. مدیرعامل ایرانسل اشاره کرد: کوشیدیم برای پوشش ۵G در تمام مراکز استانها و مراکز تجاری بزرگ با لحاظ تقاضا، برنامه ریزی نماییم و به جز چند استان که به زودی زیرساخت آن فراهم می شود، در سایر مراکز، این پروژه را پیش برده ایم. هم اکنون در تهران، ۱۱۶ سایت ۵G روشن است و در فازهای بعدی، این تعداد افزوده می شود. وی با اشاره به بهره برداری از پروژه توسعه مرکز سوییچ شمال شرق ایرانسل در مشهد مقدس با ظرفیت ۸۰ رک، اظهار داشت: ظرفیت مراکز داده و سوییچ ایرانسل، بیش از ۳ هزار رک است که قسمتی از زیرساخت شبکه ملی اطلاعات را تشکیل می دهد. به زودی در برنامه توسعه مراکز جدید داده و سوییچ، این مراکز را در بابل، همدان و بندرعباس نیز افتتاح خواهیم کرد. عباسی آرند ظرفیت هسته شبکه ایرانسل را ۴ هزار گیگابیت عنوان نمود و اظهار داشت: ۳ هزار گیگابیت ظرفیت ترافیک بین الملل و ۲ هزار و ۸۰۰ گیگابیت ظرفیت ترافیک داخلی IXP شبکه ایرانسل است. وی ادامه داد: در ماه های اخیر شاهد رشد جدی در مصرف ترافیک داخلی بودیم و باتوجه به این ظرفیت، از پس تقاضای موجود برآمدیم. ما در مراکز داده و سوییچ، به مرحله اشباع نرسیدیم، چونکه دراین زمینه پیش بینی توسعه، انجام شده بود. برای سال آینده نیز برنامه افزایش ظرفیت هسته شبکه و انتقال ترافیک داخلی و بین الملل را داریم. مدیرعامل ایرانسل در مورد تکمیل زیرساخت شبکه فیبرنوری در بعضی شهرها، از بهره برداری از فاز نخست پروژه توسعه خطوط فیبرنوری ایرانسل آگاهی داد و اظهار داشت: ایرانسل تا حالا بیش از ۲هزار کیلومتر فیبر در ۳۶ شهر به وجود آورده و در یک سال اخیر، در امتداد تسریع پروژه FTTH، در مجموع توسعه ۲۰۰ کیلومتر فیبر را در شهرهای بابل، آمل، اسلامشهر، اراک، کمال شهر و شهر گلستان استان تهران انجام داده است. وی افزود: در آینده نیز فازهای توسعه ای برای مساعدت با تسریع پروژه فیبر درب منازل، در نظر گرفته شده است.

عباسی آرند یکی دیگر از حوزه های مورد تمرکز ایرانسل را توسعه ارتباطات روستایی عنوان نمود و اظهار داشت: با همکاری مجموعه وزارت ارتباطات، تلاش جدی کردیم که این بخش را تکمیل نماییم. هم اکنون ۱۴ میلیون نفر ساکن مناطق روستایی کشور، تحت پوشش شبکه هستند. وی ابراز امیدواری کرد که با هدف گذاری صورت گرفته، تعهدات ایرانسل تا پایان شهریور ۱۴۰۲ به نتیجه برسد و روستاهای بالای ۲۰ خانوار فاقد پوشش، نداشته باشیم. مدیرعامل ایرانسل ارزش سرمایه گذاری پروژه های آماده افتتاح ایرانسل را ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان عنوان نمود. وی با اظهار امیدواری نسبت به این که این خدمات باارزش توسعه کمی و کیفی زیرساخت کشور، بتواند کام مردم را شیرین کند، از همکاری وزیر ارتباطات و معاونان، تشکر کرد. عباسی آرند اظهار داشت: امیدواریم با همدلی و هماهنگی که میان ایرانسل و وزارت ارتباطات وجود دارد، بتوانیم بیش از پیش، قدم های بزرگ تری را در امتداد توسعه شبکه ملی اطلاعات برداریم. روزانه ۳۰۰هزار نفر از شبکه ۵G ایرانسل استفاده می کنند در ادامه این مراسم، چهارصدمین سایت ۵G ایرانسل، طی ارتباط آنلاین با شهر کرمانشاه، توسط وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در این شهر راه اندازی شد و به این ترتیب، فاز نخست پروژه توسعه فراگیر نسل پنج ایرانسل تکمیل و فاز دوم این پروژه، شروع شد. معاون فنی و مهندسی ایرانسل در این مراسم با اشاره به برنامه ایرانسل برای توسعه نسل پنج ارتباطات اظهار داشت: در مراسم افتتاح پروژه های ایرانسل در هفته دولت ۱۴۰۱ در حضور وزیر ارتباطات، ۱۰۶ مین سایت راه اندازی شد و امروز خرسندیم که این تعداد را به ۴۰۰ سایت رسانده ایم و ظرفیت استفاده از ۵G در تمام استانها وجود دارد.

دکتر حسن بولوردی با اشاره به پشتیبانی گوشیهای ۵G در شبکه ایرانسل، اضافه کرد: هم اکنون گوشی ۴.۷ میلیون کاربر در شبکه ایرانسل قابلیت دسترسی به ۵G را دارند که به علت مشکلات لاک بودن برخی برندها، تعدادی حدود ۲.۳ میلیون گوشی، قابلیت استفاده از شبکه ۵G ایرانسل را دارند. بررسی ها نشان میدهد که روزانه ۳۰۰هزار نفر از شبکه ۵G ایرانسل استفاده می نمایند. در این بخش و در ارتباط آنلاین با شهر کرمانشاه برای افتتاح چهارصدمین سایت ۵G ایرانسل، مهندس علیرضا رفیعی مدیر ارشد منطقه غرب ایرانسل، اظهار داشت: چهارصدمین سایت نسل پنج ایرانسل در استان کرمانشاه دارای ۳ سکتور و در باند ۳۵۰۰ است که می تواند تا ۱۰ برابر نرخ دیتا را افزایش دهد. مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمانشاه نیز با تقدیر از ایرانسل که اولین سایت ۵G در این استان را راه اندازی نمود، بر لزوم گذار از ابزارهای سنتی به سمت ابزارهای فناورانه برای بهره مندی مردم، تاکید کرد.

وزیر ارتباطات هنگام افتتاح چهارصدمین سایت ۵G ایرانسل اظهار داشت: موجب خوشی است که ۵G با شتاب در کشور درحال توسعه است و ان شاءالله این فناوری تا پایان دولت سیزدهم برای همه مردم راه اندازی شود. زارع پور ابراز امیدواری کرد که اقدام ایرانسل برای توسعه فراگیر ۵G، موجب خیر و برکت برای مردم باشد. ایرانسل، اولین ارائه دهنده ۵G و رکورددار سرعت و تعداد سایت های نسل پنج در ایران، با پیشتازی در ارائه خدمات مبتنی بر تازه ترین فناوری های ارتباطی دنیا، بعد از آنکه موفق شد تا در اول مرداد ۱۳۹۹، برای اولین بار در ایران، خدمات ۵G را بصورت تجاری عرضه نماید و در سالهای ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰، آمار سایت های نسل پنج خودرا به «۹» سایت برساند، از شروع سال ۱۴۰۱، پروژه «توسعه فراگیر ۵G در سراسر ایران» را شروع کرد و به این ترتیب، سایت های جدید نسل پنج ایرانسل، یکی بعد از دیگری، در جای جای ایران اسلامی قد برافراشتند. بر همین اساس، روز ۸ شهریور ماه امسال و همزمان با هفته دولت، یکصد و ششمین سایت نسل پنج ایرانسل، طی مراسمی در سالن شهید قندی وزارت ارتباطات، توسط دکتر زارع پور افتتاح شده بود. در ادامه پروژه فوق و با تلاش شبانه روزی کارشناسان فنی ایرانسل و همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، همزمان با دهه فجر و چهل و چهارمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، چهارصدمین سایت نسل پنج ایرانسل، در شهر کرمانشاه، توسط وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بصورت آنلاین راه اندازی شد تا به این ترتیب، فاز نخست پروژه توسعه فراگیر ۵G ایرانسل تکمیل شود و فاز دوم این پروژه کلید بخورد. وزیر ارتباطات: ارائه خدمات دسترسی فیبرنوری، سبد خدمات ایرانسل را گسترده تر می کند بهره برداری از فاز نخست پروژه توسعه خطوط فیبرنوری ایرانسل، بخش بعدی این مراسم بود. معاون فنی و مهندسی ایرانسل در این بخش اظهار داشت: در امتداد تاکید وزارت ارتباطات برای توسعه دسترسی منازل به شبکه ارتباطات ثابت مبتنی بر فیبر، ایرانسل از شروع سال با شتاب بیشتری توسعه فیبر در کشور را ادامه می دهد. علاوه بر ۲۱۰۰ کیلومتر قبلی، در چند ماه گذشته هم ۲۰۰ کیلومتر با هدف توسعه FTTH افزوده شد. ما از دو مسیر پروژه FTTH را جلو می بریم، یکی مشارکت با FCPهایی است که در کشور ظرفیت دارند و دیگری مسیری است که ایرانسل مستقیما با ظرفیت و شبکه خودش جلو می رود. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در زمان بهره برداری از این پروژه، با تشکر از ورود ایرانسل به عرصه توسعه ارتباطات ثابت، تصریح کرد: این بخش از کار را به عنوان قدم اول افتتاح می نماییم و امیدواریم ایرانسل، تا آخر سال بتواند خدمت رسانی به کاربران نهایی را هم شروع کند. ایرانسل اجرای پروژه های توسعه خطوط فیبرنوری در شهرهای مختلف کشور را به عنوان زیرساخت ارائه خدمات شهر هوشمند و تکنولوژی های جدید، جزء رئوس برنامه های خود قرار داده است. بر این اساس و نیز با هدف ارائه خدمتِ «فیبر به منازل (FTTH)»، فاز نخست توسعه خطوط فیبرنوری ایرانسل در شهرهای بابل، آمل، اسلامشهر، اراک، کمالشهر و شهر گلستان در استان تهران، به ترتیب با ۳۶، ۳۰، ۴۳، ۵۳، ۱۱ و ۲۷ کیلومتر، راه اندازی شد. افتتاح پروژه توسعه مرکز داده و سوییچ شمال شرق ایرانسل در مشهد مقدس در ادامه این برنامه، طی ارتباط آنلاین با ساختمان ایرانسل در مشهد مقدس، پروژه توسعه مرکز داده و سوییچ شمال شرق ایرانسل، توسط وزیر ارتباطات به بهره برداری رسید.

در این بخش، مهندس مهدی رضایی معاون پروژه ایرانسل با اشاره به اینکه پروژه مرکز داده و سوییچ شمال شرق کشور با هدف افزایش ظرفیت شبکه ملی اطلاعات در مشهد مقدس طی مدت ۱۸ ماه اجرا شد، خاصیت های خاص این پروژه را شامل سیستم های مانیتورینگ، کنترلینگ، ایمنی و امنیتی عنوان نمود. مهندس علی بهرامی زاده مدیر ارشد منطقه شمال شرق ایرانسل نیز گزارشی از جزییات فنی و آمار و ارقام این پروژه را ارائه داد. مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان خراسان رضوی نیز با ابراز تقدیر و تشکر از ایرانسل برای زحماتی که در طول پروژه افتتاح مرکز داده و سوییچ متقبل شده است، بزرگترین هدف حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات را تحقق کامل شبکه ملی اطلاعات عنوان نمود و اظهار داشت: افتتاح مراکز داده و شبکه سوییچ، می تواند قسمتی از عقب افتادگی های این پروژه را جبران کند.

وزیر ارتباطات در هنگام افتتاح این پروژه، از ایرانسل و تمام بخش هایی که برای توسعه پروژه های زیرساختی کشور تلاش می کنند تشکر کرد. پروژه توسعه مرکز داده و سوییچ شمال شرق ایرانسل در مشهد مقدس، در زمینی به مساحت ۱۵۴۸ متر مربع و با مساحت فضای ساختمانی ۸۶۴ متر مربع، با ظرفیت ۸۰ رک در دو طبقه، بعلاوه یک طبقه مرکز انرژی، راه اندازی شده است. ظرفیت کل برق این مجموعه، ۲ مگاوات و ظرفیت سامانه خنک کننده، ۶۰۰ تن سرمایشی است. با بهره برداری از این مرکز و افزایش ظرفیت ارائه خدمات ارتباطی به مشترکان ایرانسل در شمال شرق کشور، کیفیت تجربه شده خدمات ایرانسل در این منطقه، بهبود جدی می یابد. فاز جدید توسعه شبکه همراه و ثابت با شروع به کار ۴۴۲ سایت همراه و ثابت بخش دیگر این مراسم، بهره برداری از فاز جدید توسعه شبکه همراه و ثابت با شروع به کار ۴۴۲ سایت همراه و ثابت بود. در این بخش، سرپرست معاونت شبکه ایرانسل توضیح داد: ایرانسل در امتداد توسعه شبکه ملی اطلاعات و حفظ جایگاه خود به عنوان اپراتور محبوب کاربران اینترنت همراه کشور، از شهریورماه امسال تا حالا ۳۴۴ سایت جدید نسل ۳ و ۴ را به شبکه خود اضافه کرده که این سایت ها عمدتا مربوط به مناطق پرترافیک است تا خدمت بهتری به مردم ارائه شود.

مهندس علی قهرمانی اضافه کرد: در بخش توسعه ارتباطات ثابت هم حدود ۹۸سایت جدید TD-LTE به شبکه اضافه شده است و این توسعه نیز در امتداد افزایش درخواست کاربران اتفاق افتاده است. تلاش ایرانسل این است که با توسعه شبکه ثابت و همراه خود، آنچه که در شأن کاربران است ارائه نماید. زارع پور در این بخش از مراسم با اشاره به بیش از ۴۴۰ سایت جدید ارتباطات همراه و ثابت که توسط ایرانسل افتتاح شده است، اجرای این پروژه را در امتداد ارائه خدمات بهتر به مردم عنوان نمود. در ادامه توسعه سایت های ارتباطی ایرانسل در سراسر کشور، ۳۴۴ سایت ارتباطی همراه جدید در شهرها و استانها مختلف ایران افتتاح شد و دسترسی مشترکان ایرانسل به نسل های مختلف ارتباطی همچون نسل سوم و چهارم تلفن همراه را امکان پذیر کرد. همین طور ایرانسل با هدف توسعه دسترسی مشترکان خود به خدمات اینترنت پرسرعت ثابت (TD-LTE)، ۹۸ سایت جدید را دراین زمینه نصب و مورد بهره برداری قرار داد. به این ترتیب، پوشش خدمت اینترنت پرسرعت ثابت ایرانسل در شهرهای مختلف کشور، بیش از گذشته گسترش یافته است. دسترسی به اینترنت پرسرعت برای ۳۵۳ روستا پنجمین پروژه ای که امروز توسط وزیر ارتباطات افتتاح شد، بهره برداری از ۱۴۶ سایت جدید توسعه روستایی، از محل بودجه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات (USO) در ۳۵۳ روستا بود. سرپرست معاونت شبکه ایرانسل در این بخش اظهار داشت: ایرانسل از بدو ورود به پروژه توسعه شبکه ملی اطلاعات در مناطق دورافتاده، بیش از ۲۵۰۰ روستا را به این شبکه متصل کرده است. وی افزود: از شهریورماه ۱۴۰۱ تا دهه فجر امسال نیز با حمایت مجموعه وزارت ارتباطات، موفق به راه اندازی ۱۵۸ سایت و پوشش ۳۵۳ روستا شده ایم و امیدواریم با ادامه این حمایت ها بتوانیم تا شهریور ۱۴۰۲، تمامی تکالیف ابلاغی برای اتصال به شبکه ملی اطلاعات را به نحو احسن انجام دهیم. در این بخش که با برقراری ارتباط آنلاین با روستای تنگ کبود از توابع کوهدشت استان لرستان همراه بود، اکبر امیری مدیر ارتباطات منطقه ای غرب ایرانسل اظهار داشت: پروژه سایت ۳G و ۴G در این روستا، با اعتبار ۴۰ میلیاردریال از محل پروژه USO توسط ایرانسل اجرا شده است. مجتبی صارمی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات لرستان نیز نصب این سایت جدید با فناوری کامل ۴G و ۳G را حاصل تلاش و زحمات همکاران ساعی ایرانسل اعلام نمود و با تشکر و قدردانی از این اقدامات بهادار اظهار داشت: سایت راه اندازی شده توسط ایرانسل با احتساب دو روستای اقماری، بیش از ۲۹۶ خانوار و ۱۰۹۳ نفر را تحت پوشش قرار می دهد. وزیر ارتباطات، هنگام افتتاح این پروژه، با تشکر از ایرانسل به علت فراهم ساختن دسترسی روستاییان به اینترنت پرسرعت و اتصال به شبکه ملی اطلاعات، اظهار داشت: تا پایان شهریور ۱۴۰۲ تمام روستاهای بالای ۲۰خانوار به شبکه ملی اطلاعات متصل خواهند شد. ایرانسل، اپراتور پیشگام در توسعه اینترنت پرسرعت روستایی، در ادامه پروژه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای توسعه سایت های ارتباطی روستایی (USO)، ۱۴۶ سایت جدید را برای پوشش ۳۵۳ روستا در سراسر کشور راه اندازی کرده و به مرحله بهره برداری رسانده است. آمادگی وزارت ارتباطات برای ارائه پنجره ملی خدمات دولت هوشمند بوسیله «ایرانسل من» رونمایی از نسخه جدید سوپراپلیکیشن ایرانسل من، آخرین پروژه ای بود که امروز توسط وزیر ارتباطات راه اندازی شد. در بخش رونمایی از نسخه جدید سوپراپلیکیشن ایرانسل من، بابک خرمی مدیرکل توسعه محصولات IT ایرانسل اظهار داشت: پروژه اپلیکیشن ایرانسل من، به عنوان یکی از اپ های کاربردی راهبردی با هدف بومی سازی و استقلال از وندورهای خارجی و تاکید بر صرفه جویی ارزی، در تابستان ۱۴۰۰ کلید خورده است.

وی ادامه داد: ما موفق شدیم با استفاده از یک رویکرد جدید هم در لایه تکنولوژی و هم لایه طراحی اینترفیس، یک سوپراپ برای تمامی ایرانیان و نه فقط کاربرانی که سیمکارت ایرانسل دارند، ارائه نماییم. زارع پور در زمان افتتاح این پروژه، با استقبال از اقدام ایرانسل برای ورود به توسعه نرم افزارهای بومی اظهار داشت: آمادگی داریم که خدمات دولت را در قالب پنجره واحد خدمات، در اختیار نرم افزارهای بومی پرمخاطب قرار دهیم و دسترسی مردم را تسهیل نماییم. امیدواریم به زودی شاهد ارائه این خدمات روی سوپر اپلیکیشن ایرانسل من نیز باشیم.

پروژه نسل جدید سوپر اپلیکیشن ایرانسل من، با هدف جایگزینی سوپر اپلیکیشن فعلی ایرانسل من، از تابستان ۱۴۰۰ شروع شده و توسط تیم های داخلی شرکت ایرانسل و بصورت کاملاً بومی، توسعه یافته است. این پروژه در امتداد هدف کلان بومی سازی سامانه های راهبردی و وابستگی هر چه کمتر به شرکت های خارجی مطرح شده و خوشبختانه بعد از گذشت یک سال توانسته با موفقیت به نخستین انتشار رسمی خود برسد. این اپلیکیشن پیچیده بصورت Cloud-Native و با به کارگیری بهترین فناوری های حوزه نرم افزار توسعه یافته و تبدیل شدن به بزرگترین سوپر اپلیکیشن ایران را هدف گذاری کرده است. از با اهمیت ترین خاصیت های این نرم افزار، می توان به معماری میکرو سرویسی (Micro-Service)، خط تولید کد کاملاً اتوماتیک شده (CI/CD)، سیستم مدیریت محتوا (CMS)، تجربه کاربری بسیار بهبود یافته و مانیتورینگ بلادرنگ در همه سطوح اشاره نمود. هم اکنون، این نسخه برای سیستم عامل اندروید انتشار یافته و در اپ استورهای مختلف (گوگل پلی، مایکت، چارخونه و…) قابل دسترس است. سوپر اپلیکیشن ایرانسل من، با دارا بودن ۱۹٫۴ میلیون نفر کاربر فعال، این اطمینان را نیز به کاربران فعلی خود داده که با نصب نسل جدید سوپر اپلیکیشن و ورود به آن، می توانند تمام حساب های ایرانسلی و سیمکارت های ثبت شده خودرا بصورت خودکار، به نسل جدید این سوپراپلیکیشن منتقل کنند. تأکید وزیر ارتباطات بر نقش کلیدی ایرانسل در پروژه «فیبر به منازل» در بخش پایانی این مراسم، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، طی سخنانی با تکیه بر نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات در توسعه کشور، به تأکیدات مقام معظم رهبری در دیدار با تعدادی از تولیدکنندگان و شرکت های دانش بنیان اشاره نمود و اظهار داشت: ایشان تاکید کردند نقطه کانونی رشد اقتصادی، مبتنی بر تولید است و مشکلات معیشتی مردم، با تولید قابل حل است و در این راستا، در برنامه هفتم توسعه نیز رشد ۸ درصدی در این بخش دیده شده است.

وی با اشاره به نکات مورد تاکید رهبر انقلاب در خصوص تحقق رشد اقتصادی با رشد سرمایه گذاری و ارتقای راندمان تصریح کرد: اعتقاد دارم که زیست بوم فناوری اطلاعات و ارتباطات می تواند در این اهداف تأثیرگذار باشد؛ چونکه هم دارای ارزش افزوده بالا است و هم می تواند در راندمان مؤثر واقع شود. وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه اگر زیرساخت های لازم جهت استفاده از ابزارهای هوشمند را فراهم می کردیم، امروز در زمینه مصرف انرژی با مشکل مواجه نبودیم و می توانستیم آنرا مدیریت نماییم، افزود: از ایرانسل که از نخستین ارائه دهندگان ۵G در ایران است و نقش آفرینی فعالی در توسعه اینترنت اشیا دارد و همین طور از سایر اپراتورها می خواهیم که به سرعت، خدمات و راهکارهای در رابطه با آنرا در اختیار مردم قرار دهند. زارع پور با تکیه بر این که ما می توانیم نقش کلیدی در افزایش راندمان داشته باشیم، اضافه کرد: فناوری اطلاعات و ارتباطات، سرعت و کیفیت تصمیم گیری را ارتقا می دهد و ابزارهای کلان داده، هوش مصنوعی و پردازش اطلاعات، می توانند در این تصمیم گیری، به افزایش راندمان و کارایی منجر شوند. وی با اشاره به اینکه ابزارهای هوشمندسازی، در صورت تجاری سازی می توانند تا ۸۰ درصد راندمان کاری در زمینه های مختلف کشاورزی، دامداری و سایر بخش ها را بالا برند، اظهار داشت: موفقیت انقلاب صنعتی چهارم، در تولید است و ابزارهای هوشمندسازی می تواند بخش های مختلف را زیر و رو کند و در این راستا، رسالت ما این است که فناوری را در این بخش ها، ساری و جاری نماییم. وزیر ارتباطات با اشاره به جایگاه کارگروه توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور که تمام اختیارات هیأت وزیران به آن تفویض شده است، اظهار داشت: در احکام برنامه هفتم توسعه یکی از حوزه هایی که مسیر توسعه کشور را شتاب می دهد، حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است و ما می توانیم نقش کلیدی در توسعه کشور داشته باشیم و برای تمامی این موارد، نیازمند زیرساخت ارتباطی باکیفیت هستیم.

وی نقش اپراتورها در توسعه زیرساخت های کشور را پررنگ دانست و اظهار داشت: مردم باید از فناوری های نوین بهره مند شوند. وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه در امتداد پروژه فیبر به منازل، تا حالا ۲.۵ میلیون پوشش در کشور به وجود آمده که تا آخر سال به ۳ میلیون پوشش می رسد، افزود: بااینکه در ابتدا، مقدمات این پروژه با کندی همراه بود، اما در سال ۱۴۰۱ و با ورود ایرانسل که نقش کلیدی را در توسعه خطوط دسترسی فیبرنوری ایفا می کند، پروژه سرعت گرفت و پیش بینی می نماییم در سال ۱۴۰۲، کار با سرعت بیشتری نیز دنبال شود. وی اظهار داشت: ارائه خدمات دسترسی فیبرنوری، سبد خدمات ایرانسل را گسترده تر می کند و برای مردم هم مؤثر است. زارع پور با ابراز امیدواری از این که شاهد توسعه ارتباطات ثابت مبتنی بر فیبر در کشور باشیم، اظهار داشت: پنج میلیون پوشش برعهده ایرانسل است که امیدواریم تا سال آینده، بخش اعظم آنرا مورد بهره برداری قرار دهیم.

وی ادامه داد: آماده سازی ارتباطات مبتنی بر فیبر و نسل پنج، برای بخش ارتباطات کشور، پربرکت است و می تواند مشکل خدمات دسترسی مردم و شبکه انتقال داخل شهرها را، حل وفصل کند. وزیر ارتباطات وعده داد که تا پایان شهریور ۱۴۰۲، تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار، تحت پوشش شبکه ارتباطی کشور قرار گیرند و شاهد هیچ تبعیضی در سرعت دسترسی به اینترنت، برای مردم نباشیم. زارع پور از ایرانسل که برای برطرف نمودن نیاز روزمره مردم و توسعه ارتباطات زحمت می کشد، تشکر کرد.
توانگر: ایرانسل زیرساخت های لازم را برای تحقق اقتصاد دیجیتال هموار کرد رییس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی نیز در مراسم بهره برداری از پروژه های ایرانسل، با سپاس از مجموعه ایرانسل برای افتتاح این پروژه ها، اظهار داشت: همچون این پروژه ها، پروژه مربوط به حق دسترسی مردم به پوشش اینترنت است که همیشه مورد تاکید دولت و مجلس بوده و موضوعی است که ما بطور مداوم آنرا از وزارت ارتباطات پیگیری می نماییم.

وی با اشاره به تکالیفی که در حوزه توسعه فیبرنوری برعهده ایرانسل گذاشته شده است، افزود: همانطور که شخص وزیر ارتباطات به مجلس قول دادند، از ایرانسل هم تقاضا داریم که به اجرای این پروژه اهتمام بیشتری داشته باشد.

توانگر اپراتورها را بازوی اجرائی توسعه ICT در کشور دانست که هرچه بیشتر به آن پرداخته شود، شاهد پیشرفت بیشتر کشور در حوزه اقتصاد دیجیتال و رشد تولید ناخالص داخلی خواهیم بود. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تکیه بر این که آینده حکمرانی، حکمرانی در فضای مجازی است و هسته مرکزی این حکمرانی را اقتصاد دیجیتال تشکیل می دهد، اظهار داشت: امیدواریم دوستان ایرانسل که پیوسته در تلاش هستند، در این حوزه هم موفقیت بیشتری داشته باشند. همین طور از دکتر عباسی آرند بابت زحماتی که طی سالهای اخیر در این مجموعه داشتند و توانستند زیرساخت های لازم را برای اقتصاد دیجیتال هموار کنند، تشکر می کنم.