کشف یک شهاب سنگ ۷ و هفت دهم کیلوگرمی در جنوبگان

به گزارش نیوزتل، دانشمندان بلژیکی از کشف یک شهاب سنگ بزرگ در جنوبگان اطلاع داده اند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، گروهی از دانشمندان شرایط نامناسب صحرای یخی جنوبگان را تحمل کرده اند تا پنج شهاب سنگ جدید همچون یک سنگ فضایی بزرگ با وزن نزدیک به ۱۷ پوند(۷.۷ کیلوگرم) را پیدا کنند.
این گروه پژوهشی شامل «ماریا والدز»(Maria Valdes)، پژوهشگر «موزه فیلد»(Field Museum) و «دانشگاه شیکاگو»(UChicago) بود که تخمین زد از ۴۵ هزار شهاب سنگی که تا به امروز در زمین یخی جنوبگان کشف شده اند، تنها ۱۰۰ شهاب سنگ به اندازه این عضو جدید که دقیقاً ۱۶.۷ پوند(۷.۶ کیلوگرم) وزن دارد، بوده اند.
والدز اظهار داشت: در مورد شهاب سنگ ها، اندازه لزوما مهم نیست و حتی ریزشهاب سنگ های کوچک می توانند از نظر علمی فوق العاده پرارزش باشند اما پیدا کردن شهاب سنگ بزرگی مانند این نمونه، نادر و هیجان انگیز است.
این گروه که سرپرستی آنرا «وینسیان دیبایل»(Vinciane Debaille)، دانشمند سیاره شناسی «دانشگاه آزاد بروکسل»(ULB) بر عهده دارد، اولین گروهی است که مکانهای جدید و بالقوه ای را که با استفاده از تصاویر ماهواره ای نقشه برداری شده بودند، برای یافتن شهاب سنگ کاوش می کند.
دیبایل اظهار داشت: رفتن به یک ماجراجویی برای کاوش در مناطق ناشناخته، هیجان انگیز است اما باید با این حقیقت هم کنار بیاییم که کاوش روی زمین بسیار دشوارتر از زیبایی تصاویر ماهواره ای است.
این گروه پژوهشی، سفر خویش را برای تابستان جنوبگان در اواخر دسامبر برنامه ریزی کردند اما دمای هوا در منطقه همچنان در حدود منفی ۱۰ درجه سلسیوس بود. با چنین شرایط سردی حتی در اواسط تابستان، جنوبگان امکان دارد مکانی بعید برای انتخاب کردن به نظر برسد اما فرصت های منحصربه فردی را به شکارچیان شهاب سنگ مانند این گروه عرضه می دهد چونکه جنوبگان یکی از بهترین نقاط در سرتاسر جهان برای شکار شهاب سنگ است.
منظره برفی جنوبگان

منبع: