به همت محققان دانشگاه تهران؛ اولین آسیاب هیبریدی طراحی و تجاری سازی شد

به گزارش نیوزتل، محققان دانشگاه تهران با همکاری دانشگاه فنی وحرفه ای و پژوهشگاه مواد و انرژی موفق شدند اولین آسیاب هیبریدی را طراحی و به مرحله تجاری سازی برسانند.

به گزارش نیوزتل به نقل از دانشگاه تهران، دکتر محمد محمدی مسعودی، عضو هیأت علمی دانشکده علوم و فنون دانشگاه تهران و مدیر لابراتوار تحقیقاتی نانوبیوفوتونیک دانشگاه تهران در تشریح این دستاورد پژوهشی، اظهار داشت: این دستگاه در حوزه نانوفناوری پیشنهاد شده است و یک روش آسان، ساده و مقرون به صرفه برای تولید نانوپودرها و پوشش های سرد بر روی بسترهای فلزی است.
وی اضافه کرد: تهیه نانوپودر با توزیع اندازه مناسب و در عین حال با بازدهی بالا و حفظ خواص مورد نظر، همواره دغدغه پژوهشگران بوده است که این دستگاه با استفاده هم زمان از نیروی گلوله و التراسونیک، امکان تهیه نانوپودر با ترکیب های مختلف سرامیکی و همینطور فلزی با حفظ خواص را فراهم می آورد.
عضو هیأت علمی دانشکده علوم و فنون دانشگاه تهران، مزیت این دستگاه را بازدهی بالا و همینطور کنترل اندازه نانوذرات با استفاده از تغییر فرکانس و زمان آسیاب آن برشمرد و عنوان کرد: این دستگاه خرد کردن نانوذرات را در یک جهت انجام می دهد و با این دستگاه میتوان آلیاژسازی مکانیکی انجام داد.
وی دیگر قابلیت های این دستگاه را امکان نفوذ نانوذرات به داخل زیرپایه های فلزی و تهیه پوشش ها و بهبود خواص سطح عنوان نمود و اظهار داشت: ازاین رو این دستگاه برای صنایع مختلف نظیر صنایع متالورژی، فوتونیک، قطعه سازی و صنایع خودرو قابل استفاده می باشد.
محمدی مسعودی اضافه کرد: دیگر مزیت این دستگاه اینست که میتوان شدت و عمق نفوذ نانوذرات در داخل زیرپایه فلزی را با تغییر فرکانس تغییر داد و همینطور عایق بندی داخل دستگاه بگونه ای طراحی و ساخته شده است که صدا را به حداقل می رساند.
به گفته دکتر محمد محمدی مسعودی، آسیاب هیبریدی ساخته شده، مشابه داخلی و یا خارجی ندارد و دستگاه مذکور به کمک پژوهشگران داخلی طراحی و ساخته شده است و حاصل همکاری دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران، دانشگاه فنی وحرفه ای و پژوهشگاه مواد و انرژی است.
وی خاطرنشان کرد: این دستگاه به مرحله تجاری سازی رسیده است و آماده فروش به دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی است و تا سه سال گارانتی می شود.

منبع: