ارتباط ناسا با ماهواره مطالعه جو زمین قطع شد

نیوزتل: بنظر می رسد ارتباط ناسا با ماهواره مطالعه جو ICON در مدار زمین از دو هفت قبل قطع شده و این ماهواره از آن زمان تا حالا به دستورها پاسخ نداده است.

به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، ناسا بتازگی ارتباط خودرا با یک ماهواره مطالعه جو زمین که بیش از طول عمر در نظر گرفته شده برای خود کار کرده، از دست داده است.

مقامات ناسا در اطلاعیه ای کوتاه نوشته اند که ارتباطشان با کاوشگر اتصال یونوسفری (ICON) در تاریخ ۲۵ نوامبر (۴ آذر) قطع شده و تیم ماموریت در ایام بعد از آن نتوانسته است با این فضاپیما ارتباط بگیرد.

براساس اعلام ناسا، تیم عملیات هم اکنون همچنان درحال کار برای ایجاد و برقراری ارتباط است. این تیم با همکاری شبکه نظارت فضایی وزارت دفاع آمریکا تأیید کرده است که ICON سالم بوده و لطمه ندیده است.

سخت افزار ICON شامل یک “زمان سنج از دست دادن فرمان” است که برای بازنشانی فضاپیما در صورتیکه به مدت ۸ روز با کنترل کننده های زمینی ارتباط برقرار نکند، طراحی شده است. اما ناسا تاکید می کند، این فضاپیما بعد از تکمیل تنظیم مجدد خود در روز دوشنبه (۵ دسامبر) ساکت باقی می ماند.

ماهواره ICON که در اکتبر سال ۲۰۱۹ به فضا پرتاب شده، درحال بررسی جنبه هایی از یونوسفر زمین است که فضاپیماهای دیگر قبلاً بدنبال آن نبوده اند. یونوسفر لایه ای از جو زمین است که از حدود ۸۰ تا ۶۴۰ کیلومتر بالای سیاره ما امتداد دارد و بطور مداوم با تشعشع خورشیدی تغییر می کند و تغییرات آن می تواند بر فناوری های ارتباطی تأثیر بگذارد.

این ماموریت از ابتدا برای یک دوره دو ساله طراحی شده بود و قرار بود در دسامبر ۲۰۲۱ به اتمام برسد، اما همچنان به کار خود خود ادامه داده و در یک ماموریت طولانی کار می کند.

روند عیب یابی همچنان ادامه دارد و تیم ماموریت، منبع احتمالی این مشکل را برای در زیرسیستم های ارتباطات الکترونیک یا فرکانس رادیویی بررسی می کند. در بیانیه ناسا اشاره شده است که هم اکنون معین نیست که آیا فضاپیما باردیگر با زمین ارتباط برقرار خواهدنمود یا خیر.

تیم عملیات هم اکنون قادر به تعیین زمان برقراری ارتباط مجدد با فضاپیما نیست و فقدان سیگنال ارتباطی می تواند نشان دهنده خرابی سیستم باشد.