تأثیر شگرف نواختن پیانو در افزایش قدرت پردازش مغز

به گزارش نیوزتل، محققان دانشگاه باث انگلیس می گویند، نواختن پیانو قدرت پردازش مغز را زیاد می کند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، موسیقی حواس مختلفی را در بر می گیرد و نوازندگان در مقایسه با غیر موسیقیدانان، تشخیص بهتری از تفاوت های زمانی، سمعی و بصری و تشخیص احساسات را نشان می دهند. با این وجود، این که آیا آموزش موسیقی این قابلیت ها را بوجود می آورد یا این امر به صورت ذاتی در نوازندگان وجود دارد، باید مشخص شود.
نتایج مطالعه جدید محققان دانشگاه باث نشان داده است که یادگیری و نواختن یک آلت موسیقی تأثیر مثبتی بر بخش توانایی مغز در پردازش مناظر و صداها دارد. نتایج این مطالعه همینطور نشان داده است که چگونه موسیقی می تواند به بهبود خلق و خوی افسرده کمک نماید.
در این مطالعه محققان سی و یک شرکت کننده را به سه گروه(یک گروه آموزش موسیقی، یک گروه برای گوش دادن به موسیقی و گروه کنترل) تقسیم کردند و همگی یک جلسه یک ساعته در هفته را به مدت ۱۱ هفته به این کار پرداختند. به افرادی که هیچ آموزش یا تخصص موسیقی قبلی نداشتند گفته شد که جلسات هفتگی یک ساعته را تکمیل کنند.
مبتدیانی که در طول ۱۱ هفته فقط یک ساعت در هفته در کلاس پیانو شرکت کردند، پیشرفت های قابل توجهی را در شناخت تغییرات محیطی سمعی و بصری گزارش کردند و افسردگی، استرس و اضطراب کمتری را گزارش کردند.
دانشمندان دریافتند که ظرفیت افراد برای پردازش اطلاعات چندوجهی مانند بینایی و صدا، ظرف چند هفته بعد از شروع کلاس بهبود یافته است. این پیشرفت ها در سیستم چندحسی فراتر از توانایی موسیقی بود. دقت پردازش سمعی و بصری افراد بعد از گذراندن کلاس آموزش موسیقی افزایش پیدا کرد. هنگامی که از آنها خواسته شد تشخیص دهند که آیا رویدادهای صدا و بصری به صورت همزمان اتفاق می افتند یا خیر، کسانی که آموزش پیانو را گذرانده بودند، عملکرد دقیق تری داشتند.
دانشمندان خاطرنشان کردند: یافته ها نشان داد که شرکت کنندگان بعد از آموزش این ساز در مقایسه با پیش از آن، نمره های افسردگی، اضطراب و استرس پایینی داشتند. آموزش موسیقی می تواند برای افرادی که مشکلات سلامت روانی دارند مفید باشد. هم اکنون تحقیقات بیشتری برای آزمایش این مورد در حال انجام می باشد.
دکتر “کارین پترینی”(Karin Petrini) روانشناس شناختی و متخصص موسیقی از گروه روانشناسی دانشگاه باث توضیح داد: ما می دانیم که نواختن و گوش دادن به موسیقی اغلب به زندگی ما شادی می بخشد، اما با این مطالعه، ما علاقه مند شدیم تا در مورد تاثیرات مستقیم آن بیشتر بدانیم. یک دوره کوتاه یادگیری موسیقی می تواند بر توانایی های شناختی ما تأثیر بگذارد. یافته های مطالعه ما نشان داده است که یادگیری و نواختن این ساز تأثیر مثبت و قابل توجهی بر نحوه پردازش اطلاعات صوتی و تصویری مغز حتی در بزرگسالی که انعطاف پذیری مغز کاسته می شود، دارد.