انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک در حوزه گیاهان دارویی

نیوزتل: با حضور استاندار سیستان و بلوچستان و رییس جهاد دانشگاهی تفاهم نامه همکاری مشترک این نهاد و جهاد کشاورزی استان در حوزه گیاهان دارویی و فرآورده های مرتبط به امضا رسید.

به گزارش نیوزتل به نقل از جهاد دانشگاهی، بامداد امروز پنجشنبه ۳ آذر ماه، در دومین روز سفر رییس جهاد دانشگاهی به استان سیستان و بلوچستان، تفاهم نامه همکاری مشترک جهاد دانشگاهی و سازمان جهاد کشاورزی استان در حوزه گیاهان دارویی و فرآورده های در رابطه با حضور حسین مدرس خیابانی استاندار سیستان و بلوچستان و حسن مسلمی نائینی رییس جهاد دانشگاهی به امضا رسید.
در این مراسم رییس جهاد دانشگاهی ضمن تبریک ایام هفته بسیج بیان کرد: استان سیستان و بلوچستان در حوزه های مختلف دارای شاخص ها و پتانسیل های منحصر به فردی است.
مسلمی نائینی در ادامه اظهار داشت: سیستان و بلوچستان در حوزه فعالیت دانشگاهی و داشتن مراکز آموزشی علمی از استانهای تراز اول کشور شمرده می شود که وجود این مراکز خود می تواند پشتوانه علمی قوی برای انجام کارهای تحقیقاتی و کاربردی جهاد دانشگاهی در استان باشد.
رئیس جهاد دانشگاهی اظهار داشت: ظرفیت های سیستان و بلوچستان در حوزه های انرژی های نو همچون باد، خورشید و آب می تواند فرصت را برای جهاد دانشگاهی برای ارائه خدمات علمی و پژوهشی در استان فراهم آورد.
مسلمی نائینی همین طور با اشاره به دوران مسئولیتش به عنوان مدیرکل بورس دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: در آن زمان نگاه ویژه ای به بورس دانشجویان مناطق کم برخوردار داشتم که خوشبختانه خیلی از دانشجویانی که در آن زمان بورس شدند اکنون شاهد خدمات آنها در استان سیستان و بلوچستان هستیم.
وی با اشاره به این که اکنون نیز این آمادگی برای پشتیبانی از مناطق کم برخوردار وجود دارد اشاره کرد: این آمادگی در جهاد دانشگاهی است که سرمایه گذاری درباب گیاهان دارویی، اصلاح نژاد دام همچون گاو اصیل سیستانی و مرغ بومی را انجام دهد.
رئیس جهاد دانشگاهی اشاره کرد: ظرفیت های جهاد دانشگاهی در بحث علمی، دانش بنیان و پژوهشی می تواند به کمک توسعه استان در بخش های ذکر شده بیاید.
مسلمی نائینی اظهار داشت: در تفاهم نامه همکاری جهاد دانشگاهی و جهاد کشاورزی درباب توسعه و فرآوری گیاهان دارویی این آمادگی را داریم تا از صنعت کشت گیاهان دارویی و کمک به بومیان منطقه جهت فروش و فرآوری این محصول در استان حمایت نماییم.
همچنین در این نشست استاندار سیستان و بلوچستان نیز ۶ شاخص برای فعالیت جهاد دانشگاهی در استان را گیاهان دارویی، گاو اصیل سیستانی، مشاغل خانگی، ایده های نو و فناور، مباحث آموزشی و دانشگاهی و تولید دانش به محصول ذکر کرد.
مدرس خیابانی اظهار داشت: خوشنامی جهاد دانشگاهی در انجام کارهای مختلف این نهاد را در کشور به عنوان یک برند و نهاد موفق تبدیل نموده است.
وی اظهار داشت: ما باید خودباوری که در جهاد دانشگاهی در حوزه چرخه تولید دانش و خلاقیت و نوآوری است به تولید ثروت و اقتصاد تبدیل نماییم و از این ظرفیت برای توسعه استان استفاده نمائیم.
مدرس خیابانی اشاره کرد: جهاد دانشگاهی برای انجام کارهای علمی، آموزشی، پژوهشی و تحقیقاتی خود باید در استان دارای پایگاه دائم شود و دستگاه های مرتبط همچون دانشگاه، اداره راه و شهرسازی و سازمان برنامه ریزی از این نهاد حمایت جدی داشته باشند.
استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت: اعتماد به نفس و خودباوری در استان درباب تولیدات فناور باید صورت گیرد که جهاد دانشگاهی دراین زمینه می تواند به کمک ما در استان بیاید.
مدرس خیابانی اشاره کرد: اعتقاد بر این است مطالعاتی که تا کنون در استان انجام شده باید تبدیل به محصول شود، از این پس کار مطالعاتی بر عهده دانشگاه ها و تولید محصول بر عهده بخش خصوصی و دولت می باشد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان نیز در این نشست سطح زیر کشت گیاهان دارویی استان را ۵ هزار و ۵۰۰ هکتار و با تولید بیش از ۲۰ هزار تن ذکر کرد و اضافه کرد: سیستان و بلوچستان دارای افزون بر ۲۰۰ گونه گیاهی زراعی، باغی، جنگلی و مرتعی است.
سید محمدرضا سید حسینی اشاره کرد: در قالب این برنامه ۵ ساله توسعه کشت گیاهان دارویی که با هدف افزایش سطح زیر کشت و شکل گیری صنعت و تجاری گیاهان دارویی، ارتقای سطح درآمد کشاورزان و ایجاد زمینه های جدید اشتغال زایی و حفظ ذخایر توارثی و اهلی سازی گیاهان دارویی در سازمان جهاد کشاورزی دنبال می شود، ۶۵۰۰ هکتار سطح زیر کشت گیاهان دارویی سیستان وبلوچستان افزایش خواهد یافت.
حسینی بیان کرد: عمده گیاهان دارویی که در هدف برنامه توسعه کشت گیاهان دارویی قرار دارد شامل حنا، چای ترش، نیل یا وسمه، گل محمدی، سیر و زیره سبز، رازیانه، سیاهدانه، … است.
وی اشاره کرد: برای تحقق توسعه گیاهان دارویی، تولید و توزیع انواع بذر، راه اندازی واحدهای فرآوری، اسانس گیری و گلاب گیری، راه اندازی مزارع الگویی با همکاری مراکز تحقیقاتی و همکاری با بهره برداران در کشت و صادرات محصولات تولیدی را در دستور کار سازمان جهادکشاورزی قرار داده ایم.
حسینی اشاره کرد: در برنامه توسعه سطح زیر کشت و تولید گیاهان دارویی، ایجاد صنایع تبدیلی و کارگاه های مورد نیاز نیز به عنوان زنجیره ارزش برای فرآوری محصولات مد نظر قرار دارد.
تفاهم نامه همکاری مشترک در حوزه گیاهان دارویی و فرآورده های مرتبط به امضای سید محمدرضا سید حسینی رییس سازمان جهادکشاورزی سیستان و بلوچستان و عباس صفدری رییس جهاد دانشگاهی واحد سیستان و بلوچستان رسید.
دیدار با امام جمعه زاهدان.، حضور در جمع جهادگران استان و بازدید از کلینیک تخصصی دندانپزشکی جهاد دانشگاهی از دیگر برنامه های روز دوم سفر رییس جهاد دانشگاهی است.

منبع: