آیا نوشیدن قهوه می تواند از مبتلاشدن به کووید-۱۹ جلوگیری کند؟

نیوزتل: آیا مصرف یک فنجان قهوه می تواند راهی موثر برای صیانت از فرد در مقابل مبتلاشدن به ویروس کرونا باشد؟ این مساله که هنوز در عمل ثابت نشده، اما برمبنای تحقیقات بیوشیمیایی بسیار محتمل به نظر می آید.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، گروهی از پژوهشگران به رهبری پروفسور نیکولای کوهنرت (Nikolai Kuhnert) از دانشگاه جاکوبز آلمان، توانستند بطور تجربی در لابراتوار نشان دهند که ترکیب شیمیایی «۵-کافئوایلکینیک اسید» (۵-caffeoylquinic) با نام تجاری اسید کلروژنیک (chlorogenic acid) که در قهوه یافت می شود، از برقراری ارتباط میان پروتئین سارس-کوو-۲ ویروس کرونا و گیرنده ACE-۲ که محل اتصال ویروس بر روی سلول انسانی است، جلوگیری می کند.
یک فنجان قهوه معمولی در محیط آزمایشگاهی که دقیقاً ۲۰۰ میلی لیتر است حاوی حدود ۱۰۰ میلی گرم اسید کلروژنیک است. آزمایش ها نشان داد که اسید کلروژنیک در این غلظت به اندازه ای بالاست که از چسبیدن پروتئین سنبله به گیرنده ACE-۲ جلوگیری می کند و در نتیجه پروسه مبتلاشدن به بیماری را نیز مهار می کند. برای اثبات این که این پروسه در عمل نیز کار می کند، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.
علاوه بر این برای تعیین مدت زمان ماندگاری اثر مهارکننده اسید کلروژنیک باید مطالعات بیشتری صورت گیرد. کوهنرت می گوید: به عنوان یک شیمیدان، نمی توانیم به این پرسش عملی پاسخ دهیم که آیا نوشیدن قهوه واقعا می تواند به عنوان یک اقدام پیشگیرانه برای محافظت در مقابل عفونت به کووید-۱۹ عمل کند یا خیر. اما می توانیم بگوییم که این امر محتمل است.
این شیمیدان اضافه کرد: خیلی از مردم قهوه می نوشند و قهوه فواید زیاد دیگری نیز دارد که به خوبی اثبات شده است. به عنوان مثال، افرادی که بطور منظم قهوه می نوشند، کمتر از دیابت نوع دوم رنج می برند.
این تیم بتازگی شرح مفصلی از این روش را در مجله “Food & Function” منتشر نموده اند.
به عنوان گام بعدی، آنها قصد دارند یافته های مربوط به ارتباط میان قهوه و ویروس کرونا را در اختیار جامعه تحقیقاتی گسترده تری قرار دهند.
نیکولای کوهنرت می گوید: مطالعات اپیدمیولوژیک می تواند تعیین کند که آیا افرادی که قهوه می نوشند بیشتر به کرونا مبتلا می شوند یا خیر.

منبع: