سولفات ها چه هستند و آیا واقعا باید از شامپوهای بدون سولفات استفاده کرد؟

نیوزتل: معیار شما برای انتخاب بهترین شامپو برای موهایتان چیست؟ آیا از آن دسته افرادی هستید که گران ترین شامپو را انتخاب می کنند یا آن هایی که بدنبال شامپویی با مواد سازنده طبیعی هستند؟ یکی از نکاتی که باید در هنگام مصرف محصولات بهداشتی مانند شامپو به آن توجه کنید سولفات ها هستند که در ادامه بیشتر به توضیح آنها پرداخته ایم.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا، اگر فهرست مواد تشکیل دهنده محصول مراقبت شخصی مورد علاقه خودتان را نگاه کنید، احیانا به نام سولفات ها برمی خورید. سولفات ها مواد شوینده یا مواد فعال سطحی (سورفکتانت) هستند که معمولاً در محصولاتی مانند شامپو، شامپو بدن، پاک کننده صورت و خمیر دندان یافت می شوند.
با وجود رواج استفاده از سولفات، شاهد افزایش مداوم محصولات بدون سولفات هستیم و اگر می پرسید سولفات ها چه هستند و آیا باید از آنها اجتناب کنید یا خیر، مجله “Teen Vogue” به متخصصان این حوزه مراجعه نموده تا پاسخ این پرسش ها را دریابد: آیا سولفات ها مضر هستند؟ سولفات ها با موهای شما چه می کنند و آیا باید برای خرید محصولات بدون سولفات هزینه کنید یا خیر؟

سولفات ها چه هستند؟
“پری رومانوفسکی”(Perry Romanowski) شیمیدان محصولات آرایشی می گوید، سولفات ها که از دهه ۱۹۵۰ در محصولات مراقبت شخصی کاربرد دارند، متداول ترین شوینده های مورد استفاده در صنعت زیبایی هستند.
دکتر “رولاندا جانسون ویلکرسون”(Rolanda Johnson Wilkerson)، دانشمند ارشد کمپانی آرایشی بهداشتی پنتن(Pantene) هم در اینباره توضیح داد: رایج ترین ترکیبات مبتنی بر سولفات که در محصولات مراقبت شخصی یافت می شوند، سدیم لورت سولفات (Sodium Laureth Sulfate) و سدیم لوریل سولفات (Sodium Lauryl Sulfate) هستند. سولفات ها روی سطح مو بگونه ای عمل می کنند که کثیفی، سبوم و باقی مانده سایر محصولات را از بین ببرند. آنها همینطور دارای خواصی هستند که سبب کف کردن می شوند.

سدیم لوریل سولفات در مقابل سدیم لورت سولفات
“کارن فیلدز- لور”(Karen Fields-Lever) دندانپزشک مستقر در شیکاگو در توضیح نحوه عملکرد سدیم لوریل سولفات اظهار داشت: آنها به معنای یک چربی زدا هستند و در واقع کف خوبی را ایجاد می کنند که ما در حین مسواک زدن آنرا تجربه می نماییم.
پری رومانوفسکی، شیمیدان محصولات آرایشی، در ادامه اظهار داشت که سدیم لورت سولفات یک نسخه ملایم تر است، ازاین رو تحریک کننده نیست، اما به خوبی سدیم لوریل سولفات هم تمیز نمی نماید. اغلب فرمول سازها هم برای به دست آوردن قدرت پاک کنندگی سدیم لوریل سولفات(Sodium Lauryl Sulfate) و از طرفی دیگر کاهش سطح تحریک پذیری سدیم لورت سولفات (Sodium Laureth Sulfate)، از هر دو استفاده می نمایند.
دکتر “دیوید لورتچر”(David Lortscher) متخصص پوست و یکی از موسسان و مدیر عامل کمپانی “Curology” تاکید می کند که سدیم لورت سولفات اغلب در محصولات پوست و مو استفاده می شود، چونکه ظرفیت کف کنندگی بالایی دارد و احساس نرمی به پوست می دهد. وی اظهار داشت: اگر مستعد مسدود شدن منافذ پوست یا آکنه هستید، برچسب روی محصولات را بخوانید و از استفاده از محصولات مراقبت از پوست و موی حاوی سدیم لوریل سولفات خودداری کنید. به نظر می آید که سدیم لورت سولفات(Sodium Laureth Sulfate) و سدیم لوریل اتر سولفات(Sodium Lauryl ether Sulfate) کمتر سبب تحریک آکنه شوند.

آیا سولفات ها برای شما مضر هستند؟
بزرگ ترین مشکل سولفات ها اینست که می توانند باعث بروز سطوح مختلفی از سوزش پوست و چشم شود، که(برای افرادی که آنرا تجربه می کنند) هر چه محصول، زمان طولانی تر با پوست تماس داشته باشد می تواند مشکل وخیم تری ایجاد نماید. دکتر لورتچر در اینباره اضافه کرد: سولفات ها اغلب می توانند پوست را خشک کنند و برخی افراد متوجه می شوند که امکان دارد زمانی که پوست شان در تماس مکرر با سدیم لوریل سولفات(Sodium Lauryl Sulfate) است، به آکنه های بیشتری منجر شود. معمولاً این ماده در تماس با پوست بدن(در مقابل پوست صورت) کمتر مشکل ساز می شود ازاین رو اغلب افراد سدیم لوریل سولفات(Sodium Lauryl Sulfate) را در شامپوهای بدن تحمل می کنند.
سولفات های موجود در خمیر دندان هم می تواند به صورت بالقوه عامل ایجاد برخی علایم داخل دهان شما باشد. دکتر فیلد- لور اظهار نمود: سدیم لوریل سولفات می تواند آلرژی های موجود، زخم های شانکر و بوی بد دهان را ایجاد یا تحریک کند و برخی متخصصان احساس می کنند سدیم لوریل سولفات امکان دارد برای مخاط(لثه و گونه) دهان هم مضر باشد.
زمانی مردم معتقد بودند سولفات ها سبب سرطان می شوند. دکتر لورتچر اضافه کرد: به نظر می آید این تصور که سدیم لوریل سولفات(Sodium Lauryl Sulfate) سرطان زا است در اوایل دهه ۱۹۹۰ به وجود آمد. او تصریح کرد که این ادعاها رد شده است. با عنایت به بررسی میزان سمی بودن لوریل سولفات سدیم در انسان و محیط زیست که در سال ۲۰۱۵ انتشار یافت، تصور می شود که این ادعای نادرست از تفسیرهای غلط مختلف از ادبیات علمی ناشی شده باشد. لوریل سولفات سدیم در لیست مواد سرطان زای آژانس بین المللی تحقیقات سرطان، برنامه ملی سم شناسی ایالات متحده، لیست پیشنهادی ۶۵ ماده سرطان زای کالیفرنیا، آژانس محافظت از محیط زیست ایالات متحده یا اتحادیه اروپا درج نشده است.
دکتر لورتچر همینطور اظهار نمود که کارگروه مستقل و تخصصی بررسی مواد آرایشی(که توسط شورای محصولات مراقبت شخصی تأمین مالی می شود) سدیم لوریل سولفات را جهت استفاده کوتاه مدت بر روی پوست بی خطر تلقی کرده است.

سولفات با موهای شما چه می کند؟
وقتی صحبت از محصولات مراقبت مو به میان می آید، این نگرانی به وجود می آید که این شوینده های مبتنی بر سولفات امکان دارد سبب خشکی موی شما شوند. سولفات ها پاک کننده های کارآمدی هستند و وقتی این مواد در شامپوها استفاده می شوند، شاید کمی بیش از اندازه کارآمد باشند و می توانند مقدار زیادی از روغن طبیعی را از مو و پوست جذب کنند. آنها به قدری در تمیز کردن خوب هستند که می توانند روغن طبیعی موهای شما را از بین ببرند و احساس وز، خشک و شکننده شدن در موهای شما ایجاد کنند.
همینطور یک تصور غلط رایج وجود دارد که سولفات ها می توانند موهای رنگ شده را تحت تأثیر قرار دهند. رومانوفسکی بیان نمود: این یک شایعه است که سولفات ها رنگ مو را از بین خواهند برد.
در بعضی موارد، سولفات ها می توانند سبب خشکی و سوزش پوست سر شما شوند. با این وجود، همانطور که مرکز کنترل بیماری اشاره می کند، برهم کنش های مولکولی پیچیده در سولفات ها درک کامل چرایی تحریک برخی افراد را دشوار می کند. همانطور که این موارد در مورد هرگونه تحریک پوستی وجود دارد، بهتر است برای کمک بیشتر با یک پزشک معتمد یا متخصص پوست مشورت کنید.
لورتچر اظهار داشت که محصولات مراقبت از مو حاوی سولفات امکان دارد به آکنه در اطراف خط رویش مو یا آکنه در پشت شما(که در معرض محصولات مو در حمام قرار می گیرد) منجر شود، در حالیکه خمیر دندان های حاوی سولفات امکان دارد به مشکلات پوستی در مناطقی منجر شود که با کف تماس دارد.

منظور از محصول بدون سولفات چیست؟
به صورت کلی تصور نمی گردد که سولفات ها برای سلامتی شما خطرناک هستند. رومانوفسکی می گوید که انجام کارهایی همانند حذف کردن آنها از محصولات مصرفی چندان کاربردی نیست. او اظهار داشت: صنعت زیبایی معتقد نیست که سولفات ها خطرناک هستند. بعضی از بازاریابان وجود دارند که متقاعد شده اند که مصرف کنندگان معتقدند مواد تشکیل دهنده آنها خطرناک هستند و ازاین رو آنها از این ترس مشتریان به نفع خود و برای فروش محصولات خود استفاده می نمایند. به تازگی و طی ۱۵ سال قبل شرکتهای بزرگ محصولات بدون سولفات را تبلیغ کرده اند.
حالا، همانطور که رومانوفسکی قبلا اشاره نمود، استفاده از آنها هنوز هم در محصولات مراقبت شخصی بسیار رایج است.
نکته قابل ذکر در رابطه با آنها اینست که مساله تحریک وجود دارد و همین مساله امکان دارد شما را تحت تأثیر قرار دهد. دکتر لورتچر در اینباره اظهار داشت: پوست هر فردی متفاوت می باشد و ازاین رو پاسخ های پوست هر فرد به یک ماده هم متفاوت می باشد. اگر مشکلات پوستی یا چشمی دارید و از محصولات حاوی سولفات استفاده می کنید، مطمئنا باید استفاده را متوقف کرده و از محصولات جایگزین استفاده کنید.

آیا استفاده از شامپوهای بدون سولفات و سایر محصولات بدون سولفات مشکلات احتمالی به دنبال دارد؟
اگر به دنبال محصولاتی که کف زیادی تولید می کنند و آن احساس تمیزی خاص را منتقل می کنند هستید، سولفات ها باید مورد علاقه شما باشند.
“جانسون ویلکرسون” می گوید که برندهای آرایشی امروزی عمدتا مراقب استفاده از تلفیقی از سدیم لورت سولفات(Sodium Laureth Sulfate) و سدیم لوریل سولفات(Sodium Lauryl Sulfate) هستند که بسیار مناسب و ایمن برای پاکسازی ملایم است. با این وجود، اگر پوست حساسی دارید یا فقط می خواهید کاملا از محصولات سولفات دار دوری کنید(و این هم کاملا خوب است) فقط به یاد داشته باشید که این محصولات بدون سولفات احیانا کف نمی کنند، ازاین رو آبرسانی بیشتری تولید می کنند.
دکتر لورتچر هم در اینباره اظهار داشت: سدیم لوریل سولفات(Sodium Lauryl Sulfate) عامل کف کننده است و هنگامی که از آن در محصول استفاده نمی کنند، شوینده تان آن طور که ​​قبلا عادت داشتید، کف ایجاد نمی کند.
با این وجود، کف کردن، نشانه ای از اثربخشی شامپو شما نیست. فقط به این علت که شامپو کف نمی کند به این مفهوم نیست که تمیز نمی نماید. اما اگر از محصولات حالت دهنده زیاد استفاده می کنید یا موهای بسیار چرب دارید، یک شوینده کف کننده با اثر شوینده تر برای پاک کردن محصول و چربی از روی مو ضروریست.

در مورد خمیر دندان بدون سولفات چطور؟
دکتر فیلدز-لور در اینباره بیان نمود: هم اکنون ماده ای ساخته نشده است که عمل کف آلودی را ایجاد نماید که جایگزین سدیم لوریل سولفات(Sodium Lauryl Sulfate) شود. با این حال، بعضی از تولیدکنندگان برای از بین بردن باکتری ها، سدیم لوریل سولفات را با روغن هایی مانند روغن نخل، روغن زیتون و روغن نارگیل جایگزین می کنند اما تاثیری در تمیزتر شدن دهان بعد از مسواک زدن ندارد.

چگونه متوجه شویم محصولات زیبایی ما ایمن هستند
می توانید از ابزارهایی مانند سایت “INCDecoder” و پایگاه داده ” EWG’s Skin Deep” استفاده کنید که اطلاعات بیشتری در مورد مواد موجود در محصولات مراقبت شخصی مورد علاقه تان عرضه می دهند و این که آیا باید نگران استفاده از آنها باشید یا خیر. اگر در مورد آنچه روی برچسب محصول در هنگام خرید حضوری یا آنلاین می بینید مطمئن نیستید، همیشه می توانید با پزشک مراقبت های اولیه یا متخصص پوست خود برای نظر حرفه ای آنها مشورت کنید. مهم ترین چیز اینست که فراتر از ادعاهای پرشور در تبلیغات و بسته بندی محصول فکر کنید و روی معنای مواد ذکر شده در پشت آن تمرکز کنید. خوشبختانه، منابع ذکر شده می توانند به شما کمک کنند تا این کار را بدون آشفتگی زیاد انجام دهید.

منبع: