خطر بروز مشکلات عصبی بلندمدت بعد از مبتلا شدن به کووید-۱۹ خفیف

به گزارش نیوزتل، بررسی جدید پژوهشگران آمریکایی نشان داده است که مبتلا شدن به نوع خفیف کووید-۱۹ امکان دارد مشکلات عصبی را در بلندمدت به همراه داشته باشد.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، پژوهش جدید “دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن”(WUSM)، جامع ترین تحقیقاتی را عرضه می دهد که تا به امروز در مورد مشکلات عصبی بلندمدت در رابطه با کووید-۱۹ انجام شده اند. این پژوهش با بررسی بیشتر از ۱۵۰ هزار بیمار مبتلا به کووید-۱۹ به مدت ۱۲ ماه، نشان داد که عفونت ها به افزایش ۴۲ درصدی خطر مبتلا شدن به چندین اختلال مغزی منجر می شوند.
“زیاد العلی”(Ziyad Al-Aly)، متخصص همه گیرشناسی دانشگاه واشنگتن، از زمان آغاز همه گیری با “وزارت امور کهنه سربازان آمریکا”(VA) همکاری می کند. این پژوهش از پایگاه های اطلاعاتی بزرگ مراقبت های بهداشتی، برای جمع آوری اطلاعات جدیدی در رابطه با اثرات بلندمدت کووید-۱۹ استفاده می نماید.
العلی و همکارانش پیش از این، چندین پژوهش را منتشر نمودند که در آنها، افزایش مشکلات قلبی-عروقی و اختلالات سلامت روان در بیماران کووید-۱۹ تا ۱۲ ماه بعد از ابتلای اولیه گزارش شده بود. این پژوهش به صورت گسترده به انواع مشکلات عصبی در سال پس از ابتلای خفیف و شدید می پردازد.
العلی توضیح داد: پژوهش ما، ارزیابی جامعی را در مورد نتایج عصبی بلندمدت کووید-۱۹ عرضه می دهد. پژوهش های پیشین، مجموعه محدودتری از نتایج عصبی را عموما در بیماران بستری شده در بیمارستان بررسی نموده اند. ما ۴۴ اختلال مغزی و سایر اختلالات عصبی را در بیماران بستری نشده و بستری شده، همچون بیماران بستری شده در بخش مراقبت های ویژه ارزیابی کردیم.
این پژوهش شامل اختلالات در رابطه با عروق مغزی مانند سکته مغزی، اختلالات دوره ای همچون میگرن و تشنج و بیماری های شناختی مانند آلزایمر بود. به صورت کلی، یافته های این پژوهش نشان داد که نجات یافته های کووید-۱۹ در مقایسه با افراد سالم، ۴۲ درصد بیشتر احتمال دارد که نوعی مشکل عصبی را در سال پس از مبتلا شدن تجربه کنند.
این پژوهش به صورت ویژه گزارش داد که بازماندگان کووید-۱۹، با ۷۷ درصد افزایش ریسک مشکلات حافظه، ۵۰ درصد افزایش ریسک سکته مغزی، ۸۰ درصد افزایش ریسک تشنج و ۳۰ درصد افزایش ریسک مشکلات چشمی روبه رو هستند. پژوهشگران با تکرار بعضی از بررسی های پیشین، شاهد افزایش تشخیص آلزایمر در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ نسبت به گروه کنترل شده غیر مبتلا بودند.
العلی تصریح کرد: آشکار شدن آلزایمر سال ها طول می کشد اما فرضیه ما اینست که افراد مستعد مبتلا شدن به آلزایمر امکان دارد با مبتلا شدن به کووید-۱۹ بیشتر صدمه پذیر شوند. این بدان معناست که آنها در راه سریع تری برای مبتلا شدن به این بیماری قرار دارند. این امری نادر اما نگران کننده است.
چندین اخطار در مورد این یافته ها وجود دارد که توجه به آنها مهم است؛ همچون این که گروه مورد استفاده در این پژوهش، مسن و با میانگین سنی ۶۱ سال هستند یا واکسینه نشده بودند. بنابراین، امکان دارد این خطرات در جمعیت های جوان یا واکسینه شده کاهش پیدا کند. با این حال، العلی اظهار داشت که بعضی از خطرات در ارتباط با بیماری های عصبی خاص، در افراد جوان بیشتر بود.
وی ادامه داد: خطرات در رابطه با اختلالات حافظه و شناخت، اختلالات حسی و بیماری هایی مانند گیلن باره و انسفالیت، در بزرگسالان جوان قوی تر هستند. اثرات این اختلالات بر زندگی افراد جوان تر، عمیق هستند.
العلی اظهار داشت: نتایج این پژوهش، اثرات مخرب بلندمدت کووید-۱۹ را نشان می دهند. این اثرات، بخشی از کووید-۱۹ بلندمدت هستند. ویروس همیشه آن طور که برخی افراد فکر می کنند، خوش خیم نیست.
این پژوهش، در مجله “Nature Medicine” به چاپ رسید.