نیوزتل: تنها چند روز تا انجام ماموریت آزمایشی انحراف یک سیارک از مسیر خود توسط ناسا به وسیله برخورد فضاپیمای دارت به آن سیارک باقی مانده است.

به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا، ماموریت “آزمایش تغییر مسیر دوگانه سیارک” (DART) که توسط لابراتوار فیزیک کاربردی جانز هاپکینز (APL) در مریلند برای ناسا اداره می شود، نخستین آزمایش دفاع سیاره ای است که دوشنبه ۲۶ سپتامبر توسط فضاپیمای دارت با سرعت تقریبی ۲۴ هزار کیلومتر در ساعت با سیارک “دیمورفوس”(Dimorphos) برخورد خواهدنمود تا بتواند مسیر حرکت این جرم آسمانی را در اطراف سیارکی بزرگتر به نام “دیدیموس” (Didymos) تغییر دهد.

ناسا این رویداد را در اواخر این ماه جاری بصورت مستقیم پخش خواهدنمود. این آژانس فضایی اعلام نمود که پوشش زنده برخورد دارت (DART) در ۲۶ سپتامبر (۴ مهر) از ساعت ۶ پس از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی (۰۲: ۳۰ به وقت تهران) شروع خواهد شد.

دیدیموس با قطر ۷۸۰ متر، سیارک بزرگ تر در این سامانه است، در صورتیکه دیمورفوس، سیارک کوچک تر و ماهواره طبیعی دیدیموس با قطر ۱۶۰ متر است. برای مقایسه باید اظهار داشت که سیارکی که در سال ۲۰۱۳ بر فراز شهر چلیابینسک روسیه منفجر شد، تنها ۱۸ متر قطر داشت.

انتخاب هدف قرار دادن یک سامانه دوگانه از عمد انجام شده است. از آنجا که این دو سیارک به دور یکدیگر می چرخند و هر دو را می توان با تلسکوپ های زمینی رصد کرد، به سرعت می توانیم ببینیم که آیا برخورد فضاپیمای دارت، مدار دیمورفوس را تغییر داده است یا خیر.

عموم مردم از ساعت ۰۲: ۳۰ بامدادان سه شنبه(پنج مهر) به وقت ایران می توانند پوشش زنده این برخورد را در تلویزیون ناسا، وب سایت ناسا و صفحات رسانه های اجتماعی ناسا ببینند. بااینکه دارت مجهز به دوربین است، اما از این ابزار برای هدایت خودکار فضاپیما به سمت دیمورفوس و همین طور عکاسی از سطح سیارک با نزدیک شدن به آن استفاده می شود. اما زمانی که وقت برخورد می شود، ارسال اطلاعات توسط دوربین قطع می شود.

۲۲ سپتامبر ناسا یک جلسه توجیهی رسانه ای در ساعت ۳ پس از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی (۲۳: ۳۰ اول مهر به وقت تهران) برگزار خواهدنمود. دارت، یک پروژه مشترک بین ناسا و لابراتوار فیزیک کاربردی جان هاپکینز است که توسط دفتر هماهنگی دفاع سیاره ای ناسا اداره می شود و چندین لابراتوار و دفترهای ناسا پشتیبانی فنی آنرا ارائه می دهند و شرکای بین المللی مانند آژانس فضایی اروپا، ایتالیا و ژاپن در پروژه های مرتبط یا بعدی مشارکت دارند.

ناسا در ماه آگوست ۲۰۱۸ این پروژه را برای شروع مرحله نهایی طراحی و مونتاژ تأیید کرد. بااینکه “دیمورفوس” در راه برخورد با زمین نیست، اما این ماموریت یک آزمایش است جهت بررسی این که آیا «فناوری برخورد جنبشی» برای منحرف کردن سیارک های بالقوه خطرناک موثر است یا خیر.

این ماموریت در تاریخ ۲۴ نوامبر ۲۰۲۱ با موشک “فالکون ۹” متعلق به شرکت “اسپیس ایکس” به فضا پرتاب شد. با این وجود، این ماموریت شامل تاسواره ایتالیایی “لایت”(Light) برای تصویربرداری از این سیارک ها است که پیش از برخورد از دارت جدا می شود و به آرامی در کنار “دیمورفوس” پرواز می کند تا از برخورد و تاثیر آن بر این سامانه دوگانه عکسبرداری کند.

در نهایت نیز حدود چهار سال دیگر، ماموریت “هرا”(Hera) متعلق به آژانس فضایی اروپا با “دیدیموس” و “دیمورفوس” ملاقات خواهدنمود تا برخورد دارت را بطور دقیق بررسی کند.

منبع: