برنامه دارپا برای ساخت یک هواپیمای نظامی عمود پرواز

نیوزتل برنامه دارپا برای ساخت یک هواپیمای نظامی عمود پرواز
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، “سازمان پروژه های پژوهشی پیشرفته دفاعی آمریکا” یا “دارپا”(DARPA) به دنبال توسعه یک “هواپیمای برخاست و فرود عمودی”(VTOL) جدید است.
این برنامه معروف به “ANCILLARY”، با هدف توسعه یک وسیله پیشرو انجام می گیرد که می تواند در مناطقی بدون پایگاه های هوایی یا زیرساخت های دیگر فرود بیاید و بلند شود، در شرایط جوی نامطلوب کار کند و حتی روی عرشه کشتی های نیروی دریایی بدون تجهیزات پرتاب و بازیابی تخصصی مستقر شود.
دارپا اعلام نکرده که این برنامه برای توسعه یک هواپیمای سرنشین دار در نظر گرفته شده است یا بدون سرنشین اما ویدئویی که توسط این سازمان انتشار یافته است، خلبانانی را نشان داده است که با یک تبلت درحال کار کردن با هواپیما هستند که به معنای عرضه یک وسیله نقلیه از راه دور یا خودران است.
هدف برنامه ANCILLARY علاوه بر این اهداف، توسعه هواپیمایی است که وزن کمی داشته باشد، بتواند محموله های بزرگ را حمل کند و برای مدت طولانی در هوا بماند. این سازمان با صدور اطلاعیه ای در مورد صنایع مربوطه و سازمان های آکادمیک برای تأمین قطعات و روش های ساخت که چنین هواپیمایی به آنها نیاز دارد، پیشنهاداتی را عرضه کرده است.
“استیو کومادینا”(Steve Komadina)، مدیر برنامه ANCILLARY اظهار داشت: توانایی استقرار و بازیابی چنین سیستم هایی در شرایط چالش برانگیز بدون اتکا به زیرساخت ها و کارکنان، هزینه ها و صدمه پذیری را طی عملیات حساس به حداقل می رساند.
وی ادامه داد: هر هواپیمایی که از برنامه ANCILLARY سرچشمه می گیرد، مستلزم گردآوری نظریه های کنترل پیشرفته، مدل سازی آیرودینامیک و پیش رانش پیشرفته برای رسیدن به اهداف چالش برانگیز طراحی است.
برخی از لابراتوار ها و سازندگان طی سالهای اخیر درحال تحقیق و توسعه هواپیماهای مشابه هواپیمای برخاست و فرود عمود بوده اند. برنامه معروف به “Agility Prime” نیروی هوایی آمریکا هم درحال آزمایش یک هواپیمای برخاست و فرود عمود از راه دور است. ناسا هم تاکسی هوایی خویش را که توسط شرکت “جوبی ایویشن”(Joby Aviation) ساخته شده، آزمایش کرده است. چنین پلت فرم هایی برای فرود و برخاستن، نیازی به باندهای طویل ندارند.
هواپیماهای برخاست و فرود عمود می توانند انقلابی را در سفرهای هوایی ایجاد کنند، زیرساخت های مورد نیاز برای کار کردن با هواپیما را به حداقل برسانند و سر و صدای هواپیماهای سنتی را کاهش دهند. ناسا در اطلاعیه ای که در سال ۲۰۲۱ انتشار یافت، تصریح کرد که این نوع هواپیما می تواند یک سیستم کارآمد و مقرون به صرفه را برای حمل و نقل مسافر و بار و سایر کاربردها در جهت منافع عمومی عرضه نماید و شامل مواردی مانند پهپادهای ارسال بسته، تاکسی های هوایی و وسایل حمل و نقل تجهیزات پزشکی باشد.
دارپا در ۲۰ سپتامبر یک نشست را فقط با میهمانان دعوت شده برگزار می نماید تا پیشنهادات در ارتباط با فناوری های مورد استفاده در برنامه های کمکی و روش های تولید را مورد بررسی قرار دهد.

منبع: