وزیر ارتباطات: سرعت اینترنت در منازل چند صد برابر خواهد شد

به گزارش نیوزتل، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: با طرح فیبر نوری منازل سرعت اینترنت چند صد برابر خواهد شد.
به گزارش نیوزتل به نقل از مهر، عیسی زارع پور بامداد دوشنبه در حاشیه بهره برداری از ۶ پروژه تولیدی و صنعتی در فرودگاه پیام اظهار نمود: اگر می خواهیم بر مشکلات غلبه نماییم باید از ظرفیت بالای شرکتهای دانش بنیان بهره ببریم. وی بیان نمود: با استفاده حداکثری از ظرفیت شرکتهای دانش بنیان علاوه بر حل مشکلات داخلی می توانیم به دیگر کشورها هم کمک و یاری نماییم. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: امروز در مکان افتتاح چند خط تولید و محصولات جدید شرکتهای داخلی را داشتیم که به طور عمده تجهیزات ارتباطی و مخابراتی شامل تولید سوئیچ، مودم و دستگاههای ریپیتر برای اپراتورهای همراه و همینطور شرکتهای تولید کننده تلفن های همراه می باشد. وی افزود: در زمان حاضر تولیدات آنها به صورت مونتاژ است که امیدوارم با حمایت هایی که می شود طراحی و تولید هم در این شرکت ها داخلی شود.

زارع پور با بیان اینکه ظرفیت های خوبی در کشور برای تولید تجهیزات حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات بوجود آمده افزود: اگر خوب کار نماییم قابلیت صادرات هم وجود دارد و الان تعداد زیادی از شرکت ها صادرات به خارج از کشور در حوزه تجهیزات مخابراتی دارند.

وی تصریح کرد: منطقه ویژه پیام با عنایت به ظرفیتی که دارد می تواند به یک از قطب های اقتصاد دیجیتال در کشور تبدیل گردد که هم نیاز کشور را برطرف و هم محصولات با تراز صادراتی تولید و مسئله اشتغال را در استان البرز در فناوری پایه حل کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: نگاه و راهبرد دولت سیزدهم ایجاد شبکه پر سرعت و با کیفیت و امن برای مردم است و در این حوزه تمام تلاشمان را انجام می دهیم تا اتفاق بیفتد؛. وی اظهار نمود: مهم ترین رویدادی که باید برای ارتقای سرعت شبکه باید اتفاق بیفتد بحث طرح فیبر نوری منازل کسب و کارهاست که به خانه ها و ادارات فیبر نوری ببریم که نامحدود است و سرعت اینترنت چند صد برابر خواهد شد.

زارع پور به افتتاح این پروژه در روز سه شنبه در دو استان دیگر کشور اشاره نمود و اضافه کرد: مردم در این استان ها سرعت های چند صد مگابایتی بر ثانیه را تجربه می کنند. با این کار شبکه تلفن همراه هم ارتقا می یابد چون پیش زمینه اینترنت نسل پنجم اینست که فیبر نوری تا پای آنتن ها و بی تی اس ها برود و عملاً فیبر در همه جای شهر گسترده می شود.

وی بیان نمود: این کار زمان بر است و در عین حالی که کارهای کوتاه مدتی برای ارتقای کیفیت شبکه انجام می دهیم این طرح بنیادی هم انجام و تا آخر دولت سیزدهم برای حداقل ۸۰ درصد خانواده ها فیبر نوری اجرایی می شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد خدمات به زائرین اربعین حسینی و تقویت اینترنت تلفن های همراه آنان هم اظهار داشت: ستاد ویژه ای در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای اربعین راه اندازی شده و تمام ظرفیت ها سال جاری برای نخستین بار در فناوری اطلاعات پای کار آمده است. در حوزه ارتباطات تقویت شبکه تلفن همراه در مسیرهای منتهی به مرز و خود مرزها با سایت های سیار اپراتورهای همراه فراهم می شود. وی ادامه داد: در یکی از مرزها که بیشترین جمعیت را دارد تجهیزاتی مقرر است نصب شود که همزمان برای هزار نفر اینترنت مجانی بدهد و این اقدام در مرز مهران صورت می گیرد. زارع پور بیان نمود: در کشور عراق هم با توافق های صورت گرفته در راه نجف تا کربلا تعداد زیادی ایستگاه اینترنت مجانی توسط اپراتورهای عراقی مستقر می شود. در حوزه فناوری اطلاعات هم تلاش می شود سرویسهای جدیدی برای مردم راه اندازی شود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از پیام رسان ها سرویس اعلام موقعیت بدون احتیاج به اینترنت را هم راه اندازی کرده است. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات متذکر شد: برای مسیریابی در عراق با وسیله شخصی و مسیر نجف تا کربلا اطلاعات موکب ها و اطلاعات مورد نیاز مردم توسط مسیریاب ها عرضه می شود.

منبع: