یک مقام مسئول در صندوق نوآوری خبر داد؛ حمایت صندوق نوآوری از صنایع برای همکاری با شرکت های دانش بنیان

به گزارش نیوزتل، معاون تسهیلات و تجاری سازی صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار داشت: این صندوق از صنایعی که با شرکت های دانش بنیان همکاری می کنند حمایت می کند.

به گزارش نیوزتل به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر روح الله ذوالفقاری در نشست با صاحبان صنایع استان لرستان که در محل اتاق تجاری این استان برگزار شد، ضمن ارائه توضیحاتی درباره مزایای همکاری صنعت استان با زیست بوم نوآوری، اظهار داشت: کشور در ۱۰ سال قبل در زمینه علم و فناوری رویکرد های جدیدی را اختیار کرده است. در سنوات گذشته ساختاری که کشور در تحقیق و توسعه پی می گرفت، مبتنی بر ساختارهای دولتی بود که معایب خودرا نشان داد و حاصلی جز هزینه های هنگفت بدون خروجی اقتصادی نداشت.
وی اضافه کرد: از سال ۹۰ رویکرد جدیدی تعریف شد که به بخش خصوصی کمک گردد تا به سراغ توسعه فناوری برود، پس مفهومی به نام شرکت های دانش بنیان شکل گرفت که قوانین حمایتی مختلفی هم برای آنها در نظر گرفته شد. برای آن که این نهال نوپایی که در زمینه فناوری بر بستر بخش خصوصی توسعه پیدا کرده مسیرش را آسان تر ادامه دهد، برنامه های حمایتی متنوعی نیز پیرامون این فضا شکل گرفته است.
ذوالفقاری بیان کرد: اجرای این برنامه از سال ۹۲ شروع شد. در آن سال تعداد شرکت های دانش بنیان کشور تنها به ۵۰ عدد می رسید. سازوکار پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان نیز بدین ترتیب بود که این شرکتها ازطریق یک مرجع با کارگروهی تخصصی باید عنوان دانش بنیان گرفتن می کردند تا بتوانند از چند مزیت اصلی نظیر خدمات مالی متنوع از انواع وام ها و کمک های بلاعوض گرفته تا سرمایه گذاری ها استفاده کنند. این شرکتها همین طور از معافیت مالیاتی برخوردار می باشند و کسب و کارشان از پرداخت مالیات معاف است و در زمینه مقررات نیز به روش های مختلف از مزیت هایی برخوردار می شوند.
به گفته معاون تسهیلات و تجاری سازی صندوق نوآوری و شکوفایی تعداد شرکت های دانش بنیان کشور امروز به ۷ هزار و ۱۰۰ شرکت رسیده است که در زمینه های مختلف از فناوری اطلاعات گرفته تا تجهیزات پزشکی، کشاورزی و ماشین آلات درحال فعالیت هستند.
وی با بین این که امروز بیش از ۳۰۰ هزار نفر در شرکت های دانش بنیان مشغول فعالیت هستند، اظهار داشت: این افراد از نیروهای آزموده و متخصص کشور به حساب می آیند و توانسته اند نقش جدی تری را در اقتصاد کشور ایفا کنند.
تنهای ۳۲ شرکت دانش بنیان در استان لرستان فعالیت می کنند
ذوالفقاری درباره زیست بوم نوآوری استان لرستان نیز اظهار داشت: استان لرستان متاسفانه سهم کمی از زیست بوم نوآوری کل کشور دارد. با وجود این که این استان از نظر نسبت جمعیتی و پهنه سرزمینی، سهم خوبی در کشور دارد اما تعداد شرکت های دانش بنیان آن تنها به ۳۲ شرکت می رسد که همگی این شرکتها نیز فعال نیستند.
معاون تسهیلات و تجاری سازی صندوق نوآوری و شکوفایی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار نمود: امروز به ندرت در دنیا می بینیم که خود سازمان ها کارمند استخدام کنند و از خدمات بهره بگیرند. امروز در دنیا از رویکرد نوآوری باز استفاده می نمایند. بنا بر این کسب وکارهای خرد و متوسط در کنار شرکت‎ های بزرگ شکل می گیرند و کار تحقیق و توسعه آنها را انجام می دهند و نقش به سزایی در توسعه و سودآوری این صنایع بزرگ ایفا می کنند. بدین جهت از شما صاحبان صنایع استان تقاضا می کنم که به این مفهوم توجه کنید و قسمتی از کارهایی که ممکنست که به بهبود تحقیق و توسعه کسب و کارشان منجر شود برون سپاری کنند تا اتفاقات خوبی را شاهد باشیم.
وی همین طور درباره حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی از صنایعی که با شرکت های دانش بنیان همکاری می کنند، اشاره کرد: ما از همه صنایعی که با شرکت های دانش بنیان همکاری کنند حمایت می نماییم. اگر صنعتی با شرکتی دانش بنیان قراردادی ببندد و کاری به او واگذار کند، لازم نیست در طول انجام کار، منابع مالی به این شرکت دانش بنیان تزریق کند چونکه صندوق نوآوری این منابع را تزریق می کند و سفارش دهنده تنها لازم است پس از دریافت محصول یا خدمت، هزینه کالایی را که خریداری نموده است، بپردازد.
ذوالفقاری اشاره کرد: در قانون جهش تولید دانش بنیان ظرفیت های خوبی برای ورود صنایع به حوزه فناوری دیده شده است؛ برای مثال یکی معافیت مالیاتی است که برای شرکتها در نظر گرفته شده است. درکنار این، صنایع مربوط به استان لرستان که تعطیل یا نیمه تعطیلند می توانند با ظرفیت های دیده شده در قانون جهش تولید دانش بنیان، خودرا احیا کنند.
معاون تسهیلات و تجاری سازی صندوق نوآوری و شکوفایی در آخر اظهار داشت: موضوع اقتصاد مبتنی بر تکنولوژی با نگاه خوشبینانه ای کشور درحال اجرائی شدن است، یعنی اگر استان لرستان یک گام از سایر استان ‎ها عقب است هنوز فاصله چندانی ندارد که نتواند شکاف خودرا با دیگر نقاط کشور برطرف سازد.

منبع: