تولید کف پوش های مقاوم به ضربه و فشار با فناوری نانو

کف پوش بتنی مقاوم به سایش با کمک فناوری نانو تولید شد تا عملکرد و کارایی بندرگاه ها، اسکله ها و انبارهای صنایع دریایی بهبود یابد.

به گزارش نیوزتل به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، کشش، مقاومت و عمر کفپوش های بتنی تولید شده با فناوری نانو، از کیفیت بالاتری نسبت به نمونه های معمولی برخوردارست بطوریکه می توان از این محصول در مکان هایی مانند انبارهای صنایع دریایی و کشتیرانی، بندرگاه ها و اسکله ها که عوامل مخرب محیطی همچون فشار و ضربه های شدید مکانیکی وجود دارد استفاده نمود.
محققان یک شرکت دانش بنیان با حمایت ستاد توسعه نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری موفق به تولید این محصول شدند. این کف پوش بتنی مقاومت مکانیکی بالا وزن پایین، نفوذپذیری و جذب سطحی پایین آب، مقاومت خمشی بهبود یافته، مقاومت به ضربه عالی، کیفیت و سطح ظاهری مناسب، دوام بالا و تغییر ابعادی کمی دارد.
بتن یکی از مصالح پرکاربرد در صنایع مختلف است که مقاومت آن به سایش و ضربه های احتمالی یک مزیت است. فناوری نانو به کمک آمد تا عملکرد این محصول کاربردی در کف پوش های صنعتی بیشتر شود. نانوذرات باتوجه به خواص ناشی از ابعاد بسیار ریز می توانند خواص بتن همچون مقاومت سایشی را بالا برند.

منبع: