ثبت تصویر آزمایشی خیره کننده توسط تلسکوپ جیمز وب

نیوزتل: در صفحه اینستاگرام تلسکوپ فضایی ˮجیمز وبˮ تصویر آزمایشی با کیفیتی منتشر گردید.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا، در توضیح تصویر منتشرشده آمده است: به این تصویر آزمایشی نگاه کنید. نمایی غیر منتظره و عمیق از کیهان که توسط سنسور هدایت خوب (FGS) وب در ماه مه (اردیبهشت-خرداد) ثبت شده است.
سنسور هدایت خوب برای نشانه گرفتن اهداف وب با دقت بالا توسط آژانس فضایی کانادا تولید شده است و ثبت تصاویر جذاب جزو کارهای اصلی آن نیست!
این تصویر موزاییکی از ۷۲ تصویر که طی یک آزمایش ۳۲ ساعته ثبت شدند، تشکیل شده است. به ۶ پرتوی منحصربه فرد اطراف ستاره های درخشان در پس زمینه ای مملو از کهکشان توجه کنید. مراکز ستاره های درخشان سیاه به نظر می آید، برای اینکه این ستاره ها آشکارسازهای وب را اشباع می کنند و جهت گیری این تلسکوپ در طول ثبت تصاویر تغییر نکرده تا مراکز ستاره ها توسط پیکسل های مختلف آشکارسازهای دوربین ثبت گردد. ما بی صبرانه منتظر نخستین تصویر تمام رنگی وب در تاریخ ۱۲ ژوئیه (۲۱ تیر) هستیم.
رنگ تصویر برای بهینه سازی کنتراست بصری مایل به قرمز انتخاب شده است. مدیران ماموریت وب از این رنگ قرمز متفاوت برای تمایز بخشیدن بین تصاویر مهندسی وب و تصاویر علمی تمام رنگی آن استفاده می نمایند. این یک تصویر موزاییکی است؛ یعنی از ادغام چند تصویر تشکیل شده و همپوشانی فریم های تصاویر مختلف را می توان در لبه ها و گوشه های تصویر مشاهده کرد.
تلسکوپ فضایی جیمز وب که با اسامی JWST یا Webb نیز شناخته می شود، در دسامبر سال ۲۰۲۱(دی ماه ۱۴۰۰) به فضا پرتاب شد. این رصدخانه پیشرفته فضایی بعد از گذشت یک ماه به مقصد خود در نقطه لاگرانژ ۲ رسید. در نقطه لاگرانژ ۲، خورشید و زمین همیشه در یک طرف فضا قرار دارند و بدین سبب “جیمز وب” می تواند تجهیزات نوری و ابزار خودرا همیشه پشت به خورشید و در سایه نگه دارد. این تلسکوپ مقرر است انسان را به اولین سالهای تشکیل جهان ببرد و اسرار کیهان را فاش کند.

منبع: