در نشست رگولاتوری مطرح شد؛ تدوین چارچوب همکاری بین اپراتورهای ارتباطات ثابت و شهرداری ها

به گزارش نیوزتل نشست مدل بهینه توسعه شهر هوشمند مبتنی بر توسعه شبکه FTTx با هدف تدوین چارچوب همکاری بین اپراتورهای ارتباطات ثابت و شهرداری ها برگزار گردید.

به گزارش نیوزتل به نقل از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی، صادق عباسی شاهکوه در این جلسه ضمن اشاره به لزوم توسعه زیرساختهای ارتباطات ثابت اظهار داشت: در چند سال قبل باوجود توسعه خوب در حوزه ارتباطات سیار، در حوزه ارتباطات ثابت عقب افتادگی داریم. از طرفی برپایه تکلیف شورایعالی فضای مجازی بایستی ظرف ۳ سال و نیم آینده ۸۰ درصد خانوارها به ارتباطات ثابت پرسرعت دسترسی داشته باشند. دولت سیزدهم مبتنی بر این تکلیف قانونی، توسعه ارتباطات ثابت مبتنی بر فیبر نوری (FTTx) را در اولویت اقدامات خود تعیین کرده است تا این حوزه را ساماندهی کند.
وی اضافه کرد: با عنایت به طولانی بودن مدت زمان بازگشت سرمایه در این عرصه و عدم توانائی اپراتورها برای سرمایه گذاری، دولت با پیشنهاد وزارت ارتباطات برای حمایت و کمک به اجرای این پروژه مصوباتی را تصویب کرد که برپایه آن دارندگان پروانه ارتباطات ثابت که در توسعه فیبرنوری مشارکت می کنند، از پرداخت ۳ درصد حق السهم دولت معاف شدند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: همینطور برپایه مصوبه دیگری ۸ درصد از حق السهم دولت در اپراتورهای ارتباطات سیار هم به توسعه فیبرنوری اختصاص داده شد، البته به شرطی که این مورد ظرف ۳ سال آینده عملیاتی شود.
عباسی شاهکوه ضمن اشاره به این که باوجود حمایت های دولت هنوز هم بازگشت سرمایه در این عرصه طولانی است، اضافه کرد: یکی دیگر از راهکارهای پیش رو در توسعه ارتباطات ثابت پرسرعت، شکل گیری همکاریهای موثر بین دستگاهی است که هم کارها را با هزینه کمتر تسریع می کند و هم زمان بازگشت سرمایه را برای سرمایه گذاران می کاهد.
وی تصریح کرد: در توسعه فیبرنوری در شهرها طبیعتاً شهرداری ها نخستین پله در تعامل دستگاهی هستند. ضمن آنکه این نهاد همزمان به دنبال تحقق و پیاده سازی شهر هوشمند بعنوان یکی از ضرورتهای زندگی در عصر حاضر است. ما هم در وزارت ارتباطات و رگولاتوری خویش را موظف می دانیم برای آغاز این تعامل و تحقق این مورد بر بستر فیبرنوری همکاری لازم را انجام دهیم.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی ضمن اشاره به لزوم همکاری بین اپراتورها و شهرداری برای تحقق توسعه ارتباطات ثابت و تحقق شهر هوشمند بر بستر آن اظهار داشت: رگولاتوری بعنوان نهاد مستقل از اپراتورها می تواند زمینه این همکاری و تعامل را شکل دهد تا هم انتظارات شهرداری و هم دغدغه های اپراتورهای متعهد بررسی شده و با فراهم کردن زمینه تدوین چارچوب مشارکت مطلوب درخلال این دو بخش، پروژه توسعه فیبرنوری به بهترین روش پیش رفته و در نهایت شهروندان در سرتاسر کشور از مزایای آن بهره مند شوند.
مهدی روحانی نژاد، مشاور عالی رئیس رگولاتوری هم در این جلسه اظهار داشت: هدف از برگزاری نشست های تعاملی با فاوای شهرداری کلانشهرها، تدوین چارچوب های همکاری برای تحقق توسعه ارتباطات ثابت مبتنی بر فیبرنوری (FTTx) و ارائه خدمات شهر هوشمند بر این بستر است.
وی ضمن اشاره به این که در تعامل بین اپراتورها بعنوان ارائه دهندگان خدمات و ایجادکنندگان زیرساخت های ارتباطی در سطح شهرها و شهرداریها هر کدام از طرفین دغدغه ها و انتظاراتی دارند، اضافه کرد: رعایت مقررات ابلاغی شورای شهر، عدم ایجاد انحصار برای اپراتورها در ارائه خدمات مبتنی بر فیبرنوری در شهرها، عدم حفاری مجدد در معابری که امکانات فیبرنوری دارد، پرداخت تعرفه های مصوب شورای شهر، رعایت استانداردهای شهرداری، تعیین تکلیف مالکیت زیرساخت های بوجود آمده در سطح شهرها، رعایت عدالت در پوشش کامل اپراتورها در مناطق برخوردار و کم برخوردار در سطح شهرها، ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری از مهم ترین دغدغه ها و انتظارات شهرداری هاست.
روحانی نژاد تصریح کرد: در مورد مبحث درآمد شهرداری ها در استفاده از زیرساخت های شهری شیوه های مختلفی مانند دریافت هزینه حفاری، استفاده از امکانات زیرساختی موجود شهرداری با تعرفه مصوب، اختصاص تسهیم درآمد اپراتورها و… وجود دارد که بایستی چارچوب عملیاتی شدن آنها در تعامل با شهرداریها و اپراتورها تعیین شود.
وی زمان و مدل قرارداد، مدل نگهداری و بروز رسانی، نحوه بهره برداری از زیرساخت های بوجود آمده از جانب اپراتورها و… را از عمده ترین دغدغه های تحقق مشارکت بین شهرداریها و اپراتورها عنوان نمود.
مشاور عالی رئیس رگولاتوری، خاطرنشان کرد: امیدواریم در این تعامل مقررات و مدل کاری استفاده از امکانات عمومی برپایه پیشنهادهای اجرایی شهرداریها، مطابق با مفاد قانون بودجه سال ۱۴۰۱ تا آخر تیرماه جاری تدوین و برای طرح در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات ارسال شود.
در این نشست، که با حضور مسئولین فاوای شهرهای مشهد، اصفهان، قم، قزوین، اردبیل، رشت، یزد، کرج، همدان، ارومیه، تبریز، اهواز، اراک، زاهدان، زنجان، کرمان، شیراز و تهران برگزار شد، بعضی از روسای فاوای شهرداریها هم مشکلات موجود در تعامل با اپراتورها برای اجرای پروژه فیبرنوری در سطح شهرها و راهکارهای پیشنهادی برای حل آن را مطرح نمودند.