نیوزتل: فضاپیما تیان ون -۱(Tianwen-1 ) چین تصاویر باکیفیتی از سیاره سرخ ثبت کرده است که بتازگی آژانس فضایی این کشور آنرا منتشر نموده است.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، فضاپیما تیان ون -۱ چین که تا حالا بیش از ۱۳۰۰ بار به دور مریخ چرخیده است، مجموعه ای از تصاویر خیره کننده از کل سیاره گرفته است.
مدارگرد تیان ون- ۱ چین تصاویری با وضوح بالا از قطب جنوب مریخ، ثبت کرده است. تصاویر ثبت شده دره ماینر به وسعت ۲۴۸۵ مایل(۴۰۰۰ کیلومتر) و دهانه های برخوردی Arabia Terra، منطقه ای مرتفع در شمال مریخ را نشان میدهد.

عکسی از سطح مریخ نیز توسط مریخ نورد ژورونگ گرفته شده است. این مریخ نورد به عنوان قسمتی از ماموریت تیان ون- ۱ در ۲۲ مه ۲۰۲۱ بر روی سطح سیاره فرود آمد.
همانطور که رسانه های دولتی چین گزارش دادند، تصاویر ثبت شده از قطب جنوب مریخ نخستین مجموعه تصاویری هستند که توسط فضاپیمای چینی گرفته شده است.
در سال ۲۰۱۸، یک کاوشگر متعلق به آژانس فضایی اروپا، آب را در زیر یخ های قطب جنوب سیاره کشف کرد.
مکان یابی آب زیرسطحی برای تعیین پتانسیل سیاره برای حیات و همین طور فراهم کردن منبعی دائمی برای هرگونه اکتشاف انسانی در آنجا امری کلیدی است.

تیان ون- ۱ همین طور تصاویری با وضوح بالا از لبه دهانه ۵۷ مایلی(۹۱ کیلومتری) ماندر در ارتفاعات جنوبی مریخ ارسال کرد.
عکس دیگر نیز نمایی از بالا به پایین از آتشفشان ۱۱ مایلی(۱۸ کیلومتری) Ascraeus Mons را نشان میدهد که برای نخستین بار توسط فضاپیمای مارینر ۹ ناسا بیش از ۵۰ سال پیش شناسایی شد.
تیان ون ۱ نام فضاپیمای رباتیک مریخی است که در حقیقت از شش قطعه تجهیزات جداگانه یعنی یک مدارگرد، دو دوربین قابل استقرار، یک فرودگر، یک دوربین ازراه دور و مریخ نورد ژورونگ تشکیل شده است.
چین در ۲۳ ژوئیه ۲۰۲۰، فضاپیمای بدون سرنشین تیان ون-۱ را با موشک حامل لانگ مارچ ۵ Y-۴ از مرکز پرتاب فضایی ونچانگ پرتاب کرد.

این کاوشگر تا حالا در مجموع ۲۹۵ میلیون مایل(۴۷۵ میلیون کیلومتر) را طی کرده است و چندین مانور مسیری(trajectory manoeuvres) را قبل از ورود به مدار مریخ در ۱۰ فوریه ۲۰۲۱ انجام داده است.

برای گرفتن این تصاویر، فضاپیمای تیان ون-۱ از یکی از دوربین های کوچک کمک گرفت. تصویر دیگر نمای نزدیک از کلاهک های یخی در قطب شمال مریخ را نشان میدهد که با الگوی مشخصی از چرخش های برفی(snowy swirls) نمایان شده است.

تیان ون-۱ نخستین ماموریت کاوش مریخ توسط چین است که شامل یک مدارگرد، یک فرودگر و یک سطح نشین است. تیان-ون ۱ در ماه فوریه سال قبل میلادی به مریخ رسید و در ماه مه، سطح نشین حامل مریخ نورد ژورونگ روی یک ناحیه به نام “یوتوپیا پلانیتیا”(Utopia Planitia) که دشت وسیعی در نیمکره شمالی مریخ است، فرود آمد. گرچه مریخ نورد ژورونگ برای یک ماموریت سه ماهه طراحی شده بود، اما این مریخ نورد عملکرد خوبی داشت و توانست بیش از زمان مدنظر پژوهشگران در مریخ کاوش کند که این مساله پژوهشگران را شگفت زده کرد.

در ماه سپتامبر سال قبل میلادی، ژورونگ توسط سازمان ملی فضایی چین(CNSA) به خواب زمستانی رفت. خورشید، فعالیت پروژه های جاری در سیاره سرخ را به تعویق انداخت و همه مریخ نوردهای موجود روی این سیاره به “حالت ایمن” وارد شدند. دلیل این کار این بود که خورشید در رویدادی به نام “مقارنه خورشیدی مریخ”(Mars solar conjunction) در حالت قرارگیری میان زمین و مریخ بود که این اتفاق، مانع از برقراری همه ارتباطات مستقیم می شد و ارتباط بین فضاپیما و زمین را به شدت مختل می کرد. در ماه اکتبر سال قبل میلادی باردیگر مریخ نورد چینی ها فعالیت خودرا از سر گرفت و ۲۰۰ متر دیگر از سطح مریخ و مسیری که ممکنست زمانی خط ساحلی یک اقیانوس باستانی بوده باشد را پیمود.

تیان ون-۱ هفت محموله علمی با خود دارد که شامل دوربین هایی با وضوح متوسط و بالا برای نقشه برداری از مناطق بزرگ مریخ و عکسبرداری از سطح این سیاره است. علاوه بر آن رادار کاوش زیرسطحی MOSIR و رادار صوتی به جستجوی یخ در زیر سطح سیاره سرخ می پردازند. اهدافی که مورد کاوش قرار می گیرند شامل دهانه های برخوردی، آتشفشان ها و دره ها است. تیان ون-۱ با خود یک طیف سنج کانی شناسی نیز دارد که با آن ترکیبات سطح سیاره سرخ را مورد بررسی قرار می دهد. داده های به دست آمده از تیان ون-۱ برای برنامه ریزی ماموریت های آینده به مریخ نیز مورد استفاده قرار می گیرد که همچون آنها می توان به ماموریت بازگرداندن نمونه از مریخ در سال ۲۰۲۸ اشاره نمود.

منبع: