ارتباط واکسن آنفلوانزا با کاهش ۴۰ درصدی خطر مبتلاشدن به آلزایمر

برمبنای یک مطالعه جدید از مرکز علوم بهداشتی دانشگاه تگزاس در هیوستون(UTHealth Houston)، با بررسی افراد در یک بازه زمانی چهار ساله، مشخص شد که احتمال مبتلاشدن به آلزایمر در افرادی که حداقل یک دوز واکسن آنفلوانزا دریافت کرده اند، ۴۰ درصد کمتر از همسالانشان که واکسن نزده اند، بوده است.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، در پژوهشی که نویسنده اول آن “آورام اس. بکبایندر”(Avram S. Bukhbinder)، فارغ التحصیل دانشکده پزشکی مک گاورن(McGovern) در هیوستون و نویسنده اصلی دیگر آن “پل. ای. شولز”(Paul. E. Schulz) است، خطر بروز آلزایمر در بیمارانی که واکسن آنفلوانزا دریافت کرده بودند و بیمارانی که این واکسن را دریافت نکرده بودند در یک جامعه آماری بزرگ در سراسر کشور متشکل از افراد ۶۵ سال به بالا در ایالات متحده مورد بررسی قرار گرفت.
بکبایندر می گوید: ما دریافتیم که واکسیناسیون آنفلوانزا در افراد مسن خطر مبتلاشدن به بیماری آلزایمر را برای چندین سال کم می کند. قدرت این اثر محافظتی با تعداد سال هایی که فرد واکسن آنفلوانزای سالانه دریافت می کند افزایش می یابد. به عبارت دیگر، میزان مبتلاشدن به آلزایمر در بین افرادی که بطور مداوم واکسن آنفلوانزا دریافت می کردند، به پایین ترین میزان خود رسیده بود. در تحقیقات آینده باید ارزیابی شود که آیا تزریق واکسن آنفلوانزا بر سرعت پیشرفت علایم در بیمارانی که پیش تر به زوال عقل مبتلا شده اند، تاثیری می گذارد یا خیر.
این مطالعه که دو سال بعد از یافتن ارتباط احتمالی بین واکسن آنفلوانزا و کاهش خطر مبتلاشدن به آلزایمر توسط پژوهشگران مرکز علوم بهداشتی دانشگاه تگزاس در هیوستون انجام شد، نمونه بسیار بزرگتری را نسبت به تحقیقات قبلی مورد تحلیل و بررسی قرار داده است که شامل ۹۳۵ هزار و ۸۸۷ بیمار واکسینه شده و تعداد برابری بیمار غیر واکسینه است.
در ضمن چهار سال پیگیری، حدود ۵.۱ درصد از بیماران واکسینه شده به بیماری آلزایمر مبتلا شدند. در صورتیکه این میزان بین بیمارانی که واکسینه نشده بودند به ۸.۵ درصد رسید.
بگفته “بکبایندر” و “شلودز”، این نتایج اثر محافظتی قوی واکسن آنفلوانزا در مقابل بیماری آلزایمر را نشان میدهد. با این وجود، مکانیسم های اساسی پشت این پروسه نیاز به مطالعه بیشتر دارد.
شولز اضافه کرد: از آنجا که برخی شواهد نشان میدهد که چندین واکسن ممکنست از مبتلاشدن به بیماری آلزایمر جلوگیری نمایند، ما فکر می نماییم که این اثر منحصرا متعلق به واکسن آنفلوانزا نیست. در عوض، ما معتقدیم که سیستم ایمنی پیچیده است و برخی تغییرات، مانند مبتلاشدن به ذات الریه، ممکنست آنرا به شکلی فعال کنند که بیماری آلزایمر را وخیم کند. اما سایر مواردی که سیستم ایمنی را فعال می کنند ممکنست طور دیگری عمل کنند و از فرد در مقابل مبتلاشدن به بیماری آلزایمر محافظت کنند. واضح است که ما باید در مورد نحوه بدتر شدن یا بهبود این بیماری بوسیله سیستم ایمنی بیشتر بیاموزیم.
بیماری آلزایمر بیش از شش میلیون نفر را در ایالات متحده تحت تاثیر قرار می دهد و از آنجائیکه جمعیت این کشور به سمت پیر شدن می رود، تعداد افراد مبتلا به این بیماری درحال افزایش است. مطالعات گذشته کاهش خطر مبتلاشدن به زوال عقل را با دریافت واکسن های مختلف بزرگسالی، همچون واکسن های کزاز، فلج اطفال، و تبخال، علاوه بر واکسن آنفلوانزا نشان داده است.
بکبایندر می گوید: علاوه بر این، با گذشت زمان بیش از توزیع واکسن کووید-۱۹ و در دسترس قرار گرفتن داده های بیشتر، بررسی این که آیا ارتباط مشابهی بین واکسیناسیون کووید-۱۹ و خطر مبتلاشدن به بیماری آلزایمر وجود دارد، نیز ارزش بیشتری پیدا خواهدنمود.