شناسایی عامل مهم در رشد سلول های مغزی

به گزارش نیوزتل محققان دانشگاه راتگرز آمریکا در یافته های اخیرشان اظهار کرده اند، پروتئین گیرنده سلولی، رشد سلول های بنیادی سرطان مغز را تحریک می کند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از اس تی دی، سلول های بنیادی مواد خام بدن هستند. آنها سلول هایی هستند که مسئول ایجاد سلول های دیگر با عملکردهای تخصصی هستند. در شرایط مناسب، سلول های بنیادی در بدن تقسیم می شوند تا سلول های جدیدی به نام “سلول های دختر”(daughter cells) تولید کنند.
انسان ها دارای سلول های بنیادی عصبی در مغز خود هستند. این سلول های بنیادی مغز امکان دارد به نورون ها، آستروسیت ها یا الیگودندروسیت ها تبدیل شوند. از آنجاییکه سلول های بنیادی عصبی همه انواع سلول های مغز را تولید می کنند، سلول های بنیادی زیادی در مغز جنین وجود دارد. در واقع، اغلب سلول های مغز در مرحله جنینی متولد می شوند. این سلول ها تا بزرگسالی باقی می مانند و می توانند در مناطق خاصی از مغز یافت شوند. سلول های بنیادی عصبی برای عملکرد صحیح مغز شما ضروری هستند.
طبق تحقیقات دانشگاه راتگرز، گیرنده ای که برای نخستین بار برای عملکرد انسولین ضروری تشخیص داده شد و همینطور در سلول های بنیادی عصبی که در عمق مغز موش ها یافت می شود، برای طول عمر سلول های بنیادی مغز بسیار مهم می باشد. یافته ای که نتایج مهمی برای سلامت مغز دارد و درمان های آینده برای اختلالات مغزی وجود دارد.
یافته های این مطالعه که در مجله “Stem Cell Reports” انتشار یافته است، بر پروتئین خاصی به نام گیرنده انسولین(INSR) متمرکز است که این پروتئین هم در سلول های بنیادی عصبی در ناحیه زیر بطنی مغز شایع است. سلول های بنیادی عصبی کل سیستم عصبی را در طول تکامل ایجاد می کنند و تا بزرگسالی باقی می مانند. در طول زندگی یک فرد، این سلول های بنیادی عصبی، نورون های جدید و سلول های غیر عصبی تولید می کنند که به زیرساخت ها و عملکرد مغز کمک می کنند.
به صورت جداگانه، هنگام مطالعه تومورهای مغزی، محققان دریافتند که گیرنده انسولین(INSR) نقش مهمی در بقا و نگهداری جمعیتی از سلول های سرطان مغز تخصصی معروف به سلول های بنیادی گلیوبلاستوما(GBM) دارد. آنها توانستند با غیرفعال کردن INSR در سلول های بنیادی گلیوبلاستوما، رشد سلول های تومورساز اولیه را کاهش دهند.
“استیون لویسون”(Steven Levison) استاد علوم اعصاب در گروه فارماکولوژی، فیزیولوژی و علوم اعصاب و نویسنده این مطالعه و مدیر آزمایشگاه نوروبیولوژی در دانشکده پزشکی راتگرز اظهار داشت: درک مکانیسم های مولکولی که برای رشد و نگهداری سلول های بنیادی مغز در شرایط رشد طبیعی و غیرطبیعی حیاتی هستند، مهم می باشد. درک سیگنال هایی که این سلول های اولیه را تنظیم می کنند می تواند روزی به توسعه درمان های جدیدی برای اختلالات مغزی منجر شود.
“ترزا وود”(Teresa Wood) از اساتید این دانشگاه اظهار داشت: خیلی از اختلالات عصبی مانند مولتیپل اسکلروزیس، بیماری پارکینسون و بیماری آلزایمر با تخریب سلول های مغز مرتبط هستند. اگر بتوانیم بر نحوه عملکرد سلول های بنیادی مغز تاثیر بگذاریم، می توانیم از این دانش برای جایگزینی سلول های مغزی بیمار یا مرده با سلول های زنده استفاده نماییم، که این امر هم درمان بیماری های عصبی و صدمه های مغزی را بهبود می بخشد.

منبع: