آمریکا یک فضانورد روس را به ایستگاه فضایی می برد

به گزارش نیوزتل یک فضانورد روس در ایالات متحده درحال آموزش برای مأموریت ˮکرو-۵ˮ(Crew-۵) است که مقرر است توسط شرکت ˮاسپیس ایکسˮ صورت گیرد.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، با بالا گرفتن تنش ها میان ایالات متحده و روسیه به دنبال حمله روسیه به اوکراین، بعضی از مقامات سیاسی و فضایی سخت تلاش می کنند تا ایستگاه فضایی بین المللی را بعنوان نمادی از صلح و همکاری، مانند قبل حفظ کنند.
بعنوان مثال، ناسا در پرتاب سرنشین دار بعدی “اسپیس ایکس”(SpaceX) به ایستگاه فضایی بین المللی می خواهد یک فضانورد روس را با آن همراه کند که “جوئل مونتالبانو” مدیر برنامه ایستگاه فضایی می گوید این کار درستی است.
جابجایی صندلی های آتی بین ناسا و روسکاسموس
از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین، تنش ها بین روسیه و شرکای فضایی اش تهدیدی برای ایستگاه فضایی بین المللی بوده است، به صورتی که “دیمیتری روگوزین” رئیس آژانس فضایی روسیه معروف به “روسکاسموس” از آن زمان چند بار تهدید کرده است که روسیه احتمالاً در ماههای آینده ایستگاه فضایی را ترک و رها خواهد نمود.
قبل از آغاز درگیری اوکراین، ناسا و روسیه برای پاییز سال جاری “تبادل صندلی” را برنامه ریزی کرده بودند و قرار بود “آنا کیکینا” فضانورد روس با فضاپیمای سرنشین دار “اسپیس ایکس” به ایستگاه فضایی پرواز کند. “کیکینا” نخستین فضانوردی خواهد بود که با موشک شرکت “اسپیس ایکس” به ایستگاه فضایی بین المللی خواهد رفت.
ازاین رو “کیکینا” مقرر است بعنوان بخشی از مأموریت “کرو-۵”(Crew-۵) متعلق به ناسا در ماه سپتامبر به فضا پرتاب شود. همینطور مأموریت جداگانه ای به نام “سایوز ام اس-۲۲” مقرر است “فرانک روبیو” فضانورد ناسا را ​​با یکی از موشک های روسی به فضا پرتاب کند.
تعویض صندلی برای اهداف عملیاتی مفید می باشد، چونکه به این معناست که هر کشوری می تواند اطمینان حاصل کند که حداقل یک خدمه در ایستگاه فضایی بین المللی دارد تا در هر زمان، قسمت ویژه آنها را در ایستگاه فضایی اداره کند.
“مونتالبانو” در یک مصاحبه در پاسخ به این سؤال که آیا قرارداد تعویض صندلی همچنان ادامه می یابد یا خیر اظهار داشت: این یک فرایند است. روسکاسموس باید از وزارت امور خارجه روسیه موافقت بگیرد و سپس به سراغ نخست وزیر خود برود. بعد از آن، این مورد برای تایید به وزارت خارجه آمریکا می رسد.
“مونتالبانو” می گوید، این تعویض صندلی یک راه خوب برای کاهش تنش است.
ناسا بعد از بازنشستگی برنامه “شاتل فضایی” در سال ۲۰۱۱ مجبور شد برای حدودا ۱۰ سال به موشک های “سایوز” روسیه برای حمل و نقل به ایستگاه فضایی بین المللی تکیه کند. با این وجود، در ماه مه سال ۲۰۲۰ شرکت “اسپیس ایکس” طی مأموریت “دمو-۲”(Demo-۲)، دو فضانورد ناسا را ​​به ایستگاه فضایی بین المللی برد و پرواز فضایی انسان از خاک ایالات متحده را باردیگر ممکن کرد.
روسکاسموس اخیراً به توافق خود در خصوص بازگرداندن سرهنگ “مارک ونده هی” فضانورد آمریکایی به همراه دیگر فضانوردان ایستگاه فضایی به زمین با موشک “سایوز” پایبند ماند. این اتفاق در مراحل اولیه تهاجم روسیه به اوکراین و اندکی بعد از آن که “روگوزین” تهدید کرد که ایستگاه فضایی امکان دارد به دنبال تحریم های غرب ضد صنعت هوافضای روسیه روی اروپا سقوط کند، رخ داد.
حالا به قول “مونتالبانو”، “کیکینا” تا هفته گذشته برای تمرین در هیوستون حاضر بوده است و انتظار می رود که در اواسط ماه ژوئن برای تمرین در تأسیسات آموزشی “اسپیس ایکس” در کالیفرنیا به ایالات متحده بازگردد.