در یک شرکت دانش بنیان ایرانی؛ سنگ مصنوعی با نانو مواد تولید شد

نیوزتل: پژوهشگران در یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی و تولید سنگ ساختمانی با نانو مواد و کامپوزیت هایی شدند که ۲۰ برابر مستحکم تر از سنگ طبیعی است.

ابولفضل رنجبر مدیر تولید یک شرکت دانش بنیان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه مطالعات خویش را در زمینه تولید سنگ های مصنوعی از سال ۲۰۲۰ آغاز کردیم، اظهار داشت: در این مطالعات مشخص شد که منابع معدنی برای ساخت سنگ رو به اتمام است و شاید تا چند سال دیگر با بحران تأمین سنگ روبرو شویم.
وی با اشاره به اینکه ازاین رو در صدد بر آمدیم تا با استفاده از فناوری نانو در علم مهندسی مکانیک مبادرت به تولید سنگ بدون احتیاج به مواد معدنی نماییم، اضافه کرد: سنگ هایی که به تولید رساندیم بدون استفاده از سنگ است و می تواند جایگزین مناسبی برای سنگ های ساختمانی باشد.
رنجبر با تاکید براینکه برای ساخت این سنگ از الیاف خاص، نانو مواد و کامپوزیتهایی استفاده کردیم که توسط محققان این شرکت به ثبت رسیده اند، بیان نمود: حالا می توانیم با استفاده از این مواد، سنگ هایی را در قالبهای مختلف، با طرح های متعدد به دست مشتری برسانیم.
وی در مورد مزایای این سنگ ها اظهار داشت: این سنگ ها به هیچ عنوان رطوبت را جذب نمی کند و این در شرایطی است که سنگ های طبیعی، تا ۸ درصد جذب رطوبت دارند.
به گفته مدیر تولید این شرکت دانش بنیان، سنگ هایی که طراحی نموده ایم می توانند تا ۶۰۰ درجه سانتیگراد دوام بیاورند و صدمه نبینند در صورتی که سنگ های طبیعی چنین خاصیتی ندارند و در مقابل این دما واکنش نشان می دهند.
وی تصریح کرد: سنگ های نانویی طراحی شده در این شرکت از نظر استقامت ۲۰ برابر مستحکم تر از سنگ طبیعی هستند و علاوه بر اینها از وزن کمتری برخوردار می باشند.
رنجبر اضافه کرد: هزینه تهیه سنگ های نانو برای ساختمان نسبت به سنگ های طبیعی یک پنجم است و این می تواند برای سازنده ساختمان به صرفه تر باشد.
مدیر تولید این شرکت دانش بنیان تصریح کرد: شرکتهای ساخت و ساز ساختمان، شهرداری ها، انجمن عمران ایران می توانند مخاطبان این محصول نانویی شرکت باشند.
وی در مورد وضعیت تولید سنگ های ساختمانی نانو اظهار داشت: هم اکنون ظرفیت تولید این سنگ ها در شرکت برابر با ۱۰۰۰متر مربع است و بنا داریم سال آینده این میزان را به ۱۰ هزار متر مربع افزایش دهیم.
به گزارش نیوزتل به نقل از مهر، این شرکت در نمایشگاه فناوری و نوآوری اینوتکس ۲۰۲۲ محصول خویش را معرفی نمود.

منبع: