تولید صفحات خورشیدی با کیفیت؛ رکورد راندمان سلول های خورشیدی شکسته شد

محققان آزمایشگاه ملی انرژی های تجدید پذیر آمریکا رکورد جهانی راندمان سلول های خورشیدی را شکستند و صفحات خورشیدی با بازدهی ۴۰ درصدی تولید کردند.

به گزارش نیوزتل به نقل از نیواطلس، با رسیدن به بازدهی تقریباً ۴۰ درصدی، تولید انواع سلول خورشیدی باکیفیت و کارایی بیشتر ممکن می شود.
سلول خورشیدی جدید این تیم بازدهی ۳۹.۵ درصدی را در شرایط نوری برابر با خورشید به ثبت رساند. باآنکه قبلاً سلول های خورشیدی با بازدهی تا ۴۷ درصد هم ساخته شده اند، اما رسیدن به این بازدهی در زیر نور بسیار متمرکز و در شرایطی مشابه با تابش نور خورشید ممکن شده است.
سلول های خورشیدی جدید رکورد قبلی همین آزمایشگاه را با ۳۹.۲ درصد راندمان در سال ۲۰۲۰ شکسته است. در مقام مقایسه، باید گفت سلول های خورشیدی سیلیکونی معمولی و سلول های خورشیدی پروسکایتی نوظهور تقریباً ۲۵ درصد راندمان دارند، در حالیکه سلول های خورشیدی ترکیبی که حاوی هر دو ماده هستند به بازدهی ۳۰ درصدی نزدیک می شوند.
این سلول خورشیدی جدید مقرر است برای تأمین انرژی ماهواره ها و سایر فضاپیماها استفاده گردد و بنابراین در شرایط شبیه سازی شده فضایی هم آزمایش شد. این سلول ها در شرایط مذکور به بازدهی قابل قبول ۳۴.۲ درصدی دست یافت.

منبع: