به گزارش نیوزتل محققان سنگاپوری موفق به ساخت نوع جدیدی از سیمان شده اند که با محیط زیست سازگار است و از لجن و ادرار ساخته شده است.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، تولید سیمان به روش سنتی، منبع اصلی انتشار گازهای گلخانه ای است، چونکه مواد تشکیل دهنده باید تا دمای بسیار بالا گرم شوند. با این وجود، این در مورد بیوسیمان یا زیست سیمان جدید که همینطور از مواد زائد ایجاد می شود، صادق نیست.
این زیست سیمان که در دانشگاه فناوری “نانیانگ” سنگاپور ساخته شده از دو ماده اصلی تشکیل شده است. اولی لجن کاربید صنعتی است که محصول جانبی تولید گاز استیلن است و دومی، اوره است که از ادرار پستاندارانی مانند انسان، گاو یا خوک به دست می آید.
لجن در ابتدا با یک اسید تصفیه می شود و سبب می شود کلسیم محلول در آن ایجاد شود. سپس اوره به آن کلسیم اضافه می شود و محلول سیمان ساز را تشکیل می دهد. باکتری های خاصی متعاقباً به این محلول اضافه می شوند و در آنجا اوره تجزیه می شود و یون های کربنات را تشکیل می دهد.

در مرحله بعد، در فرآیندی به نام “رسوب کلسیت ناشی از میکروب”، این یون های کربنات با یون های کلسیم محلول واکنش داده و کربنات کلسیم سخت و جامد را می سازند. هنگامی که مخلوط با ماسه یا خاک ترکیب می شود، کربنات کلسیم ذرات ماسه یا خاک را به یکدیگر پیوند می دهد و فضاهای بین آنها را پر می کند.
در نتیجه، یک بلوک جامد از مواد ایجاد می شود که در مقابل نشت آب مقاوم است و به همان رنگ ماسه یا خاک است. علاوه بر این، کل این فرایند تولید در دمای اتاق انجام می شود.
کاربردهای احتمالی برای این زیست سیمان شامل تقویت زمین در ساخت و ساز، کاهش فرسایش سواحل با تشکیل یک پوسته سخت در بالای ماسه و ساخت مخازن آب شیرین است. از این ماده حتی تابحال برای پر کردن شکاف ها و بازسازی بخش هایی از بناهای سنگی صدمه دیده هم استفاده شده است.
این مطالعه که توسط پروفسور “چو جیان” و دکتر “یانگ یانگ” رهبری شد، اخیرا در مجله Environmental Chemical Engineering انتشار یافته است.

منبع: