رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند مردان افسرده را درمان کند

نیوزتل: بررسی جدید پژوهشگران ˮدانشگاه فناوری سیدنیˮ نشان میدهد که رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند افسردگی را در مردان جوان درمان کند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، ارائه مجموعه شواهدی در مورد اینکه رژیم غذایی چگونه می تواند بر سلامت روانی ما تأثیر بگذارد، همچنان ادامه دارد برای اینکه پژوهش ها، خطرات عادات غذایی ناسالم را نشان می دهند. یک پژوهش جدید، این پدیده را در مردان جوان مبتلا به افسردگی بالینی مورد بررسی قرار داده و نشان داده است که پیروی از رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند به کاهش سریع و قابل توجه نشانه های افسردگی کمک نماید.
این پژوهش که توسط دانشمندان “دانشگاه فناوری سیدنی”(UTS) انجام شده، بر سلامت روانی مردان جوان متمرکز است. افسردگی، یکی از شایع ترین اختلالات سلامت روانی است و یک عامل خطر مهم برای خودکشی محسوب می شود. بر طبق آمار دولتی، بیش از سه چهارم مرگ و میرهای ناشی از خودکشی در استرالیا، در مردان صورت می گیرد.
این پژوهش، ۷۲ شخص بین ۱۸ تا ۲۵ سال مبتلا به افسردگی متوسط تا شدید را در بر داشت که رژیم های غذایی نامناسب داشتند. شرکت کنندگان بطور تصادفی به دو گروه تقسیم شدند که رژیم غذایی خودرا به رژیم مدیترانه ای تغییر داده بودند یا از نوعی حمایت اجتماعی به نام دوستی درمانی برخوردار شده بودند.
“جسیکا بیز”(Jessica Bayes)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: تمرکز ابتدایی بر افزایش کیفیت رژیم غذایی با غذاهای کاملا تازه و در عین حال، کاهش مصرف فست فود، شکر و گوشت قرمز فرآوری شده بود.
ارزیابی ها در آغاز، اواسط و اختتام آزمایش ۱۲ هفته ای، با مقیاس های رایج برای افسردگی و کیفیت زندگی انجام شد. در نتیجه آزمایش، گروه رژیم غذایی مدیترانه ای در هر دو جنبه بطور قابل توجهی در مقایسه با گروه کنترل شده که دوستی درمانی را دریافت کرده بودند، امتیاز بیشتری کسب کردند. این نشان میدهد که تغییر رژیم غذایی به سلامت روانی آنها کمک کرده است.
یافته های این پژوهش، به تایید این ایده کمک می کنند که عادات غذایی سالم تر می توانند تأثیری واقعی بر نشانه های افسردگی داشته باشند. این همان چیزی است که در سالهای اخیر بوسیله برخی از پژوهش های جالب مشاهده کرده ایم. مقاله ای که در سال ۲۰۱۸ به چاپ رسید، نشان داد رژیم غذایی که برای کاهش فشار خون طراحی شده است، می تواند میزان افسردگی را نیز کم کند. برخی دیگر از تحقیقات نیز نشان داده اند که رژیم های غذایی مدیترانه ای می توانند افسردگی را در دوره های چند هفته ای تسکین دهند.
یکی از مواردی که کنترل آن با چنین آزمایش هایی دشوار شمرده می شود، حذف اثر دارونما است. آیا صرف دانستن این که ما سالم تر غذا می خوریم، فواید خودرا برای سلامت روان ما دارد؟ رد کردن این مساله بطور کامل، بسیار دشوار است اما هنگامی که این مساله در قالب سایر تحقیقات مشاهده می شود، یافته ها بیشتر از این ایده حمایت می کنند که رژیم غذایی می تواند بر خلق و خوی ما تأثیر بگذارد.
پژوهشگران در مورد درک مبنای علمی این رابطه، درحال پیشرفت هستند. بررسی های صورت گرفته روی باکتری های روده، بینش های شگفت انگیزی را در مورد چگونگی تاثیر آن بر سلامت روان ارائه می دهند، گونه های خاص را به افزایش میزان افسردگی مرتبط می کند و نشان میدهد که تغییر میکروبیوم روده با کمک آنتی بیوتیک ها یا پیوند مدفوع چگونه می تواند رفتارهای افسردگی را در موش ها کم کند.
بیز اظهار داشت: دلیلهای بسیاری وجود دارند که نشان می دهند چرا از نظر علمی فکر می نماییم که غذا بر خلق و خو تأثیر می گذارد. بعنوان نمونه، حدود ۹۰ درصد از سروتونین، ماده شیمیایی که به ما کمک می نماید تا احساس شادی نماییم، توسط میکروب های روده ما ایجاد می شود. شواهد جدیدی وجود دارند که نشان می دهند این میکروب ها می توانند بوسیله عصب واگ، با مغز ارتباط برقرار کنند. برای داشتن میکروب های مفید باید از فیبری که در حبوبات، میوه ها و سبزیجات وجود دارد، تغذیه نماییم.
یکی از مزایای تغییر رژیم غذایی بعنوان درمانی برای افسردگی، امکان تبعیت بیشتر بین بیماران است. در صورتیکه روش های سنتی مانند درمان شناختی رفتاری یا داروهای ضد افسردگی برای بخش قابل توجهی از مردم مؤثر نیستند، ایده نوظهور “روان پزشکی تغذیه ای” که در آن از مواد مغذی و عادات غذایی خاص استفاده می شود، می تواند یک جایگزین سودمند باشد.
بیز اضافه کرد: ما از این که مردان جوان چقدر به پیروی از رژیم غذایی جدید مایل بودند، شگفت زده شدیم. افرادی که از رژیم مدیترانه ای پیروی کردند، توانستند رژیم غذایی اصلی خودرا تحت راهنمایی یک متخصص تغذیه در زمان کوتاهی تغییر دهند. این امر نشان میدهد که پزشکان و روانشناسان باید ارجاع دادن مردان جوان افسرده به یک متخصص تغذیه یا رژیم درمانی را بعنوان یک مولفه مهم در درمان افسردگی بالینی در نظر بگیرند.
این پژوهش، در “The American Journal of Clinical Nutrition” به چاپ رسید.

منبع: