چهارمین بسته از نمونه های ماه در دست محققان چینی

به گزارش نیوزتل چین اسامی چندین موسسه تحقیقاتی که مقرر است چهارمین دسته از نمونه های ماه را که توسط مأموریت ˮچانگ ای ۵ˮ به زمین رسیده بود را دریافت نمایند، اعلام نمود.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از چاینادیلی، چین ۲۳ نوامبر سال ۲۰۲۰ فضاپیمای بدون سرنشین خویش را طی مأموریت چانگ ای ۵ به سمت کره ماه پرتاب کرد. چین این فضاپیمای بدون سرنشین را با این هدف پرتاب کرد که این فضاپیما نمونه هایی از خاک و سنگ های ماه را به زمین بازگرداند. این نخستین تلاش یک کشور برای آوردن نمونه از قمر طبیعی زمین از دهه ۱۹۷۰ تابحال بود.
این کاوشگر بعد از ۱۱۲ ساعت سفر، در تاریخ ۲۸ نوامبر به مدار ماه وارد شد. کاوشگر چانگ ای ۵ که در ۱۷ دسامبر ۲۰۲۰ به زمین بازگشت، در مجموع ۱۷۳۱ گرم نمونه که عموما سنگ و خاک بود را از سطح ماه جمع آوری کرده بود.

چین با این مأموریت موفقیت آمیز تبدیل به سومین کشوری شد که نمونه های قمری را چند دهه پس از ایالات متحده و شوروی سابق به زمین آورده است. آخرین مأموریت بازگرداندن نمونه ماه در ارتباط با مأموریت” لونا۲۴”(Luna ۲۴)اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۷۶ بود.
مرکز برنامه فضایی و اکتشاف ماه سازمان ملی فضایی چین اظهار داشت: تابحال چینی ها این میزان نمونه های جمع آوری شده از ماه را طی سه مرحله به چندین موسسه تحقیقاتی اهدا کرده بودند و الان طی چهارمین دور از این پروژه آنها بخشی از آنرا به دیگر موسسات اهدا خواهند کرد. این نمونه ها که وزن شان ۸.۷ گرم است در میان دانشمندان ۱۱ موسسه پخش خواهند شد.
چین برنامه کاوش ماه خویش را در سال ۲۰۰۴ شروع کرد و از سال ۲۰۰۷ تابحال پنج کاوشگر رباتیک را به فضا پرتاب کرده است. چهارمین کاوشگر چانگ ای ۴، در ژانویه ۲۰۱۹ در سمت پنهان ماه فرود آمد و نخستین فضاپیمایی بود که ماه را از نزدیک مشاهده کرد. سطح نورد آن که یوتو۲ نام دارد، بیشتر از ۱۰۰۰ روز است که در آنجا کاوش می کند. این کاوشگر از زمانی که در تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۱۹ متصل به فضاپیمای “چانگ ای-۴” روی ماه فرود آمد، دهانه ۱۸۶ کیلومتری “ون کارمان” را کاوش کرده است. “چانگ ای-۴” چهارمین مأموریت چین به ماه و دومین ماموریتی بود که همراه آن یک ماه نورد به ماه فرستاد. مأموریت های “چانگ ای-۱” و “چانگ ای-۲” مدارگرد بودند، در حالیکه “چانگ ای-۳” با نخستین ماه نورد “یوتو” در سمت نزدیک ماه فرود آمد.

منبع: