وزیر علوم مطرح کرد؛ مجوز لازم برای ایجاد پارک فناوری اطراف دانشگاه ها صادر می نماییم

به گزارش نیوزتل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: ما در وزارت علوم تلاش می نماییم که دراین زمینه، مجوزهای لازم را به دانشگاه ها برای ایجاد پهنه ها و پارک های علم و فناوری صادر نماییم.

به گزارش نیوزتل به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور به همراه محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ضمن بازدید از محصولات فناورانه ناحیه نوآوری شریف، از چند شرکت دانش بنیان بازدید نمودند.
محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به این که یکی از برنامه های شهردار تهران، این است که تلاش نماییم هویت شهر تهران را برمبنای فناوری و نوآوری تعریف نماییم، اظهار داشت: این اقدامی که دانشگاه صنعتی شریف انجام داده و ناحیه نوآوری را در بطن جامعه و در منطقه ای که شهروندان زندگی می کنند، راه اندازی کرده، به این معنا است که نوع نگاه جدیدی به شهرسازی و مدیریت شهری شده است.
وزیر علوم با اعلان اینکه فناوری و نوآوری باید قسمتی از بدنه شهری تمام شهرها خصوصاً کلان شهر تهران باشد، اضافه کرد: ما در وزارت علوم تلاش می نماییم که دراین زمینه، مجوزهای لازم را به دانشگاه ها برای ایجاد پهنه ها و پارک های علم و فناوری صادر نماییم. خوشبختانه با از سرگیری آموزش حضوری، آن چشمه زاینده ای که باید برای ایده ها وجود می داشت، باردیگر شکل گرفته است.
زلفی گل ابراز امیدواری کرد: از این به بعد، شتابدهنده هایی که در کارخانه نوآوری شریف وجود دارند، می توانند فعال تر باشند و خروجی آنها به شرکت های دانش بنیان و خلاق تبدیل گردد که بیایند و در مناطق اطراف دانشگاه ها مستقر شده و زندگی عادی مردم در کنار شرکت های دانشگاهی و دانش بنیان شکل بگیرد و به مرور این فرهنگ، در جامعه ما تسری پیدا کند تا تولید و حرکت های دانش بنیان، خودرا در امور مختلف زندگی مردم نشان دهد.
یک مدل جدید توسعه شهری
سورنا ستاری در این بازدید، با اعلان اینکه در طول این سال ها، بازدیدهای مختلفی از ناحیه نوآوری شریف داشته، اظهار داشت: ناحیه نوآوری شریف، یک مدل جدید از توسعه است که نشان میدهد دانشگاه می تواند سرمنشا تغییراتی در جامعه باشد و یک مدل جدید توسعه شهری است.
معاون علمی و فناوری رییس جمهور با بیان این که اساتید زیادی از دانشگاه های مختلف کشور، مشغول فعالیت در ناحیه نوآوری شریف هستند، اضافه کرد: تمام شرکتها و مراکز نوآوری این ناحیه، با سرمایه گذاری بخش خصوصی توسعه پیدا کرده است.
رئیس بنیاد ملی نخبگان با اعلان اینکه تمام آزمایشگاه ها و مراکزی که در این ناحیه فعال است، با سرمایه گذاری بخش خصوصی توسعه پیدا کرده است، اظهار داشت: همین الگو را می توان یک مدل جدید توسعه شهری به حساب آورد که یک مدل برای توسعه دانش بنیان دانشگاه ها است که قابلیت تکثیر در سایر دانشگاه های کشور را دارد.
ستاری با بیان این که این ابتکار تنها در انحصار دانشگاه صنعتی شریف نیست و سایر دانشگاه ها نیز در این حوزه فعال می باشند، اضافه کرد: ما حتی در دانشگاه های شهرستان هم این فعالیت ها را داریم و امیدوار هستیم که با حمایت های دکتر زلفی گل که نشان داد حامی این جریان ها است، در آینده، اتفاق های بهتری در این عرصه رخ دهد.

منبع: