عکس یادگاری فضانوردان روسی و آمریکایی کنار هم

ایستگاه فضایی بین المللی بتازگی تصویری که در آن تمامی خدمه ۱۰ نفره ماموریت ˮاکسپدیشن ۶۶ ˮحضور دارند را منتشر نموده است.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا، خدمه ۱۰ نفره ماموریت اکسپدیشن ۶۶ در این تصویر که ماه مارس ۲۰۲۲ ثبت شده، در ایستگاه فضایی بین المللی در کنار یکدگیر برای ثبت یک پرتره زیبا ژست گرفته اند.
در ردیف جلو از سمت چپ، فضانوردان ناسا مارک ونده هی و کایلا بارون و فضانوردان روسکاسموس به اسامی دنیس ماتویف، آنتون شکاپلروف و سرگئی کورساکوف حضور دارند. در ردیف آخر از سمت چپ، فضانورد ناسا تام مارشبرن، ماتیاس ماورر فضانورد آژانس فضایی اروپا، اولگ آرتمیف و پیوتر دوبروف فضانوردان روسکاسموس و راجا چاری فضانورد ناسا حضور دارند.
هفته گذشته یک فضانورد آمریکایی و دو فضانورد روسی بعد از خروج از ایستگاه فضایی بین المللی با وجود تشدید اختلافات بین مسکو و واشنگتن بر سر درگیری در اوکراین، سوار بر موشک روسی به سلامت در قزاقستان فرود آمدند.
بعد از افزایش رکورد طولانی ترین پرواز فضایی در تاریخ ازطریق یک آمریکایی به ۳۵۵ روز، فضانورد ناسا، “مارک ونده هی”، روز چهارشنبه ۳۰ مارس به همراه “پیوتر دوبروف” و “آنتون شکاپلروف” فضانوردان سازمان فضایی فدرال روسیه به زمین بازگشت. مارک ونده هی که رکورد طولانی ترین پرواز فضایی ناسا را به ثبت رساند، ۳۵۵ روز را دور از زمین گذراند. وی در مدت ماموریت خود صدها آزمایش علمی را که جهت زندگی روی زمین مفیدست و به شکل گیری ماموریت های فضایی عمیق آینده کمک می نماید، انجام داد.
بگفته ناسا، “ونده هی” که دومین ماموریت ایستگاه فضایی بین المللی خودرا به انتها رسانده بود، رکورد ۳۵۵ روز حضور متوالی در مدار را به ثبت رساند و با این رکورد از رکورد ۳۴۰ روزه قبلی حضور در فضا که توسط فضانورد “اسکات کلی” در سال ۲۰۱۶ ثبت شده بود، پیشی گرفت.