مشکل فنی آزمایش موشک ناسا را به تعویق انداخت

ناسا آزمایش حیاتی سوخت رسانی به موشک ماه ماموریت آرتمیس ۱ را در روز یکشنبه به سبب بروز مشکلات فنی در تجهیزات زمینی به تعویق انداخت.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، متخصصان قصد داشتند موشک غول پیکر آرتمیس ۱ موسوم به سامانه پرتاب فضایی(SLS) را با ۲.۶ میلیون لیتر سوخت مایع سرد پر کنند. آزمایش سوخت رسانی آخرین مرحله از یک آزمایش سه روزه به نام “تمرین لباس خیس” بود که جهت بررسی پروسه شمارش معکوس پرتاب ماموریت آرتمیس ۱ ناسا به سمت ماه اواخر سال جاری انجام می گیرد.
با این وجود به قول مقامات ناسا مشکلی در پرتابگر متحرک موشک آرتمیس ۱، پلتفرمی که حاوی تجهیزات مهمی است موجب به تعویق افتادن این آزمایش شد. سیستمی که با بهره گیری از فن پرتابگر متحرک را تحت فشار قرار می دهد و گازهای مضر را دور می کند گرفتار مشکل شده بود.
ناسا تلاش می کند تا آزمایش “تمرین لباس خیس” را در روز دوشنبه چهارم آوریل اختتام دهد. این آژانس فضایی سوخت رسانی به موشک را در ساعت ۷ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۵: ۳۰ تهران) شروع می کند.
موشک آرتمیس ۱ روزهای شلوغی را گذرانده است. آزمایش تمرین لباس در روز جمعه اول آوریل شروع شد.
“مایک سارافین”(Mike Sarafin)، مدیر ماموریت آرتمیس در طول کنفرانسی خبری اظهار داشت: ۴۸ ساعت اخیر یکی از هیجان انگیزترین ۴۸ ساعت هایی بود که من در طول ماموریت های کاری منتهی به پرتاب موشک تجربه می کردم.
روز شنبه در کیپ کاناورال که مرکز پرتاب های فضایی کندی در آن قرار دارد حدودا طوفانی بود و هواشناسی ۹۰ درصد احتمال بارش باران و ۸۰ درصد احتمال رعدوبرق پیش بینی کرده بود که هر دو آنها رخ دادند.
سارافین می گوید: ما می دانستیم که آب وهوا یکی از چالش های بزرگ ما خواهد بود. و در حقیقت تا اوایل پس از ظهر روز سه شنبه چهار صاعقه در مجتمع پرتاب فضایی ۳۹B کندی تشخیص داده شد اما هیچ کدام به موشک SLS برخورد نکردند. آنها بوسیله سیستم حفاظت در مقابل صاعقه منحرف شدند. بنا بر این مقامات تصمیم گرفتند که “تمرین لباس خیس” را در روز یکشنبه به انجام برسانند.
اما مدت کوتاهی بعد از ساعت هفت به وقت منطقه زمانی شرقی، چارلی بلک ول تامپسون(Charlie Blackwell-Thompson) مدیر پرتاب ماموریت آرتمیس ۱ اظهار داشت که تیم آنها با مشکلی در فن پرتابگر مواجه گشته اند و به بررسی آن پرداخته اند.
“بلک ول تامپسون” اعلام نمود که پرسنل اعتقاد دارند این مشکل ارتباطی با صاعقه های روز شنبه ندارد برای اینکه این فن بامداد روز یکشنبه بطور عادی کار می کرد و جدا از آن سایر سیستم ها به درستی کار می کنند.
به قول او این تیم تلاش می کنند تا در روز دوشنبه حدود ساعت هفت بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی، سوخت رسانی به موشک را شروع کنند و به دنبال آن زمان تمرین پرتاب ساعت ۱۴: ۴۰ به وقت منطقه زمانی شرقی(۲۳: ۱۰ به وقت تهران) خواهد بود.
اگر این آزمایش در روز دوشنبه نیز گرفتار مشکل شود، ناسا باید قبل از تعیین تاریخ جدید دسترسی به سوخت و برنامه ها را مورد بررسی قرار دهد.
موشک سامانه پرتاب فضایی آرتمیس ۱ ناسا بر روی سکوی پرتاب ۳۹B قرار دارد که در کنار سکوی پرتاب ۳۹A واقع شده و موشک فالکون ۹ شرکت فضایی اسپیس ایکس روی آن قرار گرفته است. فالکون ۹ مقرر است چهار فضانورد خصوصی را در ماموریتی موسوم به Ax-۱ در روز چهارشنبه ششم آوریل به ایستگاه فضایی بین المللی ببرد. این ماموریت قرار بود در روز سوم آوریل(۱۴ فروردین) صورت گیرد اما پرتاب آن برای آزمایش سوخت رسانی ناسا به تعویق افتاد. مقامات این آژانس گفته اند که این ماموریت باید در روز هفتم آوریل یا بعد از آن پرتاب شود تا از تعویق های بیشتر جلوگیری شود.
ماموریت دیگری به نام کرو-۴ نیز برای روز ۲۰ آوریل برنامه ریزی شده که چهار فضانورد دیگر را به ایستگاه فضایی بین المللی خواهد برد. مقامات ناسا در کنفرانس خبری از تاثیر تعویق این آزمایش بر ماموریت های Ax-۱ و کرو-۴ سخنی نگفتند.
آرتمیس ۱ نخستین ماموریت سفر به ماه از سری ماموریت های برنامه آرتمیس ناسا بوده که هدف از آن رساندن باردیگر فضانوردان به سطح قمر زمین در سال ۲۰۲۵ یا بعد از آنست.
در این ماموریت از موشک سامانه پرتاب فضایی ناسا و فضاپیمای اوریون برای انجام یک سفر بدون خدمه به ماه استفاده خواهد شد.
اگر همه چیز طبق برنامه جلو برود، ناسا می خواهد تا در سال ۲۰۲۴ یک ماموریت دارای خدمه به مدار ماه انجام دهد و به دنبال آن ماموریت آرتمیس ۳ خواهد بود که انسان ها را بر روی ماه فرود خواهد آورد.
“تمرین لباس خیس” گامی حیاتی در جهت بررسی آمادگی موشک ناسا برای پرتاب است.