از هم گسیختن سکوهای یخی سرزمین جنوبی از دید ماهواره ناسا

مرکز پروازهای فضایی گادرد ناسا بتازگی تصاویری از شکافته شدن یخ تاق های سرزمین جنوبی منتشر نموده است.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا، یخ تاق(Ice shelf) که در فارسی “سکوی یخی” هم نامیده می شود، بستری ضخیم و شناور از یخ است و جایی که یخچال های طبیعی یا یخسارها به سمت کناره ها یا سطح اقیانوس جریان یابند شکل می گیرد. به بیان دیگر یخ تاق لایه های افقی بزرگی از یخ هستند که از یک سو با یخچال های روی خشکی پیوند داشته و از طرفی دیگر به دریا راه دارند.
مرکز پروازهای فضایی گادرد ناسا بتازگی تصاویری منتشر نمود و نوشت: آنچه که یخچال شناسان در ماه مارس امسال تماشا کردند، از هم گسیختن یک یخ تاق سرزمین جنوبی دقیقا مقابل چشمان آنها بود. این سکوی یخی در منطقه ای در شرق سرزمین جنوبی قرار داشت که قبلا نسبتا پایدار در نظر گرفته می شد.
این تصاویر توسط ماهواره “لندست۸” (Landsat ۸) که حاصل همکاری ناسا و سازمان زمین شناسی آمریکا است، ثبت شده است. تصاویر ماهواره لندست ۸ این منطقه را پس از هم گسیختن در ۲۳ مارس ۲۰۲۲ و کمی پیش از آن در ۹ ژانویه ۲۰۲۲ را نشان میدهد.

لندست ۸ ماهواره آمریکایی دیده بانی زمین است که ۱۱ فوریه ۲۰۱۳ به فضا پرتاب شد. لندست ۸ هشتمین ماهواره از سری ماهواره های لندست و هفتمین ماهواره از این پروژه است که با موفقیت در مدار قرار گرفت.
به احتمال زیاد یک سیستم آب و هوایی که به نام رودخانه جوی(atmospheric river) شناخته می شود، سبب ایجاد تعدادی از این شکافت ها شده است و از سویی سبب افزایش دما بیش از اندازه نرمال شده و به افزایش امواج و باد اقیانوسی منجر گردیده است.
سکوهای یخی بسترهایی شناور از صفحات یخی هستند، بدین سبب وقتی یخ تاق ها از هم می پاشند، مستقیما سبب افزایش سطح آب دریا نمی شوند. با این وجود، آنها مانند چوب پنبه در بطری ها عمل می کنند و یخ های خشکی را دور نگه می دارند. هنگامی که آنها فرو می ریزند، یخ های یخچال های طبیعی می توانند آغاز به جاری شدن در اقیانوس کنند.