در گزارش نیوزتل عنوان شد؛ نقش ایرانی ها خارج از کشور در تاسیس و همکاری با شرکتهای دانش بنیان

به گزارش نیوزتل معاون روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی با بیان وضعیت همکاری ایرانی ها خارج با دانش بنیانها اظهار داشت: ۲۹۰ استارت اپ و شرکت دانش بنیان توسط این افراد تاسیس شده است.

به گزارش نیوزتل به نقل از مهر، برنامه همکاری با متخصصان ایرانی خارج از کشور در حوزه های علمی و فناوری از سال ۱۳۹۴-۱۳۹۵ به صورت ترددی، حضوری و غیرحضوری توسط معاونت علمی و فناوری به اجرا در آمد. هدف این برنامه ایجاد ساز و کاری جهت بهره مندی از دانش و تجارب پرارزش محققان و متخصصان ایرانی خارج از کشور بود.
برنامه همکاری با متخصصان ایرانی خارج از کشور در چارچوب برنامه هایی همچون پسادکتری، فرصت مطالعاتی، اساتید مدعو و معین، تأسیس شرکت فناور و برگزاری سخنرانی و کارگاه تخصصی، پروژه تخصصی جایگزین خدمت سربازی و جذب بعنوان هیئت علمی دانشگاه ها با تاکید بر مدل چرخش مغزها طراحی و اجرا شده است.
در گام نخست، این طرح به دنبال افزایش تردد متخصصین و دانشمندان ایرانی خارج از کشور با تمرکز بر فارغ التحصیلان ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا و عرضه تصویر واقعی از وضعیت کشور در حوزه های علمی و فناوری برای آنها بوده است.
در این راستا برنامه ها و طرح هایی جهت ترغیب نخبگان ایرانی و همینطور تسهیل شرایط تردد آنها با کمک شبکه های تخصصی و استفاده از فرصت حضور نخبگان در کشور به سبب علقه های عاطفی و دیدار با خانواده خود تدوین شد. همینطور باتوجه به لزوم حضور میدانی جهت جذب و همکاری با گروههای تخصصی و در امتداد تبیین شرایط و دستاوردهای کشور در حوزه های مختلف علمی در کشورهای توسعه یافته که درصد بیشتری از ایرانی ها متخصص در آن حضور دارند نشستهایی حضوری در محل دانشگاه های در کشورهای سوئیس، هلند، اتریش، آلمان، سوئد، نوروژ، فنلاند و استرالیا و همینطور باتوجه به محدودیت های موجود نشست های مجازی در کشورهای امریکا و کانادا اجرا شد.
افزایش گام به گام میزان تعهد متخصصین و نخبگان غیر مقیم به کشور
قدم بعدی در طرح اجرا شده فراهم آوردن شرایط تردد نخبگان، افزایش میزان تعهد آنها در هر بار حضور خود در کشور جهت مشارکت در کارهای در رابطه با حوزه علم و فناوری است. هدف ایجاد وابستگی و احساس مسئولیت در نخبگان ایرانی نسبت به کشور است که می بایست مرحله به مرحله و با القای حس تاثیرگزار بودنشان ایجاد شود.
ایجاد زیرساخت لازم برای ترغیب و جذب متخصصین ایرانی خارج از کشور
تاکنون بر مبنای برنامه همکاری با متخصصان ایرانی خارج از کشور قراردادهایی را با برترین مراکز و مؤسسات علمی و فناوری داخل (پایگاه های تخصصی همکار) در حوزه فناوری های راهبردی جهت جذب و استفاده از توان علمی و تخصصی نخبگان ایرانی منعقد کرده و تسهیلات و امکاناتی برای ایرانی ها فراهم نموده، تا بلافاصله پس از ورود به کشور، به مدت یک سال در یکی از بهترین مراکز علمی مشغول به کار شوند و همزمان با تائید مدارک تحصیلی فرصت کافی جهت آشنایی فضای کاری و سطح علمی مرکز را داشته باشند.
در قالب این طرح ۸ برنامه حمایتی از ایرانی ها غیر مقیم «استاد مدعو و معین»، «حمایت فرصت مطالعاتی»، «حمایت سخنرانی و برگزاری کارگاه»، «حمایت نظام وظیفه تخصصی در داخل کشور»، «حمایت اشتغال در شرکتهای فناور»، «حمایت تأسیس شرکت»، «حمایت پسادکتری»، «حمایت نظام وظیفه تخصصی در خارج از کشور» اجرایی می شود. امسال ۵۲ نفر از متقاضیان فعالیت خویش را با حمایت مذکور در پایگاه های میزبان برنامه آغاز نموده اند.
یکی دیگر از برنامه های این طرح «حمایت از شرکت دانش بنیان» است؛ در این حمایت در کنار سیدمانی ۲۰۰ میلیون تومانی، خدماتی شامل مشاوره، عرضه فضای استقرار، تیم اجرایی و فنی و … به متقاضیان عرضه می شود. امسال ۳۵ نفر از متقاضیان فعالیت خویش را با حمایت مذکور در پایگاه های میزبان برنامه آغاز نموده اند.
برنامه حمایتی تأسیس شرکت دانش بنیان از دیگر برنامه ای حمایتی برای ایرانی ها بازگشته به کشور است که امسال ۱۴ نفر از متقاضیان فعالیت خویش را با حمایت مذکور در پایگاه های میزبان آغاز نموده اند.
«حمایت فرصت مطالعاتی» پنجمین مدل حمایتی از این افراد است؛ در حمایت مذکور متخصصان ایرانی، دانش آموخته مقطع دکتری از ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا یا شاغل در ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا می توانند با یکی از پایگاه های میزبان برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور قرارداد یکساله پژوهشی با حقوق معادل پایه مرتبه خود و دریافت پژوهانه را داشته باشند. امسال ۵ نفر از متقاضیان فعالیت خویش را با حمایت مذکور در پایگاه های میزبان برنامه آغاز نموده اند.
در سالجاری ۱۰۵ نفر از متقاضیان فعالیت خویش را با حمایت سخنرانی و برگزاری کارگاه در پایگاه های میزبان برنامه آغاز نموده اند. امسال ۵۳ نفر از متقاضیان از حمایت نظام وظیفه تخصصی در داخل کشور بهره مند شده اند. همینطور سال جاری در چارچوب حمایت «اشتغال در شرکتهای فناور» ۱۳ نفر از متقاضیان فعالیت خویش را با حمایت مذکور در پایگاه های میزبان برنامه آغاز نموده اند.

همکاری ۱۰ هزار متخصص ایرانی به صورت دورادور
سید علی حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه با اجرای این برنامه، حدود ۲ هزار و ۵۰۰ نفر از متخصصان ایرانی در حوزه های مختلف به کشور بازگشته اند، اظهار داشت: ۱۹ درصد این افراد فارغ التحصیل ۲۰ دانشگاه برتر دنیا بوده و حدود ۷۹ درصد این افراد تجربه زندگی بیشتر از ۵ سال را در خارج از ایران داشته اند.
معاون روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی و فناوری اظهار داشت: عمده این افراد از دانشگاهای برتر حوزه ام آی تی، استنفورد، هاروارد، برکلی، ایلینوی، امپریال کالج، پرینستون، میشیگان، ملی سنگاپور، ای پی اف ال سوئیس و … فارغ التحصیل شده اند.
وی اشاره کرد: علاوه بر بازگشت این تعداد از ایرانی ها، بیشتر از ۱۰ هزار نفر از متخصصان و محققان خارج از کشور به طرق مختلف و ازراه دور با موسسات و دانش بنیان های ایرانی مشارکت می کنند.
حسینی با تاکید بر این که به صورت میانگین روزانه ۳ درخواست از جانب ایرانی ها مقیم خارج به کشور داریم، اظهار داشت: البته که در این پلتفرم، تنها بازگشت آنها به کشور مطرح نیست بلکه افزایش ترددهای علمی و فناورانه با محققان ایرانی هم مهم می باشد.
معاون روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی و فناوری با اشاره به آمار بازگشتی ایرانی های مقیم خارج در سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: سال جاری ۴۰۰ نفر از این افراد که به طور عمده از امریکای شمالی، کانادا، اروپا، المان، سویس، سوئد و نروژ بودند به کشور بازگشتند.
حسینی با اشاره به فعالیت این متخصصان در کشور اظهار داشت: تابحال ۲۹۰ استارت اپ و شرکت دانش بنیان در حوزه های مختلف تخصصی توسط این افراد به وجود آمده که زمینه اشتغال تخصصی مستقیم برای بیشتر از ۳۴۰۰ نفر از بهترین متخصصان و فارغ التحصیان داخلی را فراهم نموده است.
وی اشاره کرد: تا کنون بیشتر از ۴۸۰ نفر از محققان بازگشته به کشور در قابل این برنامه جذب هیئت علمی دانشگاه های تراز اول داخلی شده که این امر در بالا رفتن سطح کیفی کارهای پژوهشی، آموزشی و بین المللی دانشگاه ها تأثیر شایانی داشته است.

منبع: