جلوگیری از پوکی استخوان فضانوردان با کمک سالاد فضایی!

بررسی جدید پژوهشگران آمریکایی نشان میدهد که شاید نوعی کاهوی اصلاح شده ژنتیکی بتواند از پوکی استخوان فضانوردان طی سفرهای فضایی پیشگیری کند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از نیویورک پست، سالاد اصلاح شده ژنتیکی می تواند برای حفظ سلامتی استخوان های انسان در مریخ، بسیار مهم باشد.
پژوهشگران “دانشگاه کالیفرنیا” (University of California) برای رسیدن به این هدف، یک ژن انسانی را به کاهوی معمولی اضافه کرده اند.
شاید این کاهوی اصلاح شده ژنتیکی بتواند به فضانوردان کمک نماید که به پوکی استخوان مبتلا نشوند. پوکی استخوان، نوعی بیماری است که استخوان ها را آنقدر ضعیف می کند تا بشکنند.

پژوهشگران می گویند که می توان این کاهو را در فضا از دانه های کوچک پرورش داد. ژن انسانی موجود در کاهو به آن امکان می دهد تا هورمونی را تولید نماید که به استخوان سازی سالم کمک می نماید.
ضعیف شدن استخوان ها، مشکلی است که انسان ها در فضا با آن مواجه خواهند شد برای اینکه زندگی در محیطهای ریزگرانشی، به از دست دادن توده استخوانی منجر می شود.
پژوهشگران در این پروژه توانستند ژن های کاهوی معمولی را بگیرند و آنها را اصلاح کنند تا بتوانند “هورمون پاراتیروئید” (PTH) تولید کنند.
“سومن ناندی” (Somen Nandi)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: فضانوردان می توانند دانه های تراریخته ای را با خود حمل کنند که بسیار ریز هستند و می توان هزاران نمونه از آنها را در شیشه ای به اندازه انگشت شست گذاشت. سپس فضانوردان می توانند آنها را درست مانند کاهوی معمولی پرورش دهند. فضانوردان می توانند از این گیاهان برای ساخت مواد دارویی مانند هورمون پاراتیروئید بر طبق نیاز خود استفاده کنند و سپس گیاهان را بخورند.

فضانوردان ثابت کرده اند که می توانند در ایستگاه فضایی بین المللی کاهو پرورش دهند؛ بدین سبب پرورش دادن کاهو در مریخ امکان پذیر است.
آژانس های فضایی به خوبی می دانند که سپری کردن زمان در فضا می تواند استخوان های انسان را ضعیف کند و این نگرانی وجود دارد که این مشکل، از سفرهای فضایی بلندمدت پیشگیری کند.
در وب سایت ناسا توضیح داده شده که این آژانس فضایی دریافته است که بدون تأثیر گرانش زمین بر بدن انسان، استخوان های تحمل کننده وزن به طور متوسط بین یک تا ۱/۵ درصد از تراکم مواد معدنی را طی پرواز فضایی از دست می دهند. بعد از بازگشت به زمین، از دست دادن استخوان ممکنست بطور کامل با توانبخشی اصلاح نشود.
این نگرانی وجود دارد که از دست دادن استخوان در ماموریت های طولانی تر مانند ماموریت های برنامه ریزی شده برای مریخ، بدتر باشد.
فضانوردان برای اطمینان یافتن از ضعیف نشدن استخوان هایشان باید ورزش های خاصی انجام دهند و مکمل هایی را مصرف کنند.
برای مقابله با اثرات منفی ریزگرانش، فضانوردان باید مقدار زیادی از سالاد مورد نظر را بخورند. بگفته پژوهشگران، فضانوردان طی روز به ۳۸۰ گرم از این سالاد نیاز دارند.

هنوز کسی در مورد طعم و مزه کاهوی فضایی مطمئن نیست برای اینکه امتحان کردن آن بی خطر تلقی نشده است.
پژوهشگران امیدوارند که بتوانند آزمایش های بیشتری را با این کاهو انجام دهند و ببینند که آیا می تواند روی زمین نیز به افرادی که استخوان های شکننده دارند، کمک نماید.