نیوزتل: دانشمندان فسیل قدیمی ترین جد هشت پاها را یافتند و آنرا به افتخار رئیس جمهور آمریکا، ˮبایدنˮ نامگذاری کردند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، فسیلی متعلق به حدود ۳۳۰ میلیون سال قبل در مونتانا(Montana) کشف شده است که متعلق به هشت پاها است و پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند که این موجود باستانی میلیونها سال قبل تر از آنچه تصور می شد زندگی می کرده اند، این بدان معناست که هشت پاها متعلق به زمانی قبل از عصر دایناسورها هستند.
این فسیل ۱۲ سانتی متری، ۱۰ پا دارد که هر کدام از آنها دو ردیف مکنده دارند. احیانا اینگونه ها در خلیج های کم عمق و گرمسیری اقیانوس ها زندگی می کرده اند.
“مایک وکیونه”(Mike Vecchione)، جانورشناس موزه ملی تاریخ طبیعی اسمیتسونیان(Smithsonian) که در این مطالعه شرکت نداشته است می گوید: یافتن فسیل از بافت های نرم اتفاق بسیار نادری است مگر در چندین مکان خاص. این یافته ها بسیار هیجان انگیز هستند و زمان حیات این اجداد را بسیار قبل تر از آنچه تصور می کردیم نشان می دهند.
اینگونه در سازند سنگ آهک “Bear Gulch” مونتانا کشف شد و در سال ۱۹۸۸ به موزه موزه سلطنتی انتاریو در کانادا اهدا شد. “سازند”(Formation) به مجموع لایه هایی گفته می شود که دارای ترکیب سنگ شناسی مشخص بوده و در سطح نسبتاً وسیعی گسترش و امتداد یافته اند و حد فاصل آن با لایه های زیرین و بالایی کاملاً مشخص است.
“کریستوفر والن”(Christopher Whalen)، دیرینه شناس موزه تاریخ طبیعی آمریکا و یکی از نویسندگان این مطالعه که روز سه شنبه در مجله “Nature Communications” منتشر گردید نوشته است: برای دهه ها این فسیل در کمد باقی مانده بود و توجهی به آن نمی شد در صورتیکه دانشمندان به مطالعه کوسه ها و سایر یافته های آن منطقه می پرداختند. اما بعد از مدتی دیرینه شناسان متوجه ۱۰ پای کوچک در سنگ آهک شدند. این فسیل ها که به خوبی حفظ شده بودند نشانه هایی از کیسه جوهر نیز نشان می دادند که احیانا برای آزاد کردن جوهری تیره رنگ برای فرار از شکارچی مورد استفاده قرار می گرفته است. کاری که هشت پاهای جدید نیز انجام می دهند.
بنظر می رسد اینگونه که یک “vampyropod” است جد هشت پاهای جدید و ماهی های مرکب جهنمی(vampire squid) باشد. قبل از این قدیمی ترین گونه شناخته شده از این دست، متعلق به ۲۴۰ میلیون سال قبل تشخیص داده شده بود.
دانشمندان این فسیل را به افتخار جو بایدن رییس جمهور آمریکا، “Syllipsimopodi bideni” نامیده اند. دانشمندان می گویند که در نظر داشتند با این کار اولویت های علمی و تحقیقاتی رییس جمهور را مورد تحسین قرار دهند.

منبع: