نخستین پرتاب فضایی از خاک انگلیس بزودی انجام می شود

به گزارش نیوزتل شرکت ویرجین اوربیت (Virgin Orbit) تابستان سال ۲۰۲۲ را برای نخستین پرتاب مداری خود از خاک بریتانیا برگزیده است.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، این شرکت سه پرتاب موفقیت آمیز پی در پی در اوایل سالجاری به انجام رساند و می خواهد گستره پروازهای خویش را تا خاک بریتانیا گسترش دهد.
این شرکت در روز چهارشنبه (نهم ماس) اعلام نمود که می خواهد نخستین پرتاب مداری خویش را تابستان ۲۰۲۲ از فرودگاه فضایی کورنوال در غرب بریتانیا به انجام برساند.
در این مأموریت، یک ماهواره برای شرکت اسپیس فورج (Space Forge) به مدار فرستاده می شود. این نخستین مأموریت مداری است که از بریتانیا انجام می شود.
“جاشوا وسترن” (Joshua Western)، مدیر عامل اسپیس فورج در اطلاعیه ای روز چهارشنبه، اظهار داشت: ما از این که با نخستین پرتاب خود برای بریتانیا تاریخ ساز می شویم، بسیار هیجان زده هستیم. اسپیس فورج می خواهد یک کارخانه کوچک فضایی به نام فورج استار (ForgeStar) را آزمایش کند که اگر عملیاتی شود، می تواند محصولاتی را در فضا تولید نماید و به زمین بفرستد.
“ویرجین اوربیت” پرتاب های خویش را با بهره گیری از یک هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ با نام “دختر کیهانی” (Cosmic Girl) که حامل موشکی به نام لانچروان (LauncherOne) است، انجام می دهد.
به قول “ویرجین اوربیت”، “لانچروان” که ۲۱ متر طول دارد، می تواند تا ۵۰۰ کیلوگرم محموله را حمل کند.
“ویرجین اوربیت” بخشی از “ویرجین گلکتیک”، شرکت عرضه دهنده گردشگری فضایی است. هر دو شرکت متعلق به “ریچارد برانسون” هستند. نخستین پرتاب مداری آزمایشی “ویرجین اوربیت” در ماه می سال ۲۰۲۰ انجام گرفت. این پرتاب موفقیت آمیز نبود. حالا این شرکت توانسته از سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱ سه پرتاپ پی در پی موفقیت آمیز به انجام برساند.
“ویرجین اوربیت” در ماه ژانویه سال ۲۰۲۲ اعلام نمود که می خواهد در سال جدید پنج مأموریت دیگر انجام دهد که دو مورد از آنها از پایگاه فضایی کورنوال انجام می گیرند.
“ویرجین اوربیت” به دنبال مناطق دیگری برای پرتاب هم هست. “دن هارت” (Dan Hart)، مدیر عامل این شرکت می گوید: این مکان های احتمالی گوام، ژاپن و برزیل هستند.

منبع: